Prijavljeni ste kot
27. okt. 2019
Ustavno sodišče ni še nikoli padlo na tako nizke veje, kot je zdaj. Afera v zvezi s podpredsednikom tega sodišča Matejem Accettom je razkrila, da večina ustavnih sodnikov ni kos svoji funkciji, pač pa gre za ljudi, ki so profesionalno integriteto pripravljeni zastaviti za zaščito laži.
25. okt. 2019
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, ki jo je zahteval Sodni svet, do končne odločitve zadržalo izvajanje zakona in poslovnika o parlamentarni preiskavi. To pomeni, da preiskovalna komisija v zadevi Kangler do končne odločitve ustavnega sodišča ne bo smela izvajati preiskovalnih dejanj, ki se nanašajo na sodnike.
24. okt. 2019
Ustavno sodišče bo nadaljevalo obravnavo pobude vrhovnega državnega tožilstva za oceno ustavnosti ustanovitve preiskovalne komisije DZ v zadevi Kangler in zakona o parlamentarni preiskavi, ki takšno ustanovitev dopušča. Obravnavalo bo tudi podobno zahtevo Sodnega sveta, ki komisijo vidi kot vzpostavljanje političnega pritiska na delo sodnikov.
22. okt. 2019
Polemikam okoli izločanja posameznih ustavnih sodnikov v različnih občutljivih zadevah, ki jih presoja ustavno sodišče, ni videti konca. Med drugim je organizator koncerta hrvaškega pevca Thompsona ovadil sodnika Mateja Accetta zaradi protizakonitega sojenja v odločanju o koncertu. Pojavljajo se tudi novi očitki na račun sodnika Klemna Jakliča.
Pobudnik referenduma o drugem tiru Vili Kovačič zahteva odstop ustavnih sodnikov Mateja Accetta, Rajka Kneza in Špelce Mežnar. Njihov odstop je po prepričanju Kovačiča edini način, da se reši ugled ustavnega sodišča. Kovačič napoveduje tudi odškodninsko tožbo zoper ustavno sodišče in Accetta. Kdaj konkretno, še ne ve.
Pred DZ je danes tretje branje predloga zakona za zagotovitev sodnega varstva po izbrisih v bankah in glasovanje o njem. Če bo predlagano besedilo sprejeto, bo Banka Slovenije vložila pobudo za oceno njegove ustavnosti, a so na ministrstvu za finance prepričani, da imajo v odgovor ustavnemu sodišču pripravljene dobre argumente.
17. okt. 2019
Ustavno sodišče bo imelo danes na mizi znova pobudo, naj samo določi izvajanje neuresničene odločbe glede financiranja zasebnih šol. Odločitve najverjetneje še ni pričakovati, bo pa bržkone tokrat izziv za predsednika ustavnega sodišča Rajka Kneza, kako pomiriti strasti po javnem sporu med ustavnima sodnikoma Klemnom Jakličem in Matejem Accettom.
16. okt. 2019
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic se je odzval na spor med ustavnima sodnikoma Klemnom Jakličem in Matejem Accettom. Med drugim je pozval, da "pustimo zdaj ustavnim sodnikom in njihovemu predsedniku, da naredijo vse, kar morejo in tudi morajo, da zagotovijo nadaljnje normalno delo temu za vse nas tako pomembnemu organu".
Ustavni sodnik Marko Šorli je danes kolegom ustavnim sodnikom poslal dopis, v katerem navaja, da bi morali biti seznanjeni z angažiranostjo kolega Mateja Accetta, kot izhaja iz objavljenih dopisovanj med njim in nekaterimi ustanovnimi člani SMC.
Tone Jerovšek, nekdanji predsednik ustavnega sodišča, o sporu med sedanjima ustavnima sodnikoma Klemnom Jakličem in Matejem Accettom.
Nekdanji predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič je za STA ob aktualnem sporu med ustavnima sodnikoma Klemnom Jakličem in Matejem Accettom opozoril na ključno vlogo ustavnega sodišča, ki mora biti neomadeževano. Biti mora tudi čim bolj neodvisno in sestavljeno iz čim bolj zrelih osebnosti, ki so se pripravljene tudi izpostaviti.
Lekarna Bitenc je po desetih letih premagala ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Namesto, da bi Janković poravnal račun iz svojega računa, bomo denarnice morali odpreti davkoplačevalci. Potrebno bo poravnati 100.000 odškodnine.
15. okt. 2019
Ob očitkih ustavnemu sodniku Mateju Accettu o pristranskosti zaradi sodelovanja s stranko SMC so v tej pojasnili, da je Miro Cerar Accetta povabil k oblikovanju nekaterih stališč v času pred nastankom SMC, ko je šlo še za civilno-družbeno gibanje. Ni bil pa nikoli član SMC, ni sodeloval v kampanji SMC ali svetoval stranki ali Cerarju, so zapisali.
Priča smo neverjetnemu sprenevedanju podpredsednika ustavnega sodišča Mateja Acceta, ki javnost zavaja, da ni sodeloval pri pisanju programa stranke SMC leta 2014. Razlog za odhod ni njegovo sodelovanje, pač pa laži o tem in njegovo neizločanje v konkretnih zadevah.
Ustavni sodnik Matej Accetto je v današnjem pismu za STA zavrnil očitke sodniškega kolega Klemna Jakliča o domnevni pristranskosti ter zavajanju kolegov ustavnih sodnikov. Kot je zapisal, ni zavajal ali lagal, očitki o sodelovanju pri pisanju programa SMC pa da so neosnovani, saj je objavljeno dopisovanje še iz časa pred nastankom stranko.
Predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez meni, da ustavni sodnik Matej Accetto ustavnega sodišča ni zavajal, ko je to odločalo o zahtevah za njegovo izločitev zaradi povezav s stranko SMC. Zato tudi meni, da "pozivi k odstopu niso utemeljeni". Nesprejemljiva je zanj tudi "javna diskreditacija sodnika".
V politiki so skopi odzivi na odločitev ustavnega sodišča, ki je razveljavilo del člena zakona o tujcih, ki onemogoča individualno obravnavo prosilcev za azil v času zaostrenih migracijskih razmer. Po mnenju Levice je to edino ustrezno. Odločitev sodišča je pozdravil Milan Brglez, ki je kot predsednik DZ in poslanec SMC ukrepu nasprotoval.
14. okt. 2019
Ustavni sodnik Klemen Jaklič je v svojem odklonilnem mnenju k sodbi ustavnega sodišča, ki je razveljavilo dele zakona o tujcih, obračunal s svojimi kolegi ustavnimi sodniki, zlasti z Matejem Accettom.