Prijavljeni ste kot
19. okt. 2010
Država je lastnikom zemljišč v novomeški občini zaračunala za nelegalno zgrajene romske objekte. Dolenjska Regijska civilna iniciativa za reševanje romske problematike, ki se na nedavnih volitvah z 1,79 odstotka glasov ni uspela uvrstiti v novomeški občinski svet, bo kljub majhni podpori nadaljevala z delom. Njeni somišljeniki ocenjujejo, da je romska problematika nerešljiva in da pristojne ter odgovorne ustanove ne opravljajo svojega dela.
Lahko da gre za politiko »last minute all inclusive« (prevod: v zadnji minuti vzemi vse). Žurnal
18. okt. 2010
Vegradovi delavci so z materialom, namenjenim za gradnjo Celovških dvorov, obnavljali hišo Simone Dimic, je poročala TV Slovenija. Šefinja kabineta predsednika vlade Boruta Pahorja je sicer še pred nekaj dnevi v oddaj Pogledi zanikala, da bi ji hišo, za obnovo katere je pri NLB dobila 350.000 evrov posojila, obnavljalo podjetje Vegrad.
Vlada bo iskala rešitve za novo institucijo, ki bi nadomestila Kadrovsko akreditacijski svet, je danes ob robu seje DZ dejal premier Borut Pahor. Ustanovitev Kasa je pohvalil OECD, dodaja premier, ki pravi, da je Kas opravil pionirsko delo in tudi omejil apetite koalicijskih strank po vplivanju na kadrovske odločitve.
SDS je v odzivu na danes objavljeno odločbo ustavnega sodišča, da zakon o ratifikaciji arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško ni v neskladju z ustavo, menil, da je odločba v nasprotju z ugotovitvijo sodišča iz marca, da bi zaradi uveljavitve arbitražnega sporazuma lahko nastale protiustavne posledice.
Vlada si je delo Kadrovsko akreditacijskega sveta (Kas) predstavljala kot strokovno pokritje za politične odločitve, trdi donedavni predsednik Kasa Bogomir Kovač in ironično pravi, da so "največja kadrovska napaka te vlade". Člani Kasa svoj odstop vidijo kot priložnost za strokovno razpravo o načinu kadriranja.
Seja državnega zbora bo potekala ob zvokih demonstracij pred poslopjem parlamenta. Vodstva sindikalni central so danes na novinarski konferenci pred demonstracijami, ki bodo ob 13. uri pred poslopjem parlamenta, opozorila na nesprejemljivost predlogov pokojninske reforme in zakona o malem delu. Oba predloga sta namreč na dnevnem redu oktobrske seje državnega zbora, ki se začne popoldne.
Ekonomska kriza je v slovenski javni komunikaciji trdno zakoreninila floskulo o pokvarjenih bogatih, krivih za vse težave poštenih, ki so revni. Slovensko nabijanje »kako revni smo« se je stopnjevalo v histerijo o tajkunih in kar naenkrat so vsi sprevideli tisto, za kar jim v času ekonomske blaginje ni bilo mar. Nekdo se je vmes lepo »nakradel«, njih pa ni bilo zraven. Ali vsaj tako se zdi. Floskula »pokvarjeni bogati, pošteni revni« je postala univerzalno uporabna, saj jo najdemo povsod, kjer so težave: bodisi da gre za stavko javnega sektorja, proteste upokojencev zaradi zamrznitve pokojnin ali v odmevih navijačev po huliganskih izpadih v Stožicah. Za vse so krivi pokvarjeni bogati, mi drugi, seveda revni in pošteni, pa trpimo posledice njihove izprijenosti.
Največ glasov bi julija dobila SDS, in sicer 27 odstotkov. To je upad v primerjavi z junijem, ko so imeli 32-odstotno podporo. Druga je SD z 21,6 odstotka podpore, tretja pa z devetodstotno podporo LDS. Četrta je stranka Zares, ki je v primerjavi z junijem nazadovala, sledijo pa SNS, NSi in DeSUS, kaže anketa Episcentra, objavljena v Financah.
17. okt. 2010
KAZALO Zgodba z naslovnice Objem s hudičem Kdo dejansko vlada Sloveniji – Borut Pahor ali Gregor Golobič? IME TEDNA Bogomir Kovač SLOVENIJA Berlusconi iz Saraorcev Kandidati tečejo drugi krog Novinarje ubijajo, mar ne? Svet starodobnih avtomobilov PRO&CONTRA Ukinjanje lektoratov: József Györkös in Alojzija Zupan Sosič PRILOGA VARČEVANJE Nezadovoljni? Zamenjajte banko! PISMA IN ODGOVORI GLOBUS Katarza pod Andi Panorama REPORTAŽA Oktoberfest VESOLJE Planetov kot listja in trave KULTURA Avantgarda upora FILM Čudna tiča ESTRADA Poligraf: Tjaša Pezdirc Akcija Xobi pomaga KOLUMNE Boštjan M. Turk: Republika v neprištevnem stanju Vinko Vasle: Po poteh okupirane Ljubljane Saša Veronik: Nasveti svetovalcev Maja Sunčič: Pokvarjeni bogataši, pošteni revni INTERVJUJI UROŠ ROTNIK, direktor Termoelektrarne Šoštanj NANA FORTE, skladateljica in hči dr. Janeza Drnovška ROMANO PRODI, nekdanji predsednik Evropske komisije
Tožilka Branka Zobec Hrastar je spremenila obtožni predlog zoper Janeza Janšo, v katerem sedaj predlaga tajno obravnavo na sodišču. Janša je na Facebooku objavil popravke obtožnega predloga, s katerimi po njegovem tožilka popravlja sama sebe. Objavljamo Janšin komentar na popravke, ki ga je naslovil Kozlovska sodba v Višnji Gori - II. del.
Novinar Financ Jaka Elikan je vztrajno odkrival nepravilnosti pri poslovanju podjetij Jankovićevih sinov, zato si je prislužil grožnje s smrtjo.
Gregor Golobič skuša prevzeti donosno slovensko energetiko, Pahorju pa se zaradi služenja gospodarskim apetitom Golobiča lahko uprejo v lastni stranki.
Pahor ga ne mara, LDS in Zares sta prestrašeni zaradi vpliva Zorana Jankovića. Če bi se želel Zoran Janković čez dve leti potegovati za premierski položaj, bi moral na državnozborske volitve najverjetneje s svojo listo ali s podporo katere od parlamentarnih strank. Vprašanje je, kolikšno podporo bi našel izven Ljubljane.
Banke nove stranke pridobivajo z zavajajočim oglaševanjem. Od lanskega leta veljajo nova pravila za zamenjavo banke, po katerih naj bi bil postopek hitrejši in enostaven. A ni vedno tako, čeprav nekatere banke trdijo, da gre za hitri in brezplačni postopek.
Ne vem, ali je v Sloveniji sploh korupcija. Resno. Večernji list