Prijavljeni ste kot
8. okt. 2019
Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko prejmejo Američan kanadskega rodu James Peebles ter Švicarja Michel Mayor in Didier Queloz za prispevek k razumevanju razvoja vesolja in mesta Zemlje v njem, je danes v Stockholmu sporočila švedska kraljeva akademija znanosti.
27. sep. 2019
V zadnjih dneh se je v slovenskem podzemlju urilo šest astronavtov iz petih vesoljskih agencij v okviru programa CAVES. Svoje delo so predstavili na včerajšnji novinarski konferenci, vseh šest pa je poudarilo, da so bili nad izkušnjo v eni od podzemnih jam v okolici Divače navdušeni.
17. sep. 2019
Medtem ko se v zadnjem času vrstijo različni predlogi za spremembo upravljanja z velikimi zvermi v državi, od popolne zaščite do drastičnega posega v populaciji medveda in volka, stroka opozarja, da nepremišljeni ukrepi lahko povzročijo več škode kot koristi. Trajne rešitve lahko temeljijo le na znanju in konsenzu, so poudarili strokovnjaki.
6. sep. 2019
Kitajski znanstveniki v podjetju Sinogene, ki ima sedež v Pekingu, so sporočili, da so klonirali mačko. Gre za klon mačke Garlic, ki je poginila pred sedmimi meseci, zdaj pa so ji poklonili novo, "deseto" življenje. Na svet je vnovič prišla 21. julija, so sporočili.
16. avg. 2019
Znanstveniki so na Južnem otoku na Novi Zelandiji odkrili fosilne ostanke ogromnega pingvina, ki je bil skoraj tako visok kot odrasel človek.
Letošnji julij je bil globalno najbolj vroč julij, odkar so pred 140 leti začeli beležiti podatke o temperaturah po svetu, je včeraj sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA). Rekordna vročina je tudi zmanjšala obseg ledu na Arktiki in Antarktiki na najnižjo raven v zgodovini, ugotavljajo znanstveniki.
15. avg. 2019
Tuji vohuni, ki bi radi pridobili podatke o ugotovitvah ruskih znanstvenikov, neprestano nadzorujejo ruske znanstvenike, so sporočili iz Kremlja. Tako so se odzvali na kritike nove direktive, ki poziva znanstvenike, naj se ne sestajajo s kolegi iz tujine, o vsakem srečanju, tudi o pogovoru ob kavi, pa morajo pripraviti poročilo.
1. avg. 2019
Japonski znanstveniki so dobili dovoljenje vlade, da lahko začnejo gojiti človeške organe v živalih. Znanstveniki nameravajo vzrediti živalske zarodke s človeškimi celicami in jih vstaviti v nadomestne samice. To bi lahko vodilo v novi vir organov za presajanje pri ljudeh, a zbuja tudi etične pomisleke, piše v znanstveni reviji Nature.
20. jul. 2019
Na današnji dan pred 50 leti je Američan Neil Armstrong kot prvi človek stopil na površje Lune. Ta zgodovinski dogodek je imel pomembne posledice ne le za znanost in tehnologijo, temveč za vsa področja družbe. Obeležili ga bodo po vsem svetu, tudi v Sloveniji.
19. jul. 2019
Podatki o temperaturah za letošnji junij, ki so jih v četrtek objavili ameriški strokovnjaki za podnebje, so potrdili to, kar smo Evropejci, prebivalci Azije ter delov Afrike in Južne Ameriške, nekako uganili že sami. Ta mesec je bil globalno najbolj vroč, odkar so pred 140 leti začeli beležiti podatke o temperaturah po svetu.
24. apr. 2019
Zavod Zavarovalnice Triglav za družbeno odgovorne aktivnosti Vse bo v redu in Zavarovalnica Triglav sta s pomočjo strokovne komisije že šestič zapored izbrala nadarjene posameznike, ki bodo prejeli finančna sredstva v okviru projekta Mladi upi. Letošnja generacija je v znamenju obetavnih deklet.
18. apr. 2019
Znanstvenikom v ZDA je uspelo v možganih prašičev še nekaj ur po poginu oživiti nekatere celične funkcije. To bi lahko v prihodnosti prispevalo k zdravljenju bolnikov po srčnem napadu ali možganski kapi, poročajo tuje tiskovne agencije.
24. mar. 2019
Nobelov nagrajenec za fiziko leta 2016 Duncan Haldane je v petek v prostorih slovenskega veleposlaništva v Washingtonu slovesno zaprisegel kot slovenski državljan. Haldane se je rodil leta 1951 v Londonu, njegova mati Ljudmila Renko pa je bila Koroška Slovenka.
25. feb. 2019
Predsednik republike Borut Pahor je danes na slovesnosti v predsedniški palači vročil jabolko navdiha Tanji Petrushevski za odkritje prve supernove, pri kateri je nastala tesna dvojna nevtronska zvezda, in Gabrijeli Zaharijaš za raziskave zunajgalaktične svetlobe ozadja s satelitom Fermi, so sporočili iz urada predsednika republike.
31. jan. 2019
V stavbi Gospodarske zbornice v Ljubljani se bo jutri ob 11 uri začela okrogla miza o evalvaciji v znanosti - kako do boljših rešitev?
24. jan. 2019
Slovenska inovatorka Nataša Muševič je pri Svetovni organizaciji za intelektualno lastnino (WIPO) patentirala izum s področja industrijskega 3D-tiska, ki ga tuji strokovni mediji uvrščajo med najpomembnejše rešitve s tega področja. Gre za inovativni volumetrični 3D-tisk, ki predmet izdeluje s tiskom posamičnih prostorskih delov končnega predmeta.
8. jan. 2019
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU vsako leto izbira predloge za besedo leta, med katerimi je tudi veliko neologizmov oziroma novotvorjenk, zato so se letos odločili za izbor najbolj izvirne nove besede. Komisijo je najbolj prepričal izraz drečka, ki pomeni vrečko za pobiranje pasjih iztrebkov na javnih površinah.
27. dec. 2018
Predsednik države Borut Pahor je v predsedniški palači včeraj sprejel več kot 150 slovenskih študentov, znanstvenikov, raziskovalcev in predavateljev, ki delujejo v tujini. Srečanje je potekalo v sodelovanju z Društvom v tujini izobraženih Slovencev VTIS že šesto leto zapored, so sporočili iz urada predsednika.