Prijavljeni ste kot
16. feb. 2011
Najprej bi moralo ‚sedeti‘ nekaj ljubljanskih odvetnikov. Jasno, da o imenih ne bom govoril, saj v resnici ti vodijo državo. Lahko pa rečem, da sta kandidata vsaj dva in ne bi rad komu dajal prednosti. Finance
Najbogatejšega Slovenca Mirka Tuša so obiskali kriminalisti, ki preverjajo sum storitve kaznivega dejanja glede brezplačne podelitve frekvenc za mobilno telefonijo. Glavna preiskava sicer poteka na na sedežu celjske trgovske družbe Tuš, skupaj naj bi bilo opravljenih več kot 10 hišnih preiskav pri različnih fizičnih osebah in gospodarskih družbah. Na PU Ljubljana so za STA potrdili, da kriminalistična preiskava med drugim poteka tudi na celjskem območju.
Hypo je postala najljubša banka balkanske mafije, ugotavlja avstrijski raziskovalni novinar Richard Schneider. Januarja je izdal knjigo z naslovom Tarot Hypo Alpe Adria, v kateri razkriva umazano poslovanje banke Hypo na Hrvaškem. Novinar napoveduje nadaljevanje zgodbe, ki bo zajelo tudi dogajanje v Sloveniji. Schneider v knjigi razkriva močno vez med hrvaško politiko, gospodarstvom in kriminalom.
Za finančno polomijo mariborske nadškofije je kriv njen ekonom Mirko Krašovec, ki se je obnašal kot nekakšen baron, je prepričan Anton Guzej, nekdanji generalni direktor RTV Slovenija in prvi generalni direktor nekdanje Krekove banke. Prav odločitev Krašovca o prodaji Krekove banke tujcem povzročila sedanjo krizo nadškofije, pravi Guzej.
15. feb. 2011
Zaradi suma nepravilnosti pri delovanju javnega sklada za financiranje razgradnje Nuklearne elektrarne Krško (Nek) med leti 2007 in 2009 so koalicijske stranke iz parlamentarne procedure umaknile predlog zakona o skladu. Vlada želi najprej preučiti sume nepravilnosti pri delovanju sklada in na tej podlagi morda še izboljšati predlog zakona.
Ustavni sodniki so se na javni obravnavi seznanili s podrobnostmi, ki so jih zanimale v povezavi z zahtevo DZ za presojo posledic, ki bi jih lahko imela zavrnitev pokojninske reforme na referendumu. Predsednika sodišča Ernesta Petriča je med drugim zanimalo, kakšni so načrti vlade za soočenje z neplačevanjem prispevkov v pokojninsko blagajno.
Mariborski telekomunikacijski operater T-2, ki je od januarja letos v postopku prisilne poravnave, je v letu 2010 ustvaril nekaj več kot 101 milijon evrov čiste izgube. Čisti prihodki od prodaje so medtem znašali nekaj manj kot 44 milijonov evrov, je razvidno iz poročila, ki ga je družba objavila na spletni strani Ajpesa.
Če pride tajkun Bojan Petan, ki je v navezi z Gregorjem Golobičem iz Zaresa, v stisko, mu z denarjem državnega sklada velikodušno pomagajo politični nastavljenci Zaresa. Petan preko lastništva v navzkrižno povezanih družbah DZS in Delo Prodaja lastniško obvladuje Terme Čatež, prevzel jih pred tremi leti v času visokih cen delnic. V zavarovanje kredita za prevzem so se banke zadovoljile kar z delnicami prevzetega podjetja, ki pa jim je vrednost od tedaj precej padla. Leta 2008 je bila delnica vredna še 260 evrov, danes le 190, čeprav so Terme Čatež lani po oceni ustvarile dobrih pet milijonov evrov dobička.
14. feb. 2011
Pooblaščenka predsednika SDS Janeza Janše Nina Zidar Klemenčič je vložila nadzorstveno pritožbo v civilni tožbi Janez Janša zoper Magnusa Berglunda, Bojana Potočnika, Milana Švajgerja in Finsko televizijo YLE. Kot so zapisali v Odvetniški pisarni Zidar & Klemenčič, višje sodišče v Ljubljani odlaša z odločitvijo o povsem procesnem vprašanju.
Gospodarska uprava mariborske nadškofije je prevzemala prevelika tveganja s sredstvi, ki so bila last Cerkve in vernikov, v danes sprejeti izjavi ugotavljajo slovenski škofje. Ob tem napovedujejo, da bo vse "pošteno razčistiti" in po potrebi sankcionirati odgovorne. Prednostno se škofje zavzemajo za to, da se poskrbi za male delničarje.
