Revija Reporter
Slovenija

Tomaž Gantar: Vse klice in ponudbe za zaščitno opremo sem preusmerjal na ministrstvo za gospodarstvo

STA

29. apr. 2020 12:53 Osveženo: 12:57 / 29. 4. 2020

Deli na:

Tomaž Gantar

Primož Lavre

Minister za zdravje Tomaž Gantar je v intervjuju za Nedeljski dnevnik glede poslov z zaščitno opremo povedal, da zagovarja preiskavo pristojnih služb. Po njegovih besedah morajo v primeru potrjenih nepravilnosti odgovorni nositi posledice. "Če so bile storjene napake, bo treba prevzeti odgovornost, tudi politično," je dejal.

Ministrstvo za zdravje je po njegovih besedah postavljajo standarde za medicinsko opremo in sporočalo civilni zaščiti, koliko zaščitne opreme naj dostavijo posameznemu izvajalcu ali domu. "Po dogovoru so bile nabave v rokah ministrstva za gospodarstvo. Zato sem tudi vse klice in ponudbe preusmerjal k njim. Glede na razmere sem pričakoval, da bodo morali kakšno stvar v začetku tudi preplačati, a od tu naprej bi morali biti postopki transparentni," je dejal minister za zdravje. Je pa dodal, da je danes, ko imamo na razpolago vso nujno potrebno varovalno opremo, vse videti enostavnejše.

Na vprašanje glede sorazmernosti omejevanja prehajanja med občinami je povedal, da je po sprejetju tega ukrepa krivulja rasti okužb strmo padala navzdol. Ker je pomemben dejavnik za širitev okužb z virusom število stikov, je Gantarju smiselno, da se ne prehaja z območja, kjer je okužb veliko, na območje, kjer jih je manj.

"Zavedamo se, da ni dobro, če ukrepi trajajo predolgo, zato imamo v okviru krizne skupine vlade ves čas razprave, kje in na kakšen način bi jih lahko še sproščali. A raje imamo kakšen ukrep za en teden podaljšan, kot pa da ga prehitro sprostimo in bi ga nato morali znova sprejeti za še kakšen mesec več," je med drugim dejal glede sproščanja ukrepov.

Izpostavil je pomen javnega zdravstva in dodal, da je trenutna situacija pokazala, kaj pomeni pomanjkanje zdravstvenega osebja ter močna kadrovska in finančna podhranjenost zdravstvenih in socialnovarstveni zavodov. Iz trenutnega stanja pa so se naučili določenih organizacijskih sprememb, recimo o sodelovanju med primarnim in sekundarnim nivojem pri domovih za starejše občane.

Dotaknil se je tudi problematike domov za starejše. "Ljudje so v domovih, ki danes niso prilagojeni novim razmeram. To v prihodnje pomeni potrebo po reorganizaciji sistema in po večjem številu negovalnih bolnišnic, za kar obstajajo tudi evropska sredstva. V stranki DeSUS že pripravljamo primerna izhodišča," je dejal Gantar. Prepričan je, da zdravstvo v tem trenutku ne more rešiti problema domov starejših, ki so nastajali skozi vsa ta leta. Pomembno se mu zdi, da so v večini domov uspeli obvladati okužbe.

Univerzitetni klinični center (UKC) v Ljubljani je po njegovih besedah svoje zmogljivosti znotraj središča mesta že zdavnaj prerasel, klinike so zastarele, pogoji so izredno slabi. Edina dolgoročnejša rešitev je gradnja novega UKC Ljubljana na drugi lokaciji.

Na vprašanje glede nestrinjanja dela stranke DeSUS z vstopom v koalicijo s SDS je Gantar dejal, da sicer razume nekatere člane, ki se trenutno počutijo zapostavljene, a je ob tem spomnil, da je DeSUS uspel s solidarnostnim dodatkom za upokojence. Napovedal je tudi, da se bodo zdaj, ko je epidemija skoraj obvladana in se ukrepi sproščajo, aktivno posvetili tudi delu s svojimi člani in skušali izpeljati stvari, ki so že zapisane v koalicijski pogodbi.