Prijavljeni ste kot
4. apr. 2020
Največji posel za dobavo zaščitne opreme za preprečevanje širjenja koronavirusa naj bi se obetal podjetju Acron, v katerem je zaposlena mama obrambnega ministra Mateja Tonina. Minister očitke o nepotizmu zanika: "Ne jaz, ne moja mama s poslom Acrona z zavodom za blagovne rezerve nimava nič." K preverbi integritete bo sam pozval KPK.
2. apr. 2020
Notranji minister Aleš Hojs je glede zavrnitve predloga o podelitvi izrednih pooblastil vojski na sredini seji odbora DZ za obrambo na Twitterju ocenil, da je LMŠ z vztrajanjem pri svojih predlogih dokazala politikantstvo. Nekatere pripombe je Hojs upošteval, a opozarja, da je LMŠ na seji poudarjala: vse ali nič.
31. mar. 2020
Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor je danes skupaj z ministrom za obrambo Matejem Toninom obiskal premično bolnišnico Role 2 v ljubljanski vojašnici Edvarda Peperka. Oba upata, da se potek epidemije novega koronavirusa ne bo tako zaostril, da bi morali te kapacitete tudi uporabiti.
Minister za kulturo, ki je pristojen tudi za področje medijev, Vasko Simoniti je danes ob predstavitvi vladnih predlogov za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa poudaril, da bodo mediji deležni enakih ugodnosti v časi epidemije kot druge gospodarske družbe. Bodo pa preučili pobude za morebitne dodatne olajšave. V zakonu je predvidena tudi pomoč samozaposlenim, ta pa zadeva tudi področje kulture. Minister Simoniti je dejal, da je ministrstvo zaradi specifik dela samozaposlenih vložilo dopolnilo, po katerem bi ti izpad dohodkov izkazovali glede na zadnje polletje, in ne na februar.
30. mar. 2020
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se ob bolj praznih cestah in železnicah zaradi vpliva novega koronavirusa zavzema za pospešeno obnovo in izvajanje že sprejetih investicij. "To je velika priložnost, da se pospeši dela oz. za dela brez prometnih zamaškov," je povedal na današnji novinarski konferenci.
Po zagotovilu ministra za zdravje Tomaža Gantarja je trenutno po slovenskih bolnišnicah na razpolago več kot 500 postelj za bolnike s covidom-19, zmogljivosti pa lahko v poostrenih razmerah še povečujejo. Izboljšuje se tudi stanje na področju zaščitne opreme.
V nedeljo so našteli 26 okužb z novim koronavirusom, skupaj je v Sloveniji tako potrjenih 756 primerov. Hospitaliziranih je 115 bolnikov s koronavirusno boleznijo, 28 jih zdravijo v intenzivni negi. V zadnjem dnevu pa niso zabeležili nobene nove smrti bolnikov s potrjeno okužbo, je v izjavi za javnost sporočil minister za zdravje Tomaž Gantar. Po podatkih Vlade republike Slovenije, je bilo včeraj do 24. ure opravljenih 569 testiranj.
29. mar. 2020
Finančni učinek zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa, ki je ocenjen na tri milijarde evrov, je določen za obdobje nekaj več kot dveh mesecev in pokriva celotne javne finance, je povedal finančni minister Andrej Šircelj. Vsakršno dodatno trajanje epidemije bi stroške še povečalo, je dodal.
27. mar. 2020
Minister Aleš Hojs ima po posvetih v DZ o aktivaciji 37.a člena zakona o obrambi, s katerim bi vojski podelili izredna pooblastila, dober občutek. Predlog bodo dopolnili s pripombami in ga poslali poslanskim skupinam. Hojs računa, da bi usklajenega vlada lahko potrdila v ponedeljek ali torek in da bi prihodnji teden stekel tudi postopek v DZ.
25. mar. 2020
Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec ne vidi razlogov za nezadovoljstvo kmetijske zbornice in sindikata, ki sta javno opozorila na po njunem mnenju pomanjkljive protikrizne ukrepe zaradi koronavirusa. Ministrica je za STA dejala, da so ukrepi še v pripravi in so prav zato vse deležnike pozvali, da sodelujejo pri njihovi pripravi.
Na torkovi seji se je vlada dogovorila, da iz dnevnega reda umakne predlog notranjega ministra Aleša Hojsa o aktivaciji 37. a člena zakona o obrambi, s katerim bi vojski podelili izredna pooblastila. Minister se bo o aktivaciji pogovoril s poslanskimi skupinami. Prav tako vlada v prihodnjih nekaj dneh ne vidi potrebe po dodatnem zaostrovanju omejitev gibanja na občine.
20. mar. 2020
Zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov, ki predvideva državno pomoč pri izplačilu nadomestil za čakanje na delo in odlog plačila socialnih prispevkov za samozaposlene, je le prvi korak, sledili bodo novi, je danes povedal minister za delo Janez Cigler Kralj. Hkrati je delodajalce pozval, naj se ne prenaglijo pri odpuščanjih.
Izkušnje iz tujine po besedah notranjega ministra Aleša Hojsa kažejo, da lahko omejimo širitev koronavirusa samo z restriktivnimi ukrepi. Eden teh je omejitev zbiranja in gibanja na javnih površinah, ki pa sproža nekatere dileme. Na nekatera vprašanja, ki so jih novinarji posredovali vnaprej, je minister odgovoril v današnji izjavi za javnost.
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je prepričan, da bo treba v odloku o začasni prepovedi zbiranja in gibanja na javnih površinah kmalu kaj popraviti ali dodati, vse pa izključno za zagotovitev dodatne varnosti. "Morda se bo že kmalu izkazalo, da bo treba omejitev gibanja omejiti tudi na nivo posamezne občine," je dejal.
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec zagotavlja, da je v Sloveniji osnovnih živil dovolj za nekaj mesecev. Razmere dnevno spremljajo. Če bi se pojavile težave pri kakšni od dobaviteljskih poti, pa so že pripravili rezervne scenarije in tečejo vsi postopki, da bi lahko začeli z dobavo teh izdelkov iz drugih držav.
Sindikat delavcev trgovine Slovenije, ki je v primeru, da bo določilo, da morajo biti prodajalne z živili odrte vsaj med 8. in 20. uro, ostalo v veljavi, napovedal poziv članstvu k stavki, je gospodarskega ministra danes pozval k vključitvi v pogovore. "Poznamo situacijo na terenu in pripravljeni smo na konstruktiven dialog," pravijo.
Potem ko je v javnosti veliko prahu dvignila odločitev vlade o zvišanju plač ministrov in državnih sekretarjev, je vlada danes ponovno pojasnila, da za ta namen ni spreminjala nobenih predpisov. "Glede na aktualne razmere in bistveno povečan obseg nalog je uporabila veljavno ureditev," so poudarili.
19. mar. 2020
Ministri in državni sekretarji nove vlade bodo imeli najvišje možne plače, kot po zakonu o sistemu javnih plač v javnem sektorju lahko pripada tem funkcijam. Za državne sekretarje na ministrstvih je tako določen 61. plačni razred, za ministre pa 64., je pred današnjo sejo vlade pojasnil minister za javno upravo Boštjan Koritnik