Prijavljeni ste kot
11. maj. 2022
»A poznate koga, ki je volil za Goloba?« svoje gledalce na Nova24TV sprašuje Janšev dežurni razlagalec resnice Boris Tomašič. Ne, pa jih res ne, zgroženo prikimavajo gledalci, Francelj pa celo pokliče v studio: »Tu v bifeju smo zdaj trije, nihče od nas ni volil Goloba.« Medtem je tviterašica Lotta vsa sumničava, češ da na tviterju ni slišala nikogar reči, da bo glasoval za Goloba in kako, za vraga, so lahko volilni rezultati takšni, kot so.
10. maj. 2022
Ferdinand Marcos mlajši je sodeč po začasnih izidih prepričljiv zmagovalec ponedeljkovih predsedniških volitev na Filipinih. Sin pokojnega diktatorja bo tako prevzel vodenje države 36 let po tem, ko je njegov oče izgubil oblast v revoluciji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
9. maj. 2022
Prva raziskava Mediane za Delo po volitvah je pokazala, da je podpora Gibanja Svoboda bistveno višja kot pred volitvami, medtem ko SD, Levico in več strank pred vrati parlamenta podpira manj anketiranih. Gibanje Svoboda, ki bi ga marca podprlo 18,8 odstotka, aprila pa 19,8 odstotka vprašanih, je zadnji anketi prejelo 26,4-odstotno podporo.
8. maj. 2022
Emmanuelu Macronu je uspel veliki met in bo še nadaljnjih pet let prebival v Elizejski palači. Toda francoske volilne zgodbe še ni konec. Junija bodo Francozi odšli še na parlamentarne volitve. Če letos stranke, ki podpirajo Macrona, ne bodo dobile večine sedežev, bo v Franciji prišlo da tako imenovane kohabitacije, ko bo francoski predsednik moral sobivati s premierjem, ki prihaja iz nasprotnega političnega tabora.
Za nami so četrte volitve, ki jih je v boju za zmago izgubil Janez Janša, po tem ko mu je bilo prvič dano zmagati leta 2004. Nasledniku Jožeta Pučnika se stolček, na katerem sedi že domala tri desetletja, tudi tokrat ni niti zamajal.
Večina od 41 poslancev Gibanja Svoboda je popolnih neznancev, med njimi je 22 žensk in 19 moških. Nekateri med njimi so se uveljavili v lokalnem okolju, drugi na strokovnem področju, nekaj je tudi zelo znanih imen, pet jih ima poslanske izkušnje.
Franc Jurša, vodja poslanske skupine DeSUS, ki je v izteku mandata DZ formalno v opoziciji, a je podpirala vlado, meni, da bi morali poslanci delovati samostojno in ne bi smeli sprejeti igre strankokratov. Čeprav sodelovanja med stranko in poslansko skupino ni bilo, poslancem DeSUS nihče ne more očitati, da niso delali za upokojence, pravi.
Predsednik republike Borut Pahor je danes po prejetju zapisnika Državne volilne komisije (DVK) o uradnih izidih aprilskih državnozborskih volitev podpisal ukaz o sklicu prve seje Državnega zbora Republike Slovenije, ki bo 13. maja ob 11. uri. Ob tem je ocenil, da je bil "volilni proces pošten in transparenten".
Predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob in direktor DVK Dušan Vučko bosta danes predsedniku republike Borutu Pahorju predala zapisnik o ugotovitvi končnega izida volitev poslancev v DZ, ki so bile 24. aprila. Pahor bo po napovedih ustanovno sejo DZ sklical za petek, 13. maja.
Teden dni pred volitvami, v soboto, sem obiskal stojnice na tržnici prestolnice – tiste s strankarskimi rekviziti in aktivisti. Pri SAB sem dajal korajžo Angeliki Mlinar in Ivu Vajglu. S prstom na fotografijo Goloba je na štantu Gibanja Svobode kazala starejša državljanka, češ ta je ta pravi.
Predsednica SD Tanja Fajon je po volitvah upravičeno slabe volje. Ne le zaradi stranke, ki je na volitvah prejela komaj 6,69 odstotka glasov, ampak tudi zaradi svojega volilnega rezultata v volilnem okraju Ljubljana Šiška 2, kjer jo je obkrožilo zgolj 8,74 odstotka (1172 volivcev).
7. maj. 2022
Zaradi računalniške napake je Državna volilna komisija napačno izračunala mandate za šest poslancev, poroča portal Siol: po dva v Gibanju Svoboda in SDS ter po enega v NSi in Levici.
Nekdanji premier Miro Cerar je, podobno kot zdaj Robert Golob, na čelo vlade prišel z novo stranko in do tedaj rekordnim številom poslancev. SMC na političnem parketu ni več, Cerar pa iz svoje izkušnje izpostavlja, da ne bo pomembno le, kako bo Golob vodil vlado, ampak tudi, da bo znal voditi stranko, da bo ostala enotna in ohranila prave vrednote.
Zmago Jelinčič odhaja na smetišče politične zgodovine. Končno so ga tja (spet) poslali volivci, a mu ne bo hudega. SNS je na aprilskih volitvah v državni zbor prejela 1,49 odstotka oziroma 17.606 glasov. Dobil je ravno toliko, da bo še naslednja štiri leta po stranki iz proračuna vlekel par tisoč evrov mesečno. Dovolj denarja, da bo 74-letnik na stara leta na račun davkoplačevalcev lagodno živel v svoji luksuzni vili z bazenom na slovenski obali.
Predsednik vlade Janez Janša je na volitvah v mestu Grosuplje doživel hladno prho, reševale so ga okoliške vasi. V volilnem okraju je prejel vsega skupaj 145 glasov več kot kandidatka Gibanja Svoboda Lucija Ana Vrščaj in jo tako za las premagal.
6. maj. 2022
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon in koordinator Levice Luka Mesec bodo danes nadaljevali koalicijska pogajanja za sestavo 15. slovenske vlade. V preteklih dneh so delovna pogajanja potekala na ravni strokovnih skupin, po današnjem srečanju pa je že pričakovati razrez ministrskih mest po koalicijskih partnerjih.
Predsednica SD Tanja Fajon je ob robu seje predsedstva SD povedala, da uživa njegovo polno podporo in da ima soglasen mandat za nadaljevanje koalicijskih pogajanj z Gibanjem Svoboda in Levico. Z volilnim rezultatom sicer niso zadovoljni, a bodo vse sile usmerili v vstop v Golobovo vlado, v kateri imajo zagotovljene štiri resorje, pravi Fajonova.
Oblast smo tokrat dobili na rednih volitvah. Zadnja leta smo bili bolj vajeni protestov, vodnih topov, predčasnih volitev … In nič posebnega se ni zgodilo v primerjavi s prejšnjimi volitvami, mnogi namreč v svojih analizah vidijo premik volilnega telesa na levo: slovenski volivci so bili in so večinoma na levi, približno tretjina je na desni in tudi tokrat je bilo tako. In desnica ni dobila nič manj kot v preteklosti, prej kakšen mandat več.