Prijavljeni ste kot
29. apr. 2020
Hrvaški arheologi so v mulju kopenskega dela pristanišča v Poreču našli zelo dobro ohranjeno več kot pet metrov dolgo rimsko ladjo iz 1. stoletja. Gre za ladjo, za katero je značilna tehnika šivanja, s katero so speli posamezne elemente. Ladjedelniška tehnika je podobna rimski ladji, ki so jo našli na Ljubljanskem barju leta 1890.
15. jan. 2020
Arheologi so lani na planini Bošinka v Triglavskem pogorju odkrili nove dokaze, ki pričajo o tem, da je bilo slovensko visokogorje obljudeno že pred več kot 2500 leti. Že v železni dobi so predniki na tem območju pasli živino in iskali železovo rudo, o novih odkritjih pojasnjuje arheologinja Mija Ogrin.
19. dec. 2019
Danski znanstveniki so iz več kot 5000 let starega kosa brezove smole, ki se jo je očitno uporabljajo kot neke vrste žvečilko, uspeli pridobiti DNK in ga tudi prebrati. Kamenodobni vzorec jim je dal dovolj informacij, da so razbrali, da je smolo žvečila ženska. Ugotovili so tudi, kaj je nazadnje jedla in kakšne bakterije je imela v ustni votlini.
15. dec. 2019
Egiptovski arheologi odkrili redko poprsje egiptovskega faraona Ramzesa II. Poprsje s simbolom ka iz rdečega granita so našli na zasebnem zemljišču v mestu Mit Rahina v bližini Gize, so sporočili z egiptovskega ministrstva za antikvitete.
27. nov. 2019
Škoda, ki jo je antični Palmiri v Siriji povzročila Islamska država v letih 2015 in 2016, je primerljiva s potresom, vendar bi bilo antične spomenike možno obnoviti. S tehničnega vidika jih je možno restavrirati, vendar bo obnova dolga in draga, je za rusko tiskovno agencijo TASS dejal arhitekt Maksim Atajants.
25. nov. 2019
Nova raziskava genetskega materiala naših prednikov je potrdila, da so se indoevropski jeziki na prostrano območje od Evrope do Azije razširili zaradi množičnih selitev pastirjev v času bronaste dobe. Nomadi so se namreč pred približno 5000 leti iz evrazijskih step podali na zahod proti Evropi in na vzhod proti južni Aziji.
19. nov. 2019
V mednarodni policijski operaciji so na jugu Italije razbili mrežo kriminalcev, ki je preprodajala ukradene artefakte v Nemčijo, Francijo, Srbijo in Veliko Britanijo. Policisti so v okviru 80 hišnih preiskav zasegli okoli 10.000 arheoloških najdb v vrednosti več milijonov evrov in aretirali 23 oseb.
21. avg. 2019
Na Blejskem gradu se zaključujejo dela v grajskem parku. Uredili so brežino proti vhodnemu portalu na grad, terase in kamnite stene. Gre za še en korak k celoviti ureditvi gradu in njegove okolice. Ob urejanju so naleteli tudi na vrsto arheoloških najdb, ki jih bodo predstavili v manjšem muzeju, ki ga načrtujejo ob vznožju gradu.
23. jul. 2019
Izraelski arheologi menijo, da so ob Genezareškem jezeru na severu Izraela delno izkopali ostanke cerkve apostolov, ki naj bi bila zgrajena nad hišo, v kateri sta živela sv. Peter in sv. Andrej. Po besedah vodje izkopavanj Mordehaija Aviama iz kolidža Kinneret so doslej izkopali približno tretjino cerkve.
15. jul. 2019
Egiptovske oblasti so ta minuli tedna po več kot 50 letih znova dovolile turistični obisk dveh piramid v kraljevi nekropoli Gahšur na levem bregu Nila. Kot je sporočilo pristojno ministrstvo, sta po končani obnovi od sobote na ogled 'zlomljena' piramida faraona Sneferuja in manjša piramida v bližini, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
10. feb. 2019
Kaj je tako posebnega na najdbi, ki je pretresla slovensko in celo svetovno arheološko stroko ter pritegnila zanimanje vodilnih svetovnih znanstvenih medijev.
4. feb. 2019
Arheologi so med izkopavanji pod Gosposvetsko cesto v Ljubljani naleteli na prav posebno najdbo, ki je pritegnila tudi zanimanje revije National Geographic - odkrili so grobnico neznane ženske iz zgodnjekrščanske dobe, okoli katere je bilo zgrajeno celotno pokopališče z več kot 350 grobovi.
25. dec. 2018
Arheologi so na arheološkem najdišču Pompeji tokrat odkrili okostje plemenskega žrebca s sedlom iz lesa in brona in bogatim okrasjem, ki je pripadal pomembnemu vojščaku, najverjetneje generalu. Kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, je bil konj domnevno osedlan, da bi lastnik lahko oddirjal na pomoč prebivalcem mesta med izbruhom vulkana.
13. jul. 2018
Včeraj dopoldne, malo pred deseto uro, je na delovišču v križišču Zoisove in Emonske ceste v Ljubljani prišlo do nenavadne nesreče. Tovorno vozilo je namreč oplazilo arheologinjo, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje.
17. maj. 2018
Ekipi strokovnjakov iz Narodnega muzeja Slovenije in Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije sta v okviru evropskega projekta Claustra+ na podlagi lidarskega posnetka in terenskih raziskav v bližini železniške postaje Verd nad Vrhniko odkrili nov del poznorimskega obrambnega sistema claustra Alpium Iuliarum. Dokumentirali sta 200 metrov zidu in tri stolpe; s tem sta potrdili, da gre v resnici za ostanke dela Ajdovskega zidu, ki je do zdaj veljal za uničenega, so sporočili iz narodnega muzeja.
26. apr. 2018
Arheologi so pri restavriranju osrednjih term v Pompejih pri Neaplju nepričakovano odkrili okostje od sedem do osem let starega otroka, ki se je tam verjetno skušal skriti pred uničujočim izbruhom Vezuva leta 79, so v sredo sporočili iz Pompejev.
10. dec. 2017
Mednarodna ekipa arheologov je v fosilu odkrila doslej najstarejši primerek očesa, ki sega kar pol milijarde let v zgodovino. Analiza očesa je dokazala, da se zgradba in funkcija očesa v tem času nista bistveno spremenili, so znanstveniki zapisali v znanstvenem časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
6. mar. 2017
Slovenija v Babnem Polju postavlja panelno ograjo praktično na stari rimski zid, se pritožujejo Hrvati.