Slovenska elita v hobotnici Hypo
13. feb. 2011 19:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Ne samo ministrica Kresalova, ki z obupanimi potezami skuša zaščititi interese Mira Senice, zaradi bliskovite menjave vodstva slovenskega Hypa se trese naš politični in gospodarski vrh, ki je dolgo molzel avstrijsko banko. Soočeni s sumi koruptivnosti in hude malomarnosti vodilnih v slovenskem Hypu so Avstrijci odločno ukrepali in zaščitili svoje podjetje, pri tem pa stopili na prste slovenske elite.
Ne samo ministrica Kresalova, ki z obupanimi potezami skuša zaščititi interese Mira Senice, zaradi bliskovite menjave vodstva slovenskega Hypa se trese naš politični in gospodarski vrh, ki je dolgo molzel avstrijsko banko. Soočeni s sumi koruptivnosti in hude malomarnosti vodilnih v slovenskem Hypu so Avstrijci odločno ukrepali in zaščitili svoje podjetje, pri tem pa stopili na prste slovenske elite.
Dogodki, ki so se bliskovito zvrstili na sedežu slovenske Hypo banke v Ljubljani, so bili dramatični. Zaradi sumljivih nakazil denarja v davčne oaze, izsiljevanja komitentov in dajanja posojil brez ustreznih zavarovanja, so varnostniki družbe Group4 Securicor iz Celovca nenapovedano stopili v stekleno palačo ter v glavnih pisarnah banke pobrali mobilne telefone, blokirali elektronsko pošto, zaplenili računalnike in odvzeli ključe službenih vozil. Imena odstavljenega vodstva, ki je bilo v času akcije na sedežu Hypo banke v Celovcu, kjer so že več mesecev tudi posebni preiskovalci avstrijske policije, so bila nemudoma izbrisana s spletnih strani banke.Dejanje je očitno še najbolj presenetilo ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal, partnerko ljubljanskega odvetnika Mire Senice, ki je globoko vpleten v povezave med sumljivimi posli slovenske Hypo banke, Vegradom in off-shore podjetji v davčni oazi Liechtenstein. Prav zato je inšpektorat ministrstva za notranje zadeve že začel preverjati, ali so avstrijski varnostniki, ki so v sredo 9. februarja dopoldne varovali zamenjavo vodstva, sploh imeli soglasje ministrstva za notranje zadeve na slovenskem ozemlju. Šlo je za varnostnike avstrijske družbe Group4Securicor, sestrske firme slovenske podružnice Group4Securicor, ki jo vodi Mladen Klavora, brat nekdanjega direktorja kriminalistične službe Mitje Klavore v času afere Depala vas.
Zanimivo je, da ta varnostna služba doslej za Katarino Kresal sploh ni bila moteča, prav nasprotno; predvidena je bila celo za varovanje dela stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada, ki ga je za potrebe ministrstva za notranje zadeve preko slovenske Hypo banke v imenu podjetja Ram Invest najel Igor Jurij Pogačar, znan kot osebni prijatelj Katarine Kresal in Mirana Senice.
Akcija avstrijske policije in davkarjev
Ne glede na morebitne ukrepe inšpektorata ministrstva za notranje zadeve in ne glede na ravnanje slovenske policije, ki v primeru sumljivih poslov Hypo banke, odkritih že februarja lani, ni storila nič, je preiskava po zaslugi posebnih preiskovalcev avstrijske policije v polnem teku. Pri raziskavi o sumu poneverjanja, koruptivnosti, nezakonite premoženjske koristi in hude malomarnosti vodilnih v Sloveniji menda že pomagajo notranji informatorji slovenske Hypo banke, ki jim je novo vodstvo ponudilo amnestijo. Novo vodstvo je obvestilo tudi Banko Slovenije, ki je bila doslej povsem tiho, kar je seveda precej nenavadno, zlasti če vemo, da bi morale biti pri Banki Slovenija evidentirane vse finančne transakcije nad 12.000 evri.
Molčal je tudi Urad za preprečevanje pranja denarja, ki ga vodi Andrej Plausteiner, medtem ko se je kolesje menda vendarle začelo premikati vsaj na Davčni upravi RS. Po pisanju časnika Finance je Durs zaradi nakazil »off shore podjetjem« v Liechensteinu že vzela pod drobnogled Skupino Vegrad, »vsebine postopkov zaradi varovanja davčne tajnosti« pa da nočejo razkriti. Zadeva je po letu dni prišla tudi na okrožno državno tožilstvo in tam so za Poslovni dnevnik pojasnili: »Zadeva, o kateri sprašujete, je po dopolnitvi, prejeti dne 28. januarja, v predkazenskem postopku.«
Po znanih in doslej že objavljenih podatkih v dnevnikih Finance, Poslovni dnevnik in Večer je nekdanje vodstvo slovenske Hypo banke in Hypo Leasinga pri poslih komitentov pobiralo provizijo v Liechtensteinu in drugih davčnih oazah. Prav to je bil ključni razlog, da je bilo vodstvo – Anton Romih kot predsednik uprave, Andrej Lah in mag. Urban Golob kot člana uprave in Andrej Potočnik kot predsednik uprave Hypo Leasing – pri notranji preiskavi tudi nemudoma odstranjeno.
VEČ V TISKANI IZDAJI
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke