Prijavljeni ste kot
11. mar. 2019
Ob vse hujšem časovnem pritisku se bo ta teden zvrstilo več pomembnih odločitev glede brexita. Kako se bodo stvari razpletle, še vedno ni jasno, pa čeprav je izstop Združenega kraljestva iz EU predviden že za 29. marec.
10. mar. 2019
Marjan Šarec je zadnjih petnajst let preučeval običajnega Slovenca, v intervju pravi politični analitik in publicist Martin Nahtigal.
3. mar. 2019
Eksplozivno razkritje italijanske revije L'Espresso o tajnem srečanju med italijanskim notranjim ministrom Salvinijem in ruskim podpremierjem Dimitrijem Kozakom.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v zadnjih letih navezal tesne stike s številnimi evropskimi politiki in lobisti.
Evropska unija je v soboto opozorila Caracas pred aretacijo samooklicanega začasnega predsednika Venezuele Juana Guaidoja, ki kljub nevarnosti aretacije napoveduje, da se bo vrnil v domovino.
23. feb. 2019
Trije britanski ministri so danes pozvali k preložitvi brexita, če sporazum o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije v britanskem parlamentu ne bo potrjen v prihodnjih dneh. Iz kabineta premierke Therese May so ob tem sporočili, da se mora vlada osredotočiti na iskanje dogovora z EU.
17. feb. 2019
Evropska unija ni sanjska destinacija zgolj za osem evropskih poslancev in evropsko komisarko iz Slovenije.
10. feb. 2019
Iztok Simoniti je dolgoletni diplomat in strokovnjak za mednarodne odnose, ki opozarja na to, da se evropski red, ustvarjen po padcu berlinskega zidu počasi (k)ruši.
8. feb. 2019
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je pred dnevi razburil Britance, zlasti zagovornike brexita, ko je dejal, premišljuje o tem, kako zgleda v peklu poseben kraj za tiste, ki zagovarjajo brexit, ne da bi imeli niti osnutek načrta o tem, kako brexit varno izvesti.
7. feb. 2019
Minili so štirje dnevi, odkar je 19 držav EU za začasnega predsednika Venezuele priznalo predsednika parlamenta Juana Guaidoja, slovenska vlada pa je razpravo o tej temi preložila na eno od prihodnjih sej.
30. jan. 2019
Britanski parlament je podprl nezavezujoči amandma, s katerim zahteva zamenjavo irskega varovala z "alternativnimi predlogi". Britansko premierko Thereso May poziva k vnovičnim pogajanjem v Bruslju in izločitev spornega varovala iz dogovora o brexitu. EU možnost novih pogajanj še vedno zavrača, so takoj po glasovanju poudarili v Bruslju.
27. jan. 2019
Z veleposlanikom Igorjem Senčarjem smo se pogovarjali o možnih scenarijih razpleta odhoda Združenega kraljestva iz Evropske unije, se ustavili pri t. i. populizmih in vladavini prava v tranzicijskih državah. Senčar je prepričan, da morajo biti priprave na predsedovanje EU vodene z najvišje politične ravni.
Propad Evropske unije bi imel za Slovenijo verjetno zelo hude posledice: od gospodarskih do geopolitičnih.
Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je danes zavrnil ultimat evropskih držav, ki zahtevajo razpis novih predsedzavrnil evropski ultimat za razpis volitevniških volitev. "Ta ultimat morajo vzeti nazaj. Nihče nam ne more postavljati ultimata," je dejal Maduro za turško televizijo CNN Türk.
Venezuelski zunanji minister Jorge Arreaza je včeraj na izredni seji Varnostnega sveta Združenih narodov zavrnil ultimat nekaterih evropskih držav, da bi morali v Venezueli v osmih dneh razpisati nove volitve. Ponovil je, da Nicolas Maduro ostaja legitimni predsednik, navkljub pritisku iz tujine pod vodstvom ZDA.
16. jan. 2019
Zavrnitev ločitvenega sporazuma EU in Združenega kraljestva v britanskem parlamentu povečuje tveganje neurejenega brexita, je opozoril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker v prvem odzivu na izid glasovanja v Londonu. Ob tem je Združeno kraljestvo pozval, naj čim prej razjasni svoje namere, saj časa skoraj ni več.
13. jan. 2019
Britanski parlament bo ta teden, predvidoma v torek, glasoval o dogovoru o brexitu, ki ga je Velika Britanija sklenila z EU. Če bo dogovor propadel, Veliki Britaniji in EU grozi brexit brez dogovora. Poglejmo, kakšne bodo posledice za Slovenijo.
11. jan. 2019
Romunija predsedovanje EU začenja pod točo kritik zaradi nazadovanja v boju proti korupciji pod socialdemokratsko vlado ter dvomov o pripravljenosti na to nalogo zaradi notranjepolitičnih bojev in trenj z Brusljem. V Bukarešti se branijo, da so dobro pripravljeni na predsedovanje, in relativizirajo notranje težave kot običajno volilno kampanjo.