Prijavljeni ste kot
6. feb. 2020
Vlada pod vodstvom SDS ni v nacionalnem interesu, zato so v SAB predlagali projektno vlado, ki bi še pred volitvami sprejela spremembe volilne zakonodaje, je po pogovoru pri predsedniku republike Borutu Pahorju dejala vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper. Bodo pa v petek na organih stranke predlagali tudi začetek priprav na predčasne volitve.
5. feb. 2020
Vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec je v pogovoru s predsednikom republike Borutom Pahorjem ponovil, da v Levici trenutno ne vidijo nobene morebitne nove koalicije, ki bi bila boljša od dosedanje Marjana Šarca. Tako so po njihovem mnenju predčasne volitve edina možna pot za razrešitev nastalih političnih razmer po padcu vlade.
4. feb. 2020
Predsednika SD Dejana Židana ne bo na pogovor pri predsedniku SDS Janezu Janši, saj desnosredinske vlade Sloveniji po njegovi oceni niso prinesle napredka. Če bodo vabljeni na pogovor pri predsednici SAB Alenki Bratušek, pa se ga bodo udeležili, čeprav pri levosredinski vladi ni težava v SD. "Potrebujemo jasno stališče Levice in LMŠ," je pojasnil.
V SAB vztrajajo pri pozivu k premisleku o oblikovanju projektne vlade. K njemu vabijo tudi aktualne koalicijske partnerice, saj je vlada izgubila mandat zaradi odstopa premierja, in ne ker bi se stranke skregale, je danes dejala predsednica SAB Alenka Bratušek. V petek bo sicer organom stranke predlagala, da začnejo priprave na predčasne volitve.
3. feb. 2020
Prvak največje parlamentarne stranke SDS Janez Janša je drugim parlamentarnim strankam poslal vabilo na pogovore o novi koaliciji, so za STA potrdili v več strankah. Predlaga, da bi se dobili v petek, in sicer ločeno z vsako stranko posebej. V LMŠ in Levici so za STA že napovedali, da se pogovorov ne bodo udeležili.
Predsednik NSi Matej Tonin je danes povedal, da je poleg vabila SAB doslej prejel še dve vabili za pogovore o morebitnem oblikovanju vlade, ni pa želel razkriti, od koga. Dejal je, da bi bili pripravljeni resno govoriti o vstopu v novo vlado, če bi lahko v njej uresničili vsaj polovico od svojih 10 prednostnih projektov.
Predsednik SDS Janez Janša meni, da je možno, da se za preostanek tega mandata DZ sestavi vlado, ki bo ambiciozna in ki bo večinska. Koliko je to mogoče, pa je danes še prezgodaj ocenjevati, je dodal. "Zagotovo pa SDS ne bo skakala v bazen, v katerem ni vode," je zatrdil in dodal, da je zdaj na potezi predsednik republike Borut Pahor.
SAB je vse stranke podpisnice predloga novele zakona o volitvah v DZ ter DeSUS pozvala k premisleku o možnosti oblikovanja projektne vlade, s katero bi predčasne volitve zamaknili za toliko časa, da se sprememba volilnega zakona lahko sprejme. Izbira med zgolj predčasnimi volitvami ali vlado pod vodstvom SDS ni v nacionalnem interesu, menijo.
Ta teden se bodo nadaljevali pogovori strank o tem, kako naprej po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca. Že danes naj bi se opredelil izvršni odbor SMC, ki je sicer naklonjena oblikovanju nove vlade. Ta teden naj bi se sestali še organi SAB. Več pa bo znanega tudi po pogovorih pri predsedniku republike. Medtem se napovedujejo nove stranke.
2. feb. 2020
Še nekaj časa ne bo odgovora na najbolj žgoče vprašanje: predčasne volitve ali drugačna vlada? Pred naslednjimi volitvami – kadarkoli že bodo, pa sta že razvidna obraza dveh glavnih tekmecev. Tako Janez Janša kot Marjan Šarec dobivata novo priložnost.
Po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca je prvak SDS Janez Janša dobil še eno priložnost za sestavo nove koalicije. Če bo v državnem zboru prepričal najmanj 46 poslancev, bo lahko sestavil svojo tretjo vlado.
Predsednik vlade v odstopu Marjan Šarec je spregovoril o vzrokih za svoj odstop, svojih izkušnjah s koalicijskimi partnerji in obrisih morebitne nove vladne koalicije po predčasnih volitvah.
31. jan. 2020
Prvak LMŠ Marjan Šarec je roko SMC ponudil zaradi podobnih nazorov in dobrega dela Zdravka Počivalška kot ministra. Je pa dodal, da ne bo točil solz, če bo SMC bolj dišala desna vlada. "Če mi je usojena opozicija, bom pač sedel v poslanski klopi, kjer bom vse vedel in znal, drugim solil pamet in za nič ne bom odgovoren," je dejal za Mladino.
30. jan. 2020
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović nekaj dni po odstopu premierja in predsednika stranke Marjana Šarca ocenjuje, da je bila njegova poteza umirjena, premišljena in predvsem odgovorna. Poslanci LMŠ za njo stojijo. Razpoke pri koalicijskih partnerjih pa so se, kot ugotavlja Golubović, začele kazati po glasovanju o državnem proračunu.
Po odstopu premierja Marjana Šarca bodo danes o prihodnjih potezah razpravljali organi SD, DeSUS in SDS. V SD želijo na predčasne volitve. Da so te najverjetnejša možnost, je v prvem odzivu ocenil tudi prvak SDS Janez Janša, čeprav se vedno glasneje govori o poskusu oblikovanja nove koalicije okoli SDS. Za pogovore o tem so tudi poslanci DeSUS. Strankam, ki jim v anketah slabo kaže, ni v interesu prehitro iti na volitve.
29. jan. 2020
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je v izjavi v DZ pojasnil, da vabila na pogovore o sodelovanju v morebitni novi koaliciji še ni prejel, a bodo v pogovorih sodelovali. Poslanska skupina stranki priporoča, da se pogovarja o vseh možnostih. Jurša je še spomnil, da je DeSUS s SDS sodelovala že dvakrat in bila zatem relativno zelo uspešna na volitvah.
Predsednik SD Dejan Židan ocenjuje, da lahko glasovanje DZ o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pokaže na nastajanje nove koalicije. Pri vprašanju volitev ali nove koalicije pa po Židanovi oceni igro trenutno vodi prvak SDS Janez Janša, ker da se je tako odločil Marjan Šarec, ki mu je z odstopom s premierske funkcije predal štafeto.
DZ se bo z odstopom premierja Marjana Šarca seznanil danes, v zakulisju pa že potekajo neformalni pogovori o poskusu oblikovanja nove koalicije. Če bo sodelovanje možno, se bodo pogovarjali, katere projekte lahko izvedejo, je povedal Igor Zorčič (SMC). Medtem pa so nekateri partnerji vlade v odhodu vse bolj ostri do Šarca.