Prijavljeni ste kot
8. mar. 2022
Zaradi napovedi, da se bosta bencin in dizel močno podražila, z bencinskih servisov prihajajo informacije o povečanem povpraševanju in gneči. Nekje je celo začasno zmanjkalo dizelskega goriva. Cena litra dizla bi po nekaterih izračunih lahko dosegla okoli 1,65 evra, bencina pa 1,55 evra. Po oceni premierja Janeza Janše ni razloga za paniko.
4. mar. 2022
Vojna v Ukrajini navzgor potiska tudi cene pšenice, tako da nekatere vrste te žitarice beležijo najvišje ravni po letu 2008. Rusija in Ukrajina sta namreč zelo pomembni izvoznici in skupaj skrbita za skoraj 30 odstotkov vsega svetovnega izvoza pšenice.
23. feb. 2022
V pustnem času ima na mizi osrednje mesto krof. Za pripravo potrebujemo pšenično moko, katere povprečna drobnoprodajna cena za kilogram je bila lani 0,74 evra. Prav tako potrebujemo jajca. Za deset kokošjih jajc je bilo lani v povprečju treba odšteti 2,02 evra ali 12,2 odstotka več kot leto prej. Liter jedilnega olja pa je bil lani petino dražji.
DZ je včeraj s 46 glasovi za in enim proti podprl zakon o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov. Ta predvideva enkratni dodatek za 710.000 prebivalcev, izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev, tudi etažnih, ter začasno, trimesečno oprostitev plačevanja prispevkov in omrežnin, ki naj bi za okoli 30 odstotkov znižala položnice.
19. feb. 2022
Potem ko je hrvaška vlada z ukrepi, med drugim z znižanjem davka na dodano vrednost (DDV), napovedala boj proti podražitvam, so večji trgovci na Hrvaškem obljubili znižanje. Prvi bo cene nekaterih svojih izdelkov že z marcem znižal Lidl Hrvaška.
18. feb. 2022
Predsednik münchenskega inštituta Ifo Clemens Fuest je opozoril na cenovni šok za nafto in zemeljski plin, ki bi sledil v primeru ruskega napada na Ukrajino. To bi v enaki meri prizadelo tako zasebna gospodinjstva kot industrijo v Nemčiji, so sporočili iz Ifa.
29. jan. 2022
Rasti cen energentov na svetovnih trgih sledi višanje cen v vseh členih proizvodnje in distribucije blaga kot tudi storitev. Vlada je že napovedala energetske vavčerje, razmišljala naj bi tudi o začasni oprostitvi plačila nekaterih prispevkov pri obračunu elektrike. Kot je razumeti, pa ni mogoče pričakovati znižanja davka na dodano vrednost (DDV).
27. jan. 2022
Vlada je na današnji seji začela z obravnavo ukrepov za zajezitev vpliva visokih cen energentov, so po današnji seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Več o vsebini samih ukrepov niso razkrili.
6. jan. 2022
Hrana se je lani na globalni ravni podražila za 28 odstotkov, je sporočila Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO). V letu 2022 ob tem strokovnjaki še ne računajo na občutno izboljšanje razmer na trgih.
23. dec. 2021
Gospodarstvo opozarja na nevzdržne razmere zaradi visokih cen električne energije. Kot opozarjajo v GZS, cene elektrike za dobavo v letu 2022 dejansko dosegajo tudi do šestkratne vrednosti cen iz letošnjega leta, zato vse več podjetji razmišlja o začasni zaustavitvi proizvodnje. Gospodarstvo čaka na ukrepe države.
6. dec. 2021
Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.
21. okt. 2021
Vlada bo, če bo to potrebno, uvedla energetske vavčerje, s katerimi bo pomagala najbolj ranljivim pri soočanju z energetsko revščino, je danes ob robu odprtja naložbe v Sij Metalu Ravne dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Končne odločitve še ni, se pa bodo z vavčerji odzvali na morebitno dejansko rast cen.
20. okt. 2021
V Zdravstvenem domu (ZD) Žalec sta dva zaposlena izdajala lažna cepilna potrdila. Zato je vodstvo doma zanju izdalo sklep o odstranitvi z delovnega mesta, so danes sporočili iz ZD Žalec. Zadevo že preverjajo tudi celjski policisti, so za STA povedali na Policijske upravi Celje. O zadevi je danes poročal časnik Delo.
15. okt. 2021
Naraščajoče cene surove nafte na borzah se odražajo tudi na maloprodajnem trgu. V Sloveniji, kjer se cene naftnih derivatov od oktobra 2020 v celoti prosto oblikujejo na trgu, je cena dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah z ali več kot 1,490 evra za liter dosegla najvišjo raven doslej.
14. okt. 2021
Hrvaška vlada je na današnji seji sprejela uredbo, s katero je za 30 dni omejila najvišjo maloprodajno ceno goriv, ki so v torek dosegle rekordne ravni. Cene bencina bodo omejili na največ 11,10 kune (1,48 evra), cene dizla pa na 11 kun (1,466 evra), je na vladni seji uvodoma povedal Plenković.
1. okt. 2021
Na Hrvaškem se danes začenja mesec hrvaškega turizma, v okviru katerega bodo številne turistične storitve na voljo z najmanj 35-odstotnim popustom. Kot so napovedali v Hrvaški turistični skupnosti (HTZ), želijo s projektom podaljšati turistično sezono ter spodbuditi turiste, naj dodatno raziščejo Hrvaško.
11. avg. 2020
Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva sta, potem ko je vlada zvišala trošarine, opolnoči ostali pri enem evru za liter.
28. jul. 2020
Regulirani ceni pogonskih goriv tudi v naslednjem 14-dnevnem obdobju ostajata nespremenjeni. Vlada je v ponedeljek sicer zvišala trošarino za bencine in znižala trošarino za plinsko olje za pogon, vendar bo kljub temu tako cena 95-oktanskega bencina kot cena dizelskega goriva še naprej en evro za liter.