Revija Reporter
Slovenija

Hojs pričakuje, da bo policija protestnike iskala tudi s pomočjo posnetkov s Facebooka in Twitterja

STA

28. apr. 2020 17:09 Osveženo: 21:33 / 28. 4. 2020

Deli na:

Aleš Hojs

Bobo

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs vztraja pri pričakovanju, da bo policija sledila njegovim usmeritvam glede obravnave udeležencev nedavnih protestov. Ob tem je dajal, da nikogar nič ne sili, je pa to njegova usmeritev in pričakuje, jih bo policija sledila.

Hojs je na intervencijo policije na protestih opozoril v ponedeljek na družbenem omrežju Twitter. Zapisal je, da je policija v Ljubljani in Mariboru popisala večje število zbranih, ki bodo tudi oglobljeni, in da bo vložila ovadbe zoper organizatorje in udeležence, saj gre za kaznivo dejanje ogrožanja zdravja. Izrazil je tudi pričakovanje, da bo policija za identifikacijo udeležencev petkovega in ponedeljkovega shoda uporabila vse javno objavljene fotografije, tudi tiste z družbenih omrežij in prispevke medijev.

V današnjem telefonskem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju je Hojs poudaril, da je odlok jasen: zbiranje in zadrževanje na javnih mestih je zaradi epidemije prepovedano. Kot pravi, se ne more strinjati s tem, da policija označi javno mesto s trakovi, nato pa pride tja množica, ki trak odmakne in se požvižga na vsa opozorila.

"Prav tako ne pristajam na to, da je minister za notranje zadeve tisti, ki samo nemo opazuje, kaj policija počne. Dejstvo je, da je notranji minister tisti, ki daje tudi usmeritve policiji," je dejal. Meni, da s svojim tvitom ni nikogar nič silil, in je tudi povsem jasno napisal, da gre za pričakovanje. "To je usmeritev. Verjamem, da bo policija sledila mojim usmeritvam," je še dodal.

Komentiral je tudi poziv glede prepoznavanja udeležencev s fotografij. Če so bili on, obrambni minister Matej Tonin in predsednik republike Borut Pahor ob fotografijah obiska mejnega območja ob Kolpi, ko se niso držali ustrezne razdalje, deležni zgražanja, za kar so se tudi opravičili, potem Hojs pričakuje, da bodo, če se na fotografijah s protesta prepozna glavnega urednika Mladine in še množico drugih, ti primerno procesirani. "V tem ne vidim nobenih težav. Pravila veljajo za vse," je pripomnil.

Za zdaj Hojs še nima povratne informacije o morebitnih kazenskih ovadbah. Kot pravi, policija tega ne more narediti v dveh urah, saj je protest oz. nezakonito zbiranje, ki je potencialna širitev epidemije, potekal šele v ponedeljek oz. petek, ko so posamezniki v znak protesta pred državni zbor lepili papirnata stopala. Pričakuje, da bo policija to naredila v prihodnjih dneh.

Urednik Mladine Grega Repovž je v pisnem odzivu na Hojsovo izjavo potrdil, da je "tako kot okoli 20 drugih novinarjev, fotografov ter snemalcev, v času protesta prišel na mesto dogajanja, se srečal z našim fotografom (na razdalji, ki jo določa vladna uredba), si ogledal policijsko varovanje, izmenjal nekaj stavkov s policisti (na razdalji, ki jo določa vladna uredba), z drugimi besedami opravljal svoje novinarsko delo".

Ob tem spomnil, da odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah ter prepovedi gibanja zunaj občin v 3. členu kot izjemo jasno navaja prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog. Izrazil je upanje, da gre v ministrovi izjavi "zgolj za afektirano, populistično izjavo in ne dejanske grožnje ministra z represivnimi dejanji".