Prijavljeni ste kot
3. jun. 2011
Podpora vsem trem zakonom, o katerih bodo volivci glasovali na nedeljskem referendumu, je sodeč po anketi, ki jo je za RTVS opravila Mediana, še nekoliko padla. Proti pokojninski reformi bi glasovalo 55 odstotkov vprašanih, proti zakonu o delu na črno skoraj 66 odstotkov, proti zakonu o arhivih pa skoraj 45 odstotkov, je poročala RTVS.
Nekdanja predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba se je včlanila v stranko SDS. Ob tem je v intervjuju za njihovo spletno stran povedala, da se je za to odločila, ker želi aktivno sodelovati pri spremembah, zato je po njenem prepričanju izbrala najboljšo stranko. Na referendumu pa, kot pravi, bo glasovala trikrat proti.
Po novici, da je inšpektor oglobil voznika, ki je je prek strani prevoz.org nudil poceni prevoz študentu, so na inšpektoratu pojasnili, da so primeri, ko študentje kot fizične osebe nudijo prevoze za plačilo in to oglašujejo, lahko delo na črno. Opravljanje dejavnosti brez registracije ni dovoljeno, pa je dejala državna sekretarka Anja Kopač Mrak.
Poslanec SDS Branko Grims je zaradi primerjave z Josefom Goebbelsom na Facebook-profilu predstavnika SD za strateško komuniciranje Denisa Sarkića proti Sarkiću vložil kazensko ovadbo. Na ljubljanskem okrožnem tožilstvu so prav tako prejeli ovadbo zoper Mladino, kjer sta bili skupaj objavljeni fotografiji Grimsove in družine Goebbelsa, poroča Delo.
Zadnja anketa Dela Stik pred začetkom volilnega molka pred nedeljskimi referendumi kaže, da je večina proti vsem trem zakonom. Enako napoveduje tudi anketa Dnevnika. Po Delovi volilni napovedi bo proti pokojninski reformi glasovalo 64 odstotkov volivcev, proti zakonu o preprečevanju dela na črno 73 odstotkov in proti noveli zakona o arhivih 61. Volilna udeležba bo 47-odstotna.
Dejan Ladika, novinar in voditelj TVS, je očitno velik zagovornik zaprtih arhivov udbe. Tako je že nedavno v prispevku v TV Dnevniku gostil le vladnega direktorja Sove Selana, ki je v slogu najbolj demagoških politikov rotil slovenske volilce naj zakon podprejo in arhive zaprejo.
Trije zakoni na nedeljskem referendumu so vnaprej izgubljena zgodba. Da bo poraz še bolj boleč, sta poskrbela direktor vladnega urada za komuniciranje Darijan Košir in oglaševalska agenicija Futura. Pokojninsko reformo Pahorjeve vlade je dokončno pokopal oglas z Urško Čepin. To je bil eden zadnjih žebljev v krsto Boruta Pahorja.
Slovenija je med evropskimi državami ena tistih, ki so bile v krizi najslabše vodene, pravi prvak SDS Janez Janša. Mnenja je, da bi morala Pahorjeva vlada v primeru neuspeha na referendumsko nedeljo odstopiti. Prej ko bomo prišli do nove vlade, boljše bo, pravi.
Za Pahorja je treba reči, da absolutno ni kos premierski funkciji. On je čisto prijeten fant. Lahko je dober in všečen politik, vendar ne premier. Ta funkcija daleč presega njegove sposobnosti, znanje in operativne zmožnosti. Tudi njegov pogled na svet je problem. Pri operativnih nesposobnostih si še lahko dobiš sodelavce in svetovalce ter gre. Glede znanja si prav tako lahko pomagaš s pomočniki in se priučiš. Ampak sam moraš najprej vedeti, kakšna je tvoja glavna naloga in kaj se okoli tebe dogaja, on pa tega vpogleda nima. On je popolnoma odlepljen od stvarnosti in se upira na bilke ter drobtinice. MMC RTVS
2. jun. 2011
Če Janez Janša meni, da pokojninska reforma ni potrebna, če pa že, kot glavni instrument predlaga individualne račune, se strateško moti v presoji razmer doma in v mednarodni skupnosti, pravi predsednik vlade Borut Pahor. Pahor in minister za delo Ivan Svetlik sta pred nedeljskim referendumom na novinarski konferenci po seji vlade državljanke in državljane še enkrat pozvala k podpori pokojninski reformi. Premier državljane prosi, naj zaupajo njegovi presoji, da je pokojninska reforma koristna.
Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo in prvak Zares Gregor Golobič je premieru Borutu Pahorju podal odstopno izjavo, je Golobič novinarjem potrdil po seji vlade. Golobič je že po padcu zakona o malem delu na referendumu sredi aprila napovedal, da bo pred referendumom o pokojninski reformi odstopil in se vrnil v DZ.
Združenje novinarjev in publicistov se ob izjavi Iva Godniča o Titovih nasprotnikih sprašuje, na kakšni civilizacijski stopnji je Slovenija, če je "je nasprotnike Tita moč verbalno poslati v Hudo jamo, potem ko so bili tam kruto ubiti tisoči?"
Zaradi službenih obveznosti na referendumsko nedeljo je predsednik SDS Janez Janša glasoval predčasno. Po glasovanju na tolminski upravni enoti je povedal, da je glasoval proti vsem trem zakonom in proti vladi, pokojninska reforma pa ne bi bila potrebna, če bi bilo še vedno toliko zaposlenih kot leta 2008.
Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo in prvak Zares Gregor Golobič je na današnji seji vlade zadnjič prisoten kot minister s polnim mandatom. Po nekaterih informacijah naj bi odstopno izjavo premieru Borutu Pahorju podal že danes, vendar tega Golobič novinarjem ni potrdil. Svet Zares bo o izstopu iz koalicije odločal v sredo.
Verjetnost, da bodo v nedeljo na referendumih zmagali zagovorniki zakonov, je majhna, kažejo rezultati ankete, ki jih je danes objavil Večer. Proti uveljavitvi pokojninske reforme in zakona o preprečevanju dela na črno je več kot 40 odstotkov vprašanih, proti uveljavitvi novele zakona o arhivih pa nekaj več kot 28 odstotkov.
Kučan naj po 20 letih samostojne države sprejme temeljna načela parlamentarne demokracije, s Forumom 21 nastopi na prihajajočih parlamentarnih volitvah in začne volivkam in volivcem odgovarjati za dolgoletne manipulacije, ko reforme enkrat norčavo primerja z grožnjo vrednotam slovenske družbe, drugič pa jih povzdiguje v prvi korak v našo svetlo prihodnost. Finance
Tudi premier Borut Pahor je skeptičen do uspeha pokojninske reforme na referendumu, a potruditi se je treba do zadnjega, pravi. Pokojninska reforma ne reši vseh problemov, toda ob njenem nesprejetju se bodo vsi problemi poglobili, je na javni tribuni SD v Ljubljani poudaril predsednik vlade in predsednik SD Pahor. Danes smo po njegovih besedah še gospodarji svoje usode, kaj pa bo, če pokojninske reforme na nedeljskem referendumu ne podpremo, se ne ve.
Predsednik Evropske ljudske stranke (EPP) Wilfreda Martensa meni, da morajo arhivi služiti kot opomin prihodnjim rodovom, da se ne bi ponovil totalitarizem.