Revija Reporter
Slovenija

Koalicija ob podpori protikoronskemu zakonu pripravljena sprejeti tudi morebitne dobre rešitve iz dopolnil opozicije

STA

30. mar. 2020 17:12 Osveženo: 17:23 / 30. 3. 2020

Deli na:

V koaliciji zatrjujejo, da bodo rešitve opozicije preučili in jih po potrebi vključili v zakon.

Vlada Republike Slovenije/Twitter

Ministri in poslanci koalicijskih SDS, SMC, NSi in DeSUS so se seznanili z vsebino protikoronskega zakona, ki ga je vlada potrdila v soboto. V torek se predlog seli na poslanske klopi, v opoziciji so že napovedali nekatera dopolnila. V koaliciji ob tem zatrjujejo, da bodo rešitve preučili in jih po potrebi vključili v zakon.

"V razpravi so bili izpostavljeni najpomembnejši poudarki zakona, dobili pa smo tudi odgovore na nekatera vprašanja, ki so že zaokrožila v javnosti," so po srečanju za STA pojasnili v SDS. Stališče stranke bodo podrobneje predstavili na torkovi seji odbora za finance in na izredni seji DZ v sredo, so po srečanju v Cankarjevem domu napovedali v SDS.

Predstavniki ostalih koalicijskih strank so že pred srečanjem sicer izrazili zadovoljstvo s predvidenimi ukrepi. Poslanec SMC Gregor Perič je ocenil, da v predlogu nič ključnega ne manjka. Že prva faza, ki je bila namenjena predvsem srednjim in velikim podjetjem, je po njegovih besedah odgovorila na določene potrebe. "Zdaj so nagovorjeni še vsi ostali, ki v prvi fazi niso bili," je pojasnil. Je pa vprašanj še vedno ogromno in vseh odgovorov s tem in naslednjimi zakoni še ne bodo uspeli najti, je razmišljal.

Eno odprtih vprašanj so bile vsaj še pred današnjim srečanjem določbe o dodatnih policijskih pooblastilih. Kot je pred sestankom dejala vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga, gre zlasti za 103. in 104. člen, ki sta po njeni oceni "preveč odprta" in bi ju bilo treba ustrezneje opredeliti.

Da je treba uporabo policijskih pooblastil za zajezitev in obvladovanje epidemije podrobno doreči in da v zvezi s tem pričakujejo nadaljnja usklajevanja, so iz SMC za STA sporočili tudi po srečanju. Sicer pa so izrazili zadovoljstvo, da so bila predhodna opozorila SMC glede samozaposlenih, nevladnih organizacij, študentov, upokojencev, brezposelnih in invalidov upoštevana.

NSi je po besedah vodje poslanske skupine Jožefa Horvata ves čas sodelovala pri oblikovanju zakonskega paketa, s katerim želijo pomagati državljanom in gospodarstvu. "Mi smo zadovoljni, praktično vsi naši predlogi so bili sprejeti in so vključeni v ta zakon," je dejal. Ob tem je izpostavil, da je to šele prvi paket, drugega pa že pripravljajo. Kot je zagotovil, to pomeni, "da srednjeročno ne bodo nikogar izpustili".

Prepričan je, da se bo zakon v državnem zboru še spreminjal. Gotovo bodo sledili priporočilom zakonodajno-pravne službe, prav tako bodo z vso pozornostjo prisluhnili vsem "racionalnim dopolnilom opozicije", je v izjavi za medije v DZ napovedal Horvat.

Ne sestanku so po njegovih besedah bolj malo govorili o dodatnih pooblastilih policije in aktivaciji 37.a člena zakona o obrambi. Ob tem je dodal, da ne ve, zakaj se kdo boji domače vojske. "To ni sovražna vojska. To je naša vojska, ki želi zavarovati nas in to izključno na južni meji. Ne bo hodila po domovih," je še dejal.

Poslanec DeSUS Robert Polnar pa je pred sestankom med drugim izpostavil, da so ukrepi namenjeni zlasti vzdrževanju plačilne sposobnosti državljanov in podjetij. "To je v tem trenutku najpomembneje in vsi ukrepi gredo v to smer. Tako da jih ocenjujem kot pravilne," je pojasnil.

Je pa opozoril, da utegnejo pozneje, ko se bo ugotavljala upravičenost "določenih subjektov" do pomoči, odkriti tudi kakšno kriminalno dejanje oz. nepoštenje. Tako upa, da bo finančna uprava kot najpomembnejši nadzorni organ na tem področju uspela opraviti svojo nalogo, da bo vsem tistim, ki "bi zdaj hoteli ribariti v kalnem, to naknadno onemogočeno".

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša pa je po koncu srečanja za STA še pojasnil, da so njihovi poslanci zakon preučili ter pripravili opomnik za delo na matičnem delovnem telesu in v DZ. Ocenili so, da je predlog dober. Želje DeSUS bi sicer bile še večje, a se obenem zavedajo trenutnega položaja, prav tako računajo, da bodo nekatere rešitve uvrščene v naslednji podoben zakon, ki se bo začel pripravljati naslednji ponedeljek. So pa v DeSUS zadovoljni, da upokojenci s tem zakonom prejemajo krizni dodatek, je še povedal Jurša.

Še pred torkovo obravnavo zakona na matičnem odboru za finance bo po informacijah STA sicer potekalo še koalicijsko usklajevanje dopolnil s področij, na katerih so v pogovorih zaznali pomanjkljivosti zakonskega predloga.