Pokojni Tito mi je zapustil približno štiri milijarde dolarjev, tistih, ki so jih gospodje že v prejšnjih režimih neuspešno iskali. siol.net
V zaporu na Dobu sta dva zapornika iz ameriškega taborišča za teroristične osumljence Guantanama, ki ju je Slovenija na skrivaj sprejela, trdi predsednik SNS Zmago Jelinčič. Šlo naj bi za zasebne dogovore premiera Boruta Pahorja, ki je prodal slovensko integriteto in zdaj v navezi z LDS skuša doseči še zakonsko pokritje tega dogovora, pravi Jelinčič.
SDS je s 24,3 odstotki po podpori pri volivcih daleč pred vsemi ostalimi strankami, nov udarec za Pahorja pa je drugo mesto DeSUS (13 odstotkov), ki je prehitela njegovo SD (10,6 odstotka), je pokazala Delova raziskava Stik. Dvignila se je SLS (5,1 odstotka), ki je ob boku SNS (5,3) in LDS (5,1), med parlamentarnimi strankami pa je zaskrbljujoče nizko Zares (2,4 odstotka).
Razprave o spremembi ustave, razni predlogi o krčenju javne porabe, zmanjšanju števila ministrstev, javnih agencij in uradov pa aktualna afera o dogodkih v Velikovcu govorijo v prid tezi, da bi morali razmišljati o ukinitvi funkcije predsednika republike. Če Slovenija že potrebuje spremembo ustave, potem je to točka, o kateri bi bilo treba resno razpravljati. Ukinitev funkcije predsednika spada tudi na področje razprav o krčenju javne porabe, zato bi lahko v tej smeri razmišljali prvaki strank, ko razpredajo pod šifro »zategnimo pas«. Afera Velikovec pa je samo vrh ledene gore v poglavju o moralno spornem ravnanju slovenskih predsednikov.
13. feb. 2011
KAZALO Zgodba z naslovnice Hobotnica Hypo Mreža povezav bliskovito odstavljenega vodstva Hypo banke sega v sam vrh slovenske politike IME TEDNA Duša Trobec Bučan SLOVENIJA Name se lahko zanese Udba Daj Bog samostojno Slovenijo Sramota umira počasi Na sprehodu s Hildo Tovšak Ženska, ki bi morala umreti Bo Slovenija pozabila na Štrigovo PISMA IN ODGOVORI GLOBUS Al Džazira, trn v peti despotov Panorama REPORTAŽA Samoa TEHNIKA Znanstveno leto 2011 KULTURA Labodja čarovnija FILM Čisto pravi šerif ESTRADA Poligraf: Tin Vodopivec KOLUMNE Vinko Vasle: Viri zgodovinopisja Boštjan M. Turk: In tokrat gre zares Saša Veronik: O kantah, Korlu in hrani Maja Sunčič: Ukinimo predsednika Türka INTERVJUJA Branko Cestnik, župnik na Frankolovem Goran Brankovič, generalni direktor Slovenskih železnic
Janez Čuček, legenda TV-Dnevnika, naj bi bil v bivšem režimu zalezoval emigrante v Argentini in se osramotil s knjigo, v kateri jih je prikazal kot izdajalce.
Komunistični trdorokci so se lahko zanesli na Danila Türka, v njegovi komisiji pa je sedel celo drugi človek tajne policije. Predsednik države Danilo Türk je bil že v začetku osemdesetih nadrejen pripadniku Udbe. Po arhivskem dokumentu, ki ga je objavila SDS, je bil član komisije SZDL za manjšinska in izseljenska vprašanja, ki jo je vodil Türk, tudi namestnik načelnika uprave SDV. Ta organizacija pa je bila vpletena v teroristični napad v Velikovcu. Predsednik se torej vedno bolj zapleta v svojih odgovorih na vprašanja, koliko je bil obveščen o ozadjih tega dogodka.
Ne samo ministrica Kresalova, ki z obupanimi potezami skuša zaščititi interese Mira Senice, zaradi bliskovite menjave vodstva slovenskega Hypa se trese naš politični in gospodarski vrh, ki je dolgo molzel avstrijsko banko. Soočeni s sumi koruptivnosti in hude malomarnosti vodilnih v slovenskem Hypu so Avstrijci odločno ukrepali in zaščitili svoje podjetje, pri tem pa stopili na prste slovenske elite.