Prijavljeni ste kot
27. feb. 2020
Koalicijske partnerice SDS, SMC, NSi in DeSUS so v koalicijsko pogodbo, ki so jo podpisale v torek, na varnostnem področju med drugim napovedale učinkovito varovanje meja in ureditev razmer v policiji. Slabo kadrovsko sliko vojske pa bi reševali s ponovno uvedbo naborniškega sistema. Občine pa si lahko obetajo občutno zvišanje povprečnine.
Koalicijska pogodba, ki so jo v torek podpisale SDS, SMC, NSi in DeSUS, med drugim predvideva skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu z vsemi kadrovskimi viri. Upokojencem obljubljajo izredno usklajevanje pokojnin, staršem pa ponovno brezplačni vrtec za drugega otroka. Odločbe ustavnega sodišča glede financiranja osnovnih šol v njej ni.
26. feb. 2020
Predsednik republike Borut Pahor je, kot je sporočil po današnjem srečanju, državnemu zboru predlagal prvaka SDS Janeza Janšo za novega predsednika vlade. Stranke SDS, SMC, NSi in DeSUS so namreč v torek pozno zvečer podpisale koalicijsko pogodbo, s čimer se, kot kaže, Janši obeta dovolj glasov za izvolitev.
Koalicijska pogodba, ki naj bi jo SDS, SMC, NSi in DeSUS po nekaterih informacijah že podpisale, napoveduje ključne ukrepe vlade, ki jo bo, če bo dobila podporo v DZ, vodil prvak SDS Janez Janša. Med njimi so med drugim postopna uvedba naborništva, dvig sredstev za občine, učinkovito varovanje državne meje in uvedba univerzalnega otroškega dodatka.
Predsednik republike Borut Pahor se bo v skladu z napovedmi danes predvidoma sestal s prvakom SDS Janezom Janšo. Glede na to, da so sveti strank SDS, SMC, NSi in DeSUS v torek zvečer potrdili vstop v Janševo vlado, je pričakovati, da ga bo Pahor tudi predlagal za mandatarja.
25. feb. 2020
Dobro leto in pol po predčasnih volitvah kaže, da bo SDS Janeza Janše uspelo to, kar ji ni uspelo po volitvah, na katerih je 3. junija 2018 slavila kot relativna zmagovalka. Organi strank SDS, SMC, NSi in DeSUS so namreč podprli oblikovanje koalicije za že 14. slovensko vlado in tretjo, ki jo bo vodil Janša.
Svet SDS je pričakovano potrdil oblikovanje nove vladne koalicije s SMC, DeSUS in NSi. Glede na to, da so že enako storili organi ostalih strank, se prvaku SDS Janezu Janši torej nasmiha vodenje že tretje vlade.
Člani sveta SMC so danes podprli vstop v vlado pod vodstvom prvaka SDS Janeza Janše, so sporočili prek Twitterja. Poslanec Jani Möderndorfer je ob odhodu s seje pojasnil, da je edini glasoval proti.
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je predsedniku republike Borutu Pahorju sporočil, da bo o vstopu v vlado Janeza Janše danes dokončno odločil svet stranke. V tem primeru bodo vlado podprli vsi poslanci DeSUS. Z osnutkom koalicijske pogodbe, ki predvideva tudi ustanovitev urada za demografijo, so v DeSUS kolikor toliko zadovoljni, pravi Jurša.
Vodja poslancev SMC Igor Zorčič je predsednika republike Boruta Pahorja obvestil o tem, da so prvaki SDS, SMC, NSi in DeSUS v ponedeljek zvečer dogovorili zadnje besedilo osnutka koalicijske pogodbe. Zorčič ocenjuje, da osnutek zadovoljuje zahteve SMC, in verjame, da tudi odpravlja strahove, ki so jih izpostavili nekateri v civilni družbi.
Morebitni dogovor o novi vladi premierja Janeza Janše za predsednika LMŠ Marjana Šarca ne pomeni kakšnega velikega presenečenja. "Morda bi bil celo bolj presenečen, če bi imeli predčasne volitve," je premier, ki opravlja tekoče posle, dejal v izjavi za medije v DZ.
Predsednik republike Borut Pahor bo danes z vodji poslanskih skupin SDS, SMC, NSi in DeSUS opravil drugi krog posvetovanj o možnosti sestave nove vlade. O njej so se po neuradnih informacijah TVS v ponedeljek tudi že dogovorili, končno besedo pa naj bi danes dali organi strank. Pahorjevo dokončno odločitev o mandatarju je tako pričakovati v sredo.
23. feb. 2020
Pogajanja SDS, SMC, NSi in DeSUS za oblikovanje nove vlade pod vodstvom Janeza Janše v prvem krogu prehajajo v končnico. V torek se bodo morali pred predsednikom republike Borutom Pahorjem izjasniti, ali lahko oblikujejo novo vlado ali ne. Hkrati je pričakovati odločanje organov strank, ki naj bi imeli pred seboj osnutek koalicijske pogodbe.
22. feb. 2020
Prvak SMC Zdravko Počivalšek je v intervjuju za Večer spregovoril o političnih razmerah po padcu vlade Marjana Šarca, v kateri je sodelovala SMC. Vzrok za razpad vlade je pripisal neustreznemu načinu vodenja koalicije. O pogajanjih o novi vladi pa je dejal, da kjer se trenutno največ pogovarjajo, to počnejo iskreno in niti približno s figo v žepu.
20. feb. 2020
Svet SMC je na današnji seji pooblastil predsednika stranke Zdravka Počivalška, da nadaljuje pogovore o vstopu v morebitno novo vlado v sedanji sestavi DZ. Kot je po seji medijem povedal Počivalšek, je 25 članov sveta tak sklep podprlo, proti pa je bil poslanec Jani Möderndorfer. Stranka sicer nadaljuje tudi priprave na morebitne predčasne volitve.
17. feb. 2020
Generalni sekretar SAB Jernej Pavlič je v današnji izjavi komentiral namige o sodelovanju stranke SAB v morebitni desni vladi. "Pogovori za vstop v vlado Janeza Janše niso nikoli potekali in mi v njih ne bomo vstopali," je zatrdil in dodal, da je poslanska skupina od začetka enotna in ima enako stališče.
Predstavniki znanstvenega in akademskega življenja v javnem pismu izražajo resno zaskrbljenost vpričo političnih dogovorov ob nastajanju koalicije Janeza Janše. Menijo, da lahko državo hitro popeljejo v krog tistih držav EU, ki so na črnem seznamu kršiteljic načel varovanja demokracije, pravne države, neodvisnosti medijev in človekovih pravic.
Člani izvršnega odbora SMC so danes razpravljali o aktualni politični situaciji in tem, "ali je možno vzpostaviti stabilno in na programu temelječo vlado", je po seji medije povedal predsednik stranke Zdravko Počivalšek. O morebitnih kadrovskih razrezih v novi vladi, o kateri se pogovarjajo s SDS, NSi in DeSUS, pa danes še ni bilo govora.