Prijavljeni ste kot
18. jan. 2021
Frontex, evropska agencija za mejno in obalno stražo s sedežem v Varšavi, vsako leto maja organizira enodnevni dogodek, na katerega pogosto povabi več sto udeležencev. In skoraj vsako leto so stroški višji. Leta 2015 je samo za večerjo v elegantni restavraciji Belvedere v Varšavi Frontex zapravil nekaj več kot 94.000 evrov, piše EUobserver.
Vodja ruske opozicije Aleksej Navalni se je včeraj po več mesecih bivanja v Nemčiji vrnil v Rusijo. Po tem, ko so njegovo letalo malo pred pristankom preusmerili na moskovsko letališče Šeremetjevo, so ga na letališču prijeli. Iz EU in ZDA se že vrstijo pozivi ruskim oblastem k njegovi izpustitvi.
15. jan. 2021
Francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian je med včerajšnjim obiskom v Zagrebu izjavil, da Hrvaška še ni končala tehničnih priprav za vstop v območje schengna. Zavrnil je možnost, da bi Francija bolj lobirala za pridružitev Hrvaške schengenskem območju v zameno za hrvaški nakup francoskih vojaških letal rafale.
14. jan. 2021
Evropska komisija je predstavila predlog razdelitve sredstev iz sklada za soočanje s posledicam britanskega izstopa iz evropskega enotnega trga in carinske unije. Razdelila jih je glede na pričakovani vpliv brexita na gospodarstvo članic. Letos bo izplačanih 4,2 milijarde evrov. Slovenija bo prejela 3,2 milijona, kar je najmanj med vsemi državami.
6. jan. 2021
Evropska komisija je danes odobrila drugo cepivo proti covidu-19, ki ga je razvilo ameriško podjetje Moderna. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je ob tem poudarila, da zagotavljajo varna in učinkovita cepiva za Evropejce. EU je z Moderno sklenila dogovor o nakupu do 160 milijonov odmerkov cepiva.
5. jan. 2021
V Veliki Britaniji so začeli množično cepljenje prebivalstva proti covidu-19 s cepivom švedsko-britanskega farmacevtskega podjetja AstraZeneca in britanske univerze Oxford. Po državah članicah EU se medtem nadaljuje cepljenje proti covidu-19 s Pfizerjevim cepivom, pri čemer pa je več vlad in tudi sama unija tarča kritik zaradi počasnega cepljenja.
1. jan. 2021
Potem ko je Združeno kraljestvo 31. januarja lani izstopilo iz Evropske unije, je opolnoči zapustilo še evropski enotni trg in carinsko unijo. Veljati je začel sporazum o trgovini in sodelovanju med EU in Združenim kraljestvom, ki ureja njune prihodnje odnose in prinaša številne spremembe tako za državljane kot podjetja.
Združeno kraljestvo je danes zapustilo evropski enotni trg in carinsko unijo, veljati pa bo začel sporazum o prihodnjih odnosih med Otokom in EU. To prinaša številne spremembe za državljane in podjetja. Informacije o spremembah je med drugim mogoče najti na različnih spletnih straneh slovenske vlade, finančne uprave in EU.
28. dec. 2020
Potem ko so v soboto prejele prve pošiljke cepiva proti covidu-19, se je v večini držav članic EU včeraj začela težko pričakovana kampanja množičnega cepljenja prebivalstva, najprej seveda najbolj ogroženih skupin. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ta dogodek označila kot ganljiv trenutek enotnosti in evropsko zgodbo o uspehu.
27. dec. 2020
Nemčija, Madžarska in Slovaška so cepljenje proti covidu-19 začele že v soboto, dan pred današnjim skupnim začetkom množičnega cepljenje v veliki večini držav članic EU, tudi Sloveniji. Štiri države bodo kampanjo cepljenja s cepivom Pfizerja in BioNTecha začele v ponedeljek, Nizozemska pa 8. januarja.
24. dec. 2020
Evropski voditelji večinoma pozdravljajo dosežen dogovor o prihodnjih odnosih po brexitu med EU in Združenim kraljestvom. Nemška kanclerka Angela Merkel je izrazila prepričanje, da gre za dogovor zgodovinskega pomena. Škotska premierka Nicola Sturgeon pa je ocenila, da je napočil čas, da Škotska "postane neodvisna evropska država".
Evropska unija in Združeno kraljestvo sta danes po desetih mesecih pogajanj vendarle dosegla dogovor o prihodnjih odnosih po brexitu, je danes na novinarski konferenci sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
22. dec. 2020
Evropska komisija je včeraj izdala dovoljenje za pogojno uporabo cepiva proti covidu-19, ki sta ga razvila Pfizer in BioNTech, potem ko je zeleno luč cepivu najprej prižgala Evropska agencija za zdravila (Ema). Veliki Britaniji medtem velike preglavice povzroča novi sev novega koronavirusa, zaradi katerega vse več držav z njo prekinja povezave.
21. dec. 2020
Evropska agencija za zdravila (Ema) je danes priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha proti covidu-19. "Gre za odločilen trenutek v naših prizadevanjih za dobavo varnih in učinkovitih cepiv Evropejcem," je ob tem tvitnila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
19. dec. 2020
V Evropski komisiji včeraj niso želeli komentirati cen cepiv, ki so pricurljale v javnost. Izpostavili so, da cene cepiv varuje določba o zaupnosti v pogodbah, sklenjenih s farmacevtskimi podjetji. Belgijska državna sekretarka Eva De Bleeker je sicer v tvitu, ki ga je že izbrisala, razkrila cene cepiv, ki se gibljejo od dveh do 15 evrov.
17. dec. 2020
Slovenija je z enostranskim zasegom dokumentov med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije kršila načelo nedotakljivosti arhivov EU. Ker ni ustrezno sodelovala z ECB, da bi odpravila protipravne posledice te kršitve, pa je kršila tudi obveznost lojalnega sodelovanja z unijo, je danes v Luksemburgu odločilo Sodišče EU.
16. dec. 2020
Madžarski evroposlanec Tamas Deutsch se je opravičil za svoje besede, ko je vodjo politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) v Evropskem parlamentu Manfreda Webra primerjal z gestapom. To je storil nekaj ur pred srečanjem skupine, na katerem so mu vzeli vse pravice delovanja v imenu skupine EPP, niso pa ga izključili iz nje.
Cepivo ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha proti covidu-19 bi lahko v EU odobrili že pred božičem. Evropska agencija za zdravila (Ema) je danes namreč sporočila, da bo o odobritvi tega cepiva odločala 21. decembra, osem dni prej, kot je bilo sprva predvideno.