Prijavljeni ste kot
16. maj. 2024
Evropsko sodišče za človekove pravice je danes v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi kazni za ribolov v Piranskem zalivu soglasno odločilo, da pritožbe niso dopustne. Ribiči so tako odločitev pričakovali. Vlada poudarja, da odločitev ne vpliva na arbitražno razsodbo in da bo ribičem še naprej nudila pomoč.
14. maj. 2024
Vodstvo Fakultete za družbene vede (FDV) je včeraj v luči protestov študentov v podporo Palestini od Univerze v Ljubljani zahtevalo takojšnjo prekinitev sodelovanja z izraelskimi ustanovami, ki imajo povezave z orožarsko industrijo. To je tudi ena od zahtev študentov, ki zasedajo prostore FDV. Z njimi se je včeraj srečal tudi rektor Gregor Majdič.
13. maj. 2024
Entiteta BiH Republika Srbska bo morala slovenskemu podjetju Viadukt izplačati 46 milijonov evrov odškodnine zaradi enostranske prekinitve pogodbe za izgradnjo hidroelektrarn na reki Vrbas, piše banjaluški portal Capital. Vlada entitete je pred tem dala jamstvo, da bo dolg, če arbitražna razsodba ne bo razveljavljena, poplačala.
10. maj. 2024
Visoki zunanji predstavnik EU Josep Borrell je dejal, da bo Španija Palestino priznala 21. maja. "To mi je potrdil zunanji minister Jose Manuel Albares," je dejal Borrell, ki je v preteklosti vodil špansko diplomacijo. Upa, da se bodo Španiji, Irski, Sloveniji in Malti, ki so napovedale priznanje, pridružile še druge države EU.
Premier Robert Golob in evropski komisar Janez Lenarčič sta na včerajšnji državni proslavi ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU v Novi Gorici izstavila prednosti, ki jih je s članstvom v povezavi pridobila Slovenija. Poudarila sta še, da bomo o prihodnosti unije odločali na evropskih volitvah ter pozvala ljudi, naj se jih udeležijo.
9. maj. 2024
Priznanje Palestine je vzvod pritiska za končanje spopadov v Gazi, je po današnji seji vlade, na kateri je ta sprožila postopke za priznanje Palestine, povedal premier Robert Golob. Poudaril je, da je koalicija v tem enotna, in izrazil upanje, da bo priznanje navdih drugim državam, da sledijo Sloveniji na tej poti.
Vlada je danes sprožila postopke za priznanje Palestine, je v izjavi novinarjem dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Po njenih besedah gre za prvi, pomemben in nepovraten korak v procesu priznanja. Napovedala je še, da bo vlada v roku enega meseca oziroma do 13. junija svojo odločitev poslala v DZ.
Vlada bo predvidoma danes začela postopke za priznanje Palestine. Kot so v sredo zvečer pojasnili v kabinetu predsednika vlade, vlada pripravlja predlog o začetku postopka priznanja Palestine na način, da bo priznanje prispevalo k dogovoru o premirju na območju Gaze in izpustitvi talcev, ki jih je zajelo palestinsko islamistično gibanje Hamas.
8. maj. 2024
Skupina študentov je danes zasedla prostore ljubljanske fakultete za družbene vede ter izkazala solidarnost boju Palestincev in opozorila, da Izrael v Gazi izvaja genocid. Fakulteto in Univerzo v Ljubljani so ponovno pozvali, da se opredelita do dogajanja v Gazi. Univerzo so tudi pozvali, naj prekine sodelovanja z izraelsko univerzo Bar Ilan.
Italija razmišlja o podaljšanju nadzora na meji s Slovenijo, je včeraj v Gorici dejal italijanski zunanji minister Antonio Tajani. "Razmišljamo, da bi zaprosili za podaljšanje nadzora na meji zaradi napetega vzdušja, ki vlada na Bližnjem vzhodu, in seveda ne zaradi odnosov s Slovenijo in Hrvaško, ki so odlični," je dejal, poroča Primorski dnevnik.
7. maj. 2024
Delovno sodišče v Ljubljani je zavrnilo tožbo nekdanjega direktorja Televizije Slovenija Uroša Urbanije, ki je Radiotelevizijo Slovenija (RTVS) tožil zaradi domnevnih nezakonitosti pri izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi in razrešitve. Sodišče je ugotovilo, da je Urbanija kršil predpise RTVS in je bila razrešitev zakonita, so sporočili iz RTVS.
5. maj. 2024
Zunanja ministrica Tanja Fajon se je v Ramali danes sestala s palestinskim predsednikom vlade Mohamedom Mustafo, s katerim sta se strinjala o potrebi po premirju v Gazi in sklicu mirovne konference, ki bi zagotovila varnost Palestincem in Izraelcem. S predsednikom Mahmudom Abasom pa sta govorila tudi o opolnomočenju palestinskih oblasti.
Slovenska družba je bila v preteklosti, kot je brez dvoma tudi danes, razdeljena na dva nasprotna politična in mnenjska pola, ki si vsak po svoje razlagata slovensko zgodovino.
Slovenija bo do leta 2029 - glede na pričakovano razliko v stopnjah gospodarske rasti - po BDP na prebivalca po kupni moči prehitela Italijo in se precej približala Združenemu kraljestvu ter Franciji, kažejo najnovejše projekcije Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Že zdaj je medtem po tem kazalniku pred Grčijo, Portugalsko in Španijo.
3. maj. 2024
Zunanja ministrica Tanja Fajon se bo v nedeljo mudila na obisku v Izraelu in na zasedenem Zahodnem bregu, kjer bo z visokimi političnimi predstavniki Izraela in Palestine razpravljala o možnostih razrešitve bližnjevzhodnega konflikta, so danes sporočili z zunanjega ministrstva. To bo njen drugi obisk v Izraelu in Palestini od začetka vojne v Gazi.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar podpira kandidaturo svojega predhodnika Boruta Pahorja za položaj posebnega odposlanca EU za dialog med Beogradom in Prištino, so danes za STA potrdili na uradu predsednice. Pred tem je podporo kandidaturi nekdanjega predsednika že izrazil predsednik vlade Robert Golob.
1. maj. 2024
Mineva 20 let, od kar je Slovenija postala članica EU. Bila je del največje širitve unije, ko je v povezavo hkrati vstopilo deset držav. Slovenija je to obdobje izkoristila za razvoj, na ravni EU pa se je medtem v ospredje prebila varnost. Prav vojna v Ukrajini je dala nov zagon nadaljnji širitvi.
30. apr. 2024
Turški poslovnež Alcun Ilicali bo v prihodnje postal vlagatelj v NK Maribor, poroča spletni portal Sportklub. Turški medijski mogotec, ki je tudi lastnik angleškega drugoligaša Hull Cityja, podrobnosti o bodočem sodelovanju sicer še ni razkril.