Prijavljeni ste kot
31. jan. 2020
Sodišče EU se je danes v Luksemburgu v sodbi o dopustnosti slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropske zakonodaje kot posledice nespoštovanja arbitražne odločbe o meji med državami izreklo za nepristojno. A hkrati je sodišče sporočilo, da morata Slovenija in Hrvaška storiti vse potrebno za izvršitev arbitražne razsodbe.
24. jan. 2020
Sodišče EU je za 31. januar napovedalo objavo odločitve glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja prava EU, povezanega z nespoštovanjem arbitražne razsodbe o meji, je objavljeno na spletni strani sodišča. Generalni pravobranilec je decembra sodišču priporočil, da se razglasi za nepristojno.
18. dec. 2019
Državni zbor se je danes za zaprtimi vrati seznanil s poročilom komisije za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami (Knovs) glede prisluškovalne afere v arbitraži med Slovenijo in Hrvaško. Predsednik Knovsa Matej Tonin (NSi) je po koncu seje razpravo ocenil kot koristno.
Državni zbor bo danes obravnaval poročilo komisije za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami (Knovs) glede prisluškovalne afere v arbitraži med Slovenijo in Hrvaško. Ker je poročilo tajno, bodo poslanci o njem razpravljali za zaprtimi vrati.
17. dec. 2019
Kako je Udba vplivala na Arbitražni sporazum med RS in RH. Kdo je v resnici zmagovalec arbitraže. Zakaj stare strukture vedno znova vzniknejo kot zmagovalci zgodovine. Kaj se dogaja v Evropi. Zakaj imamo krizo voditeljstva, ki je najhujša šiba božja. O tem in še čem je v hrvaškem podcastu Velebit spregovoril Reporterjev Kolumnist Boštjan M. Turk.
13. dec. 2019
Mojca Šetinc Pašek, novinarka TV Slovenija
Predsednik republike Borut Pahor je za Radio Slovenija spregovoril o "majhnih", etapnih uspehih Hrvaške pri izogibanju uveljavitve arbitražne odločbe o meji med državama. Ugotavljal je, da jih soseda "zelo na veliko razglaša", a opozoril, da je meja določena. Kot eno največjih težav družbe pa vidi pomanjkanje dialoga in pešanje politične kulture.
12. dec. 2019
Generalni pravobranilec Sodišča EU v mnenju glede tožbe, ki jo je vložila Slovenija proti Hrvaški v povezavi z arbitražo, naloge ni opravil najbolj pravno prepričljivo, je za STA ocenil profesor na Fakulteti za državne in evropske študije Matej Avbelj. Resno tudi tvega, da mu Sodišče EU ne bo sledilo, ocenjuje.
Nekdanja slovenska agentka v arbitraži o meji med Slovenijo in Hrvaško Simona Drenik Bavdek je vložila tožbo na upravno sodišče proti državnemu zboru. S tožbo zahteva umik poročila komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) glede prisluškovalne afere, ki je obremenilo predvsem njo, je danes za STA povedal njen odvetnik.
Argumentacija generalnega pravobranilca Priita Pikamäeja v mnenju o dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški v povezavi z arbitražo je šibka, počakajmo na dokončno odločitev Sodišča EU, je v odzivu včeraj dejal zunanji minister Miro Cerar. Spomnil je, da mnenje pravobranilca za sodišče ni zavezujoče.
11. dec. 2019
Predsednik SDS Janez Janša je mnenje generalnega pravobranilca Priita Pikamäeja glede slovenske tožbe proti Hrvaški glede arbitraže pospremil z zapisom na Twitterju. "Kot da vlada tega ne bi vedela vnaprej," je pripomnil in zunanjega ministra Mira Cerarja pozval, naj denar za stroške plača iz svojega žepa.
Vrh slovenske politike je danes spregovoril tudi o uvedbi pokrajin, podnebni politiki in spremembah volilne zakonodaje. Po besedah predsednika republike Boruta Pahorja bodo pozvali vodje poslanskih skupin, ki podpirajo ukinitev volilnih okrajev in uvedbo prednostnega glasu, da januarja predlog dokončno uskladijo in zanj začnejo zbirati podpise.
Generalni pravobranilec Priit Pikamäe je šel mimo slovenskega zahtevka in je štel, da Slovenija od sodišča pričakuje določitev meje, ker po njegovem mnenju zaradi hrvaške neizvršitve arbitražne razsodbe meja naj ne bi bila določena, kar seveda ni res, je v prvem odzivu na mnenje pravobranilca v Luksemburgu poudarila slovenska agentka Maja Menard.
Generalni pravobranilec Priit Pikamäe je pri preučitvi slovenske tožbe proti Hrvaški glede arbitraže presodil, da Sodišče EU ni pristojno za odločanje o mednarodnem mejnem sporu, ki ne sodi v pravo unije. Očitane kršitve so, kot je zapisal, akcesorne v razmerju do vprašanja določitve meje med državama, ki spada pod mednarodno javno pravo.
Na Sodišču EU v Luksemburgu bodo danes objavili mnenje generalnega pravobranilca Priita Pikamäeja o dopustnosti slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega pravnega reda kot posledice nespoštovanja arbitražne razsodbe. Na podlagi mnenja sicer še ni mogoče sklepati o sodbi, saj mu sodniki sledijo le v polovici primerov.
10. dec. 2019
Incidenti v Piranskem zalivu se tudi praktično dve leti po sicer enostranski slovenski implementaciji arbitražne odločitve o meji s Hrvaško nadaljujejo vsakodnevno, so včeraj sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom). Letos je bilo celo za četrtino več vplutij hrvaških policijskih čolnov v slovensko morje kot lani.
9. dec. 2019
V manj kot dveh letih je približno 20 hrvaških ribičev z območja Savudrije zaradi nedovoljenega prestopanja slovenske meje v Piranskem zalivu dobilo več kot 2000 kazni v skupnem znesku več kot milijon evrov, danes poroča Glas Istre. Največ prekrškov sta zbrala zakonca Makovac; Slovenija zgolj za lani od njiju zahteva 200.000 evrov kazni.
6. dec. 2019
DZ bo na redni seji, ki jo bo začel 16. decembra, predvidoma obravnaval tudi predlog Levice za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. DeSUS je sicer predlagala umik te točke z dnevnega reda, saj želi počakati na predlog, ki ga vključno z ureditvijo dolgotrajne oskrbe pripravlja ministrstvo, a kolegij predsednika DZ o tem ni glasoval. V državnem zboru so danes prejeli pismo odvetniške družbe, ki zastopa nekdanjo slovensko agentko v arbitraži Simono Drenik Bavdek. Po poročanju MMC Drenikova zahteva umik javnega dela poročila in opravičilo predsednika Knovsa Tonina. V nasprotnem primeru napoveduje, da bo tožila državni zbor.