Prijavljeni ste kot
20. sep. 2018
Novi slovenski premier Marjan Šarec se je danes v Salzburgu ob robu neformalnega vrha EU na kratko sešel s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, s katerim sta govorila o arbitraži. Kot je po vrhu novinarjem povedal Šarec, na srečanju ni dobil pojasnila, zakaj Juncker mnenja pravne službe ni dal na kolegij Evropske komisije.
Evropska komisarka Violeta Bulc je včeraj v Bruslju odločno zavrnila kritike v povezavi z arbitražno razsodbo. Izpostavila je, da je po njenem jasnem zastopanju slovenskih stališč kolegij dvakrat sprejel jasno odločitev, da je arbitražno razsodbo treba spoštovati. To sta ji danes zatrdila tudi Jean-Claude Juncker in Frans Timmermans.
19. sep. 2018
Mnenje pravne službe Evropske komisije kaže, kakšen politični uspeh je dosegel hrvaški premier Andrej Plenković, ko mu je uspelo prepričati šefa komisije Jean-Clauda Junckerja, naj ignorira mnenje svoje pravne službe. Hkrati kaže, da je možnost, da bo Slovenija dobila tožbo na Sodišču EU, večja, kot si predstavljajo na Hrvaškem, piše Večernji list.
18. sep. 2018
Predsednik republike Borut Pahor je v ponedeljek ob robu Pobude treh morij v Bukarešti s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in hrvaško predsednico Kolindo Grabar-Kitarović neformalno govoril o arbitraži. Kot je danes povedal Pahor, ne glede na objavo mnenja pravne službe komisije vse tri strani vztrajajo pri svojih stališčih.
17. sep. 2018
Hrvaška je dolžna uveljaviti arbitražno razsodbo, z neupoštevanjem odločitve arbitražnega sodišča pa krši mednarodno pravo in pravo EU, je danes v odzivu na mnenje pravne službe Evropske komisije glede arbitraže dejal zunanji minister Miro Cerar. Dodal je, da je Slovenija upravičena, da v okviru svojih meja izvaja svoje suverene pravice.
Razkritje, da je predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker ignoriral pravno mnenje pravne službe Evropske komisije glede slovenskih trditev, da Hrvaška z neupoštevanjem arbitražne odločbe o meji krši evropski pravni red, je škandalozno. V zelo negativno vlogo pa postavlja tudi evropsko komisarko iz Slovenije Violeto Bulc.
Nobena nadaljnja razprava kolegija Evropske komisije v povezavi z vprašanjem arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško ni načrtovana, so v tiskovni službi komisije odgovorili na vprašanje STA, ali lahko kolegij še obravnava pravno mnenje o arbitražni razsodbi, ki ga je v petek objavil nemški tednik Spiegel.
Evropska komisarka za promet Violeta Bulc je za Televizijo Slovenija potrdila, da mnenja pravne službe, ki potrjuje slovenska stališča glede uveljavljanja arbitražne odločbe o meji s Hrvaško, evropski komisarji na sejah komisije niso obravnavali. A po njenem mnenju za razpravo o dokumentu še ni prepozno.
16. sep. 2018
Hrvaška vlada ne komentira internih dokumentov, ki ne predstavljajo uradne odločitve ali stališča Evropske komisije, so iz hrvaške vlade včeraj odgovorili na prošnjo STA za odziv na poročanje nemškega tednika Speigel. Kot so dodali, se je komisija pravilno odločila, da se ne vmešava v dvostranski spor o meji med Hrvaško in Slovenijo.
Slovenski državni vrh je bil v odzivih na poročanje Spiegla o mnenju pravne službe Evropske komisije glede slovenske tožbe Hrvaške zaradi kršenja prava EU pretežno kritičen do ravnanja Bruslja. Ponovil je željo po uresničitvi arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. V Bruslju niso želeli komentirati navedb Spiegla, Zagreb molči.
15. sep. 2018
Na slovenskem zunanjem ministrstvu danes niso želeli komentirati poročanja nemškega Spiegla, da je predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker "prezrl" mnenje pravne službe komisije, po katerem bi moral Bruselj podpreti trditve iz slovenskega predloga tožbe glede kršitev prava EU s strani Hrvaške zaradi nespoštovanja arbitražne sodbe.
Pravna služba Evropske komisije je v mnenju z datumom 14. maj 2018 zapisala, da večina trditev, ki jih je v predlogu tožbe predstavila Slovenija glede kršitev prava EU s strani Hrvaške, drži in da bi morala Evropska komisija v mnenju to podpreti, je včeraj na spletu objavil nemški tednik Spiegel.
13. sep. 2018
Hrvaški premier Andrej Plenković je na današnji redni seji hrvaške vlade, ki je potekala v Pulju, povedal, da je njegova vlada pripravljena na dvostranske pogovore z novo slovensko vlado o vseh odprtih vprašanjih, vključno z mejo. Sklenili so tudi, da se bodo s Slovenijo pogajali o prenovi ali novem mostu ob mejnem prehodu Dragonja.
11. sep. 2018
Avstrijski predsednik Alexander Van del Bellen je danes začel dvodnevni uradni obisk na Hrvaškem s srečanjem s hrvaško kolegico Kolindo Grabar-Kitarović. Po pogovorih je Van der Bellen med drugim izrazil pričakovanje, da bi kmalu lahko prišlo do rešitve spora o meji med Hrvaško in Slovenijo na podlagi arbitražnega postopka.
29. avg. 2018
Hrvaška ima podporo Nemčije pri stališču, da je spor o meji s Sloveniji dvostransko vprašanje in ne vprašanje Evropske unije, poroča danes Večernji list po torkovem srečanju nemške kanclerke Angele Merkel in hrvaškega premierja Andreja Plenkovića v Berlinu. Kot dodaja, je Nemčija prižgala zeleno luč za vstop Hrvaške v schengensko območje.
17. avg. 2018
Slovenski ribiči so približno pol leta po prvih hrvaških plačilnih nalogih zaradi ribolova v slovenskem delu Piranskega zaliva dobili tudi prva vabila k sodniku za prekrške v hrvaškem Umagu, sta poročala TV Slovenija in POP TV. Ribič Silvano Radin, ki je prejel dve vabili, je napovedal, da se obravnave ne bo udeležil.
29. jul. 2018
Hrvaški ribiški čoln je v vodah v Piranskem zalivu, ki jih je arbitražno sodišče lani prisodilo Sloveniji, ribiški barki iz Pirana v četrtek potrgal mreže za lovljenje rib. Slovenska policija zbira obvestila zaradi kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari, je danes poročal POP TV.
27. jul. 2018
Bivši predsednik republike Milan Kučan se je v Novem mestu v okviru tamkajšnjih poletnih večerov v četrtek udeležil predstavitve knjige Bojana Brezigarja Šest dni v Kataloniji. Kot je med drugim dejal, je EU v krizi, kar kaže odnos EU in Evropske komisije ob dogajanju v Kataloniji in reakciji Španije ob poskusu njenega osamosvajanja.