Kot so pojasnili za STA, medijskih navedb ne komentirajo, "je pa Slovenija zavezana spoštovanju vladavine prava in odločb mednarodnih sodišč". "Verjamemo, da to stališče z nami deli tudi Evropska komisija," so ob tem še sporočili z MZZ.
Na poročanje Spiegla se je odzvala tudi novoimenovana državna sekretarka na pravosodnem ministrstvu Dominika Švarc Pipan. "Ni čudno, da komisija mnenja ni želela obelodaniti niti posredovati Sloveniji. Sedaj pa bo res težko upravičiti nadaljnjo tišino in morebitno sprenevedanje," je tvitnila mednarodna pravnica.
Kot je v petek na spletu objavil tednik Spiegel, je pravna služba Evropske komisije v mnenju z datumom 14. maj 2018 zapisala, da večina trditev, ki jih je v predlogu tožbe v skladu z 259. členom Pogodbe o EU predstavila Slovenija glede kršitev prava EU s strani Hrvaške, drži, in da bi morala Evropska komisija v mnenju to podpreti.
Predsednik Evropske komisije Juncker pa naj bi, tudi na prošnjo hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, nasvet lastne pravne službe ignoriral. Spiegel se sprašuje, ali je to storil tudi zato, da bi pomagal Plenkoviću, ki je član iste politične skupine kot Juncker.
Potem ko je Evropska komisija sredi junija po izteku trimesečnega roka sporočila, da ne bo podala mnenja glede slovenske tožbe proti Hrvaški v povezavi z njenim neizvajanjem arbitražne razsodbe o meji, je vlada pod vodstvom takratnega premierja Mira Cerarja sklenila, da gre v tožbo sama.
Tako je Sodišču EU 13. julija predložila tožbo proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava, ki je posledica nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško.
Škandal, kaj si je privoščil Juncker: ignoriral je Sloveniji naklonjeno poročilo in podprl prijatelja Plenkovića
15. sep. 2018 13:32 Osveženo: 13:36 / 15. 9. 2018
Na slovenskem zunanjem ministrstvu danes niso želeli komentirati poročanja nemškega Spiegla, da je predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker "prezrl" mnenje pravne službe komisije, po katerem bi moral Bruselj podpreti trditve iz slovenskega predloga tožbe glede kršitev prava EU s strani Hrvaške zaradi nespoštovanja arbitražne sodbe.
Ne bi bilo prvič, če bi EK podala stališče, drugačno stališču svoje pravne službe (ki praviloma ni javno), a po objavi, bo to res malenkost težja poteza. Upajmo na najboljše - sicer pa, ne glede na stališče EK, Sodišče odloča neodvisno in po pravu, zato je optimizem na mestu. https://t.co/zR0dulxQUm
— Dominika Švarc Pipan (@DominikaSvarc) September 15, 2018
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke