Prijavljeni ste kot
30. mar. 2020
Sedem slovenskih državljanov izmed 27, nameščenih v 14-dnevni karanteni v Dolgi vasi pri Lendavi, je bilo na testiranju pozitivnih na okužbo z novim koronavirusom, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Vsi se sicer počutijo dobro. Gre za skupino Slovencev, ki so v nedeljo pripotovali iz Avstrije.
Pri Varuhu človekovih pravic so poudarili, da niso bili vključeni v pripravo t. i. protikoronskega zakona. Prav tako niso imeli možnosti posredovanja mnenj oz. stališč, tudi glede tistih ureditev, ki zadevajo varstvo človekovih pravic, so zapisali v sporočilu za javnost. Obenem so opozorili, da je težko utemeljiti nujnost vseh predvidenih ukrepov.
Namen obeh problematiziranih členov interventnega zakona, ki policiji podeljujeta dodatna pooblastila, je zgolj preprečiti nepooblaščena in nerazumljiva gibanja okuženih oseb, ki bi morale biti doma v karanteni, a se prosto sprehajajo naokoli, je povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs na popoldanski novinarski konferenci.
Ljubljanski župan Zoran Janković je ob novih zaostritvah prepovedi gibanja meščane pozval, naj pozabijo na obisk turističnih točk zunaj Ljubljane. "Ostanimo v našem mestu in se držimo zakonov in predvsem skrbimo sami zase in za svoje najbližje," je javno pozval in predlagal omejitev vseh dnevnih migracij v čim večji možni meri.
Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 se je po besedah infektologinje Bojane Beović podvojilo v zadnjih sedmih dneh, tistih na intenzivni negi pa v zadnjih petih dneh. "Številke nikakor ne vlivajo optimizma," je opozorila. Kot je sporočil govorec vlade Jelko Kacin, je hospitaliziranih 118 bolnikov, 29 pa jih zdravijo na intenzivni negi.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) odsvetuje splošno uporabo zaščitnih mask v pandemiji covida-19 razen pri okuženih oz. obolelih. Kot je danes v Ženevi dejal direktor WHO za nujno pomoč Michael Ryan, namreč ni dokazov, da nošenje zaščitne maske koristi. Prinaša pa dodatno tveganje, če si ljudje narobe snamejo masko in se pri tem okužijo.
Švedsko združenje direktorjev pogrebnih zavodov je uvedlo posebno označbo krst s posmrtnimi ostanki ljudi, ki so umrli za posledicami covida-19. Na ta način želijo opozoriti tiste, ki krste prevažajo iz mrtvašnic, da njihovo odprtje pomeni tveganje za morebitno okužbo, je povedal vodja združenja Ulf Lerneus za stockholmski dnevnik Aftonbladet.
Olimpijski komite Slovenije je danes opozoril, da so športne organizacije v Sloveniji zaradi izbruha pandemije covida-19 zabeležile izpad prihodkov v višini 25,5 milijona evrov. OKS sicer podpira "megazakon" o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19, saj vključuje ukrepe tudi za športne organizacije.
Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb, ki ga je vlada sprejela v soboto, pušča še precej neodgovorjenih vprašanj, je za STA dejal direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije Boštjan Udovič. Med drugim ni povsem jasno, kje bodo upravniki dobili dovolj razkužila in kdo bo razkuževanje plačal.
Ministri in poslanci koalicijskih SDS, SMC, NSi in DeSUS so se seznanili z vsebino protikoronskega zakona, ki ga je vlada potrdila v soboto. V torek se predlog seli na poslanske klopi, v opoziciji so že napovedali nekatera dopolnila. V koaliciji ob tem zatrjujejo, da bodo rešitve preučili in jih po potrebi vključili v zakon.
Na Hrvaškem so od nedelje od 13. ure do danes do 14. ure zabeležili 77 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar pomeni, da je skupaj zbolelo 790 oseb, je danes povedal hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš. Na ventilatorjih je 27 bolnikov, 64 pa je pozdravljenih. Smrtnih primerov covida-19 je bilo šest.
Potem ko so prejšnji teden v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor zabeležili t. i. vdor okuženega z novim koronavirusom v belo cono, se je podobno zgodilo tudi v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec. Sprejeli so bolnika, pri katerem je rezultat testiranja na okužbo bil najprej negativen, pozneje pa pozitiven. Zato je 25 zaposlenih v samoizolaciji.
V domovih za starejše po vsej Sloveniji je po doslej znanih podatkih z novim koronavirusom okuženih 109 oskrbovancev in 24 zaposlenih, so za STA pojasnili na ministrstvu za delo. Predvsem v teh domovih se soočajo s premalo kadra in premalo zaščitne opreme, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije in združenju Srebrna nit.
Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik je opozorila, da vladni interventni zakon za zajezitev epidemije novega koronavirusa v členih, ki določajo dodatna pooblastila policiji, pomeni poseg v ustavne pravice, v praksi pa vzpostavitev policijske države. Državni zbor je pozvala, naj zakonskih določb v predlagani obliki ne podpre.
Iz poslanskih skupin opozicije je v glavnem slišati načelno podporo ukrepom za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa, ki jih državljanom in gospodarstvu prinaša vladni mega zakonski predlog. Napovedujejo konstruktivno držo pri vlaganju dopolnil. Levico, LMŠ in SD pa so zmotile določbe o pooblastilih policije.
Prvi protikoronski zakonodajni sveženj je pomemben za prebivalstvo in gospodarstvo, a vnaša tudi nekaj zmede, opozarjajo v GZS. V tej luči se zavzemajo za jasnejše kriterije pomoči, nekaj popravkov predlagajo tudi pri kriznem dodatku. Še več kot od prvega pa pričakujejo od drugega protikoronskega paketa, ki bo naslovil problem likvidnosti podjetij.
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se ob bolj praznih cestah in železnicah zaradi vpliva novega koronavirusa zavzema za pospešeno obnovo in izvajanje že sprejetih investicij. "To je velika priložnost, da se pospeši dela oz. za dela brez prometnih zamaškov," je povedal na današnji novinarski konferenci.
Trenerji Smučarske zveze Slovenije in prostovoljci skakalnih klubov so se dejavno vključili v pomoč pri dostavi izdelkov svojega sponzorja Mercator po Sloveniji. Akcija naj bi trajala vsaj tri tedne in kot pravi nekdanji nordijski kombinatorec Mitja Oranič, bodo trenerji, če bo treba, to počeli tudi dlje.