Prijavljeni ste kot
9. jun. 2011
Premier Borut Pahor je po današnji seji vlade poudaril, da je in ostaja predsednik vlade do verjetnega glasovanja o zaupnici, ki jo bo verjetno vezal na sprejetje rebalansa. Če ta ne bi bil potrjen, se osebno zavzema za predčasne volitve. Kot je dejal, si želi, da bi to politično negotovost premagali brez politične krize.
Potrebne so predčasne volitve, na katerih želi DeSUS premagati SDS, je podjetno napovedal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Po njegovem mnenju rekonstrukcije vlade ne more biti, če se hkrati ne izvede rekonstrukcija državnega zbora, zato so ta trenutek najboljša rešitev predčasne volitve, pravi o pozivu LDS in Zares k rekonstrukciji vlade. Hkrati je povedal, da DeSUS morebitnega povabila v rekonstruirano vlado ne bi sprejela.
Odločitev SD za predčasne volitve bi bila državotvorna poteza. Če Socialni demokrati to naredijo in omogočijo Sloveniji, da ponovno zadiha in stopi na pot razvoja, smo v naslednjem mandatu pripravljeni z njimi sodelovati. Bodisi koalicijsko, bodisi v okviru partnerstva za razvoj, saj bi se s takšno njihovo odločitvijo na nek način vzpostavil vsaj del normalnega političnega prostora, pravi Janez Janša.
Zoran Janković je očitno ocenil, da je stanje za tranzicijsko levico v državi tako slabo, da mu to morda daje možnosti, da se vplete v politiko na državnem nivoju. Kot podpornik levega trojčka se zdaj po eni strani poskuša distancirati od referendumskega poraza in poriva nož v hrbet nekdanjemu prijatelju in sopotniku Borutu Pahorju, pravijo v ljubljanski SDS.
Poslanska skupina SD se je že izjasnila o podpori predsedniku stranke in "danes ni nič drugače, kot je bilo včeraj", je po zahtevah Zares in LDS za spremembo vlade dejal podpredsednik SD Igor Lukšič. Če bi nekatere politične sile rade drugačno spremembo, kot jo uveljavlja SD, je to po njegovem mnenju del politične bitke "in to je treba zdržati".
Gre za nedemokratično in nespodobno poseganje v suverenost drugih strank, je šolski minister Igor Lukšič, dolgoletni podpredsednik SD in tudi tesni sodelavec Boruta Pahorja, za spletno izdajo časnika Večer komentiral včerajšnje pozive koalicijskih partneric Zares in LDS.
Padec pokojninske reforme in napovedan intervencijski zakon sta zato velika priložnost za Slovenijo, da dejansko vstopi na nemški vlak in po zgledu Nemčije korenito zareže v državno porabo, vsem zaposlenim v javnem sektorju takoj zniža plače in jim začne vračati tudi delovne knjižice. Finance
8. jun. 2011
Zares ne bo več sodeloval v tej vladi in v koaliciji, razen če v prihodnjih 14 dneh SD ne bo predlagal temeljite rekonstrukcije vlade in določil njene prioritete do konca mandata ter način za verodostojnejše in učinkovitejše izpolnjevanje odločitev vlade, je po besedah prvaka Zares Gregorja Golobiča sklenil svet stranke.
"Preganjate zaposlene v Instalu S, da bodo umrli. Pa mene, kje avto servisiram," je šef Ultre Miloš Urbanija izbruhnil pred komisijo DZ, ki preiskuje ravnanja ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča. Komisija je danes v povezavi z javnim razpisom za centralno nadzorni sistem (CNS) v Mobitelovih baznih postajah zaslišala Urbanijo, nato pa je predsednik komisije Rudolf Petan (SDS) sejo zaradi nesklepčnosti prekinil.
Premier Borut Pahor in predsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor sta danes v Gospiću položila temeljni kamen za nov proizvodni obrat kamniškega Calcita. