Prijavljeni ste kot
13. apr. 2021
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je danes obsodilo Turčijo, ker je zaradi domnevne vpletenosti v poskus državnega udara leta 2016 zaprla novinarja Ahmeda Altana. Turčija je kršila pravico do svobode izražanja ter svobode in varnosti, je odločilo sodišče v Strasbourgu. Oblastem v Ankari je naložilo plačilo odškodnine.
24. mar. 2021
Poslanec DeSUS Branko Simonovič od novinarke TVS Eugenije Carl in od RTVS pričakuje javno opravičilo zaradi poročanja o poslančevi izobrazbi, ki je bilo po njegovi oceni polno zlonamernih namigovanj, namenjenih diskreditaciji. Od ravnanj novinarke in RTVS je odvisno, ali "se bom poslužil pravne poti za zavarovanje svojega ugleda in dostojanstva".
27. feb. 2021
Savdska Arabija je v petek zavrnila obveščevalno poročilo ZDA, ki odgovornost za umor savdskega novinarja Džamala Hašodžija pripisuje savdskemu prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu. Kraljevina trdi, da gre za lažne in nesprejemljive navedbe, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
3. jan. 2021
Pri reviji Reporter iščemo nove sodelavce za novinarsko delo. Zaželene so izkušnje.
28. dec. 2020
Sodišče v kitajskem Šanghaju je danes na štiri leta zapora obsodilo ljubiteljsko novinarko Zhang Zhan, ker je s svojim poročanjem o izbruhu novega koronavirusa v Wuhanu spodbujala jezo in spore. Zhangova je spomladi objavljala videoposnetke o razmerah v Wuhanu. Poleg nje so takrat aretirali tudi številne druge "državljanske novinarje".
6. nov. 2020
V Društvu novinarjev Slovenije so obsodili nasilje na včerajšnjem shodu v Ljubljani, na katerem je še neznani storilec fizično obračunal s fotoreporterjem Borutom Živulovičem, ki je zato moral na urgenco, so zapisali v odzivu na svoji spletni strani. Prav tako je več novinarskih ekip poročalo, da so jih nasilno odrivali in ovirali pri njihovem delu,
2. nov. 2020
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nekaznovanosti nasilja nad novinarji pozval k zaščiti novinarjev, še zlasti v času pandemije covida-19, ko je njihova vloga še posebej pomembna, so sporočili iz sedeža ZN na Dunaju.
21. okt. 2020
Zaročenka pred dvema letoma umorjenega novinarja Džamala Hašodžija je v ZDA vložila tožbo proti savdskemu prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu in 28 drugim. Zaradi umora njenega zaročenca zahteva turška državljanka Hatice Cengiz odškodnino, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
8. sep. 2020
Avstralska novinarja Bill Birtles in Michael Smith sta ponoči pobegnila iz Kitajske, saj sta se bala aretacije na podlagi obtožb v zvezi z nacionalno varnostjo.
Skoraj dve leti po brutalnem umoru do režima kritičnega novinarja Džamala Hašodžija je včeraj savdsko sodišče pet obtoženih obsodilo na 20 let zapora. S tem je odpravilo lani izrečene smrtne kazni, še tri osebe pa so obsodili na večletne zaporne kazni, je včeraj poročala savdska tiskovna agencija SPA.
31. avg. 2020
Politična oblast v zadnjih treh desetletjih vztrajno poskuša vplivati na uredniško odločanje, o čem naj novinarke in novinarji pišejo in kako, z nastopom nove vlade so se pritiski nadalje okrepili, predvsem z zlorabo državnih institucij in njihovih kanalov komuniciranja, pravijo na Katedri za novinarstvo Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani.
30. avg. 2020
Beloruske oblasti so včeraj odvzele akreditacijo več novinarjem tujih medijskih hiš, odločitev pa utemeljile s priporočilom enote za boj proti terorizmu. Ukrep je vlada sprejela pred za ta konec tedna predvidenim shodom nasprotnikov oblasti, ki oporekajo izidom nedavnih volitev, na katerih je glede na uradne izide slavil Aleksander Lukašenko.
9. avg. 2020
Profesor s katedre za novinarstvo na FDV dr. Marko Milosavljević je v intervjuju za Reporter razložil, na kakšen način bi se lahko milijoni evrov državnega denarja na podlagi nove medijske zakonodaje prelili na račun Janševe strankarske televizije Nova24TV. Razložil je pojem medijska ujetost (media capture) in zakaj je tako nevaren za demokracijo.
19. jul. 2020
"Medij, ki enkrat napiše kaj kritičnega o Kučanu, je takoj zapisan za desničarskega. Medij, ki enkrat napiše kaj kritičnega o Janši, je takoj zapisan za levičarskega. Nobene vmesne variante. A svet ni črno-bel," v intervjuju ugotavlja zgodovinar, publicist, novinar in izdelovalec rodovnikov Tino Mamić.
9. jun. 2020
Novinarka Mojca Šetinc Pašek je na ustavno sodišče vložila pritožbo zoper odločitev vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo na višjem sodišču dosojeno odškodnino zaradi tvita Janeza Janše, poroča Dnevnik. Po njihovih navedbah novinarka pri tožbi vztraja, ker meni, da gre za eklatantno žalitev ne samo nje kot novinarke, temveč tudi osebno.
3. jun. 2020
V Evropski uniji so včeraj zagnali Evropski observatorij za digitalne medije (EDMO), ki bo ob podpori evropskih sredstev raziskoval delovanje dezinfomarcij na spletu in njihove učinke. V observatoriju so zbrali raziskovalce, preverjevalce dejstev in medijske organizacije, so sporočili iz evropskega univerzitetnega inštituta EUI.
23. maj. 2020
Otroci leta 2018 umorjenega do režima kritičnega savdskega novinarja Džamala Hašodžija so včeraj sporočili, da odpuščajo očetovim morilcem. Po mnenju analitikov to dejansko pomeni, da pet ljudi, ki so jih zaradi umora obsodili na smrtno kazen, ne bodo usmrtili. Do odločitve družine sta kritični Hašodžijeva zaročenka in posebna poročevalka ZN.
19. maj. 2020
Zaradi pisanja o dogajanju na zunanjem ministrstvu poteka kriminalistična preiskava proti novinarjema Dnevnika. Preiskava je presenetila tudi nekdanjega zunanjega ministra Mira Cerarja, ki trdi, da je zaradi uhajanja informacij zahteval le notranji nadzor na ministrstvu, piše Dnevnik. Novinarja menita, da je bilo njuno poročanje v javnem interesu.