Prijavljeni ste kot
10. jan. 2020
Edino, kar lahko sledi razveljavitvi sodbe generalu Leonu Rupniku, je ustavitev postopka zoper že 74 let pokojnega domobranskega generala. Rupnika tako ne bo mogoče obravnavati kot krivega očitanih dejanj, je za STA ocenil Miha Hafner z ljubljanske pravne fakultete, ki pa dodaja, da s tem ne bo rehabilitiran. Tožilstvo sodbo še preučuje.
9. jan. 2020
V nekdanjem taborišču nacistične Nemčije Auschwitz-Birkenau na jugu Poljske so lani našteli rekordnih 2,3 milijona obiskovalcev, so sporočili iz muzeja, kjer se pripravljajo na obeleževanje 75-letnice osvoboditve zadnjega taboriščnika. Število obiskovalcev se je glede na leto 2018, ko so prav tako beležili rekorden obisk, povečalo za 170.000.
17. dec. 2019
V Nemčiji so pretekli teden neznanci odprli neoznačen grob tesnega sodelavca nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja Reinharda Heydricha, ki velja za enega od glavnih načrtovalcev holokavsta. Policija je danes sporočila, da posmrtnih ostankov niso odnesli. Sprožili so preiskavo.
15. dec. 2019
Iz južnega italijanskega mesta Brindisi so danes evakuirali okoli 54.000 ljudi, ker bodo tam strokovnjaki danes uničili britansko bombo iz druge svetovne vojne. To je največja tovrstna akcija v državi doslej, navajajo italijanski mediji.
Na Opčinah in v Lonjerju so se včerajpo poročanju Primorskega dnevnika pojavili plakati skrajnega desničarskega gibanja CasaPound proti žrtvam drugega tržaškega procesa. Nalepili so jih na zidove in zabojnike za smeti, na Opčinah tudi na Jadranov sedež in na zid Prosvetnega doma, piše časnik na spletni strani.
14. dec. 2019
V Kočevski Reki so danes slovesno zaznamovali spomin na prvi postroj enote Teritorialne obrambe, ki je predstavljala zametke Slovenske vojske. Slavnostni govornik, nekdanji notranji minister Igor Bavčar je poudaril, da po 30 letih vprašanji slovenske suverenosti in varnosti postajata spet aktualni, saj sta EU in Nato na veliki preizkušnji.
8. dec. 2019
Med političnimi zaporniki na Golem otoku so bili tudi slovenski zdravniki, zobozdravniki in študentje medicine. Prav letos mineva 70 let od prihoda prvih političnih zapornikov na ta neobljuden otok v Kvarnerskem zalivu, letos pa obeležujemo tudi sto let prve slovenske medicinske fakultete.
2. dec. 2019
V predsedniški palači je danes potekal sprejem v počastitev 30. obletnice ustanovitve Demosa - koalicije demokratično izvoljenih strank. Ta je po navedbah predsednikovega urada odigrala odločilno vlogo v procesu demokratizacije in osamosvojitve Slovenije. Govorniki so izpostavili pomen dialoga med strankami za to, da je prišlo do osamosvojitve.
1. dec. 2019
V Franciji so v petek na dražbi prodali par škornjev, ki jih je v izgnanstvu na otoku Sveta Helena nosil Napoleon Bonaparte. Iztržili so 117.208 evrov, je sporočila dražbena hiša Binoche et Giquello.
29. nov. 2019
Madžarska bo Združenim narodom predlagala razglasitev mednarodnega dneva spomina na žrtve komunističnih režimov, je včeraj napovedal madžarski zunanji minister Peter Szijjarto.
27. nov. 2019
Škoda, ki jo je antični Palmiri v Siriji povzročila Islamska država v letih 2015 in 2016, je primerljiva s potresom, vendar bi bilo antične spomenike možno obnoviti. S tehničnega vidika jih je možno restavrirati, vendar bo obnova dolga in draga, je za rusko tiskovno agencijo TASS dejal arhitekt Maksim Atajants.
24. nov. 2019
Poljski premier Mateusz Morawiecki je predlagal, da bi poljsko zmago nad ruskimi boljševiki poleti 1920, s katero so ustavili prodor rdeče armade proti zahodu, obeležili s postavitvijo slavoloka zmage v Varšavi.
20. nov. 2019
Češki premier Andrej Babiš je priznal, da ni vedel, da je bilo v času socializma oteženo potovanje iz Češkoslovaške na Zahod, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V rojstno hišo nemškega nacističnega diktatorja Adolfa Hitlerja se bo vselila avstrijska policija. Na tak način naj bi preprečili, da bi hiša postala romarski kraj za neonaciste. Kot je sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo, bodo hišo pred vselitvijo policije prenovili. Arhitekturni natečaj na ravni EU bo objavljen še ta mesec.
9. nov. 2019
Evropa "se mora zavzeti za demokracijo in svobodo, za človekove pravice in strpnost", je na današnji slovesnosti ob obletnici padca Berlinskega zidu izpostavila kanclerka Angela Merkel. Te vrednote je po njenih besedah "treba vedno živeti in vedno znova braniti".
V nemški prestolnici Berlin in drugih mestih po državi bodo danes pripravili številne slovesnosti ob 30. obletnici padca Berlinskega zidu. Osrednja slovesnost bo zvečer v Berlinu pred Brandenburškimi vrati. Berlinski zid, ki je 28 let delil mesto med takratno Zvezno republiko Nemčijo in Nemško demokratično republiko, je padel 9. novembra 1989.
6. nov. 2019
Ruski predsednik Vladimir Putin je v torek predlagal oblikovanje ruske alternative spletni enciklopediji Wikipedija. Takšna alternativa globalni enciklopediji bi bila namreč po njegovem mnenju zanesljivejša oz. bolj zaupanja vredna. Kremelj namerava za projekt do leta 2022 nameniti 1,7 milijarde rubljev (24 milijonov evrov).
Prepoved plemiškega predloga von v skladu z zakonom iz leta 1919 ni v neskladju z avstrijsko ustavo, je razsodilo avstrijsko ustavno sodišče, ki je včeraj objavilo razsodbo v primeru Karla Habsburga-Lothringna, vnuka zadnjega avstrijskega cesarja Karla I., poroča avstrijska tiskovna agencija APA.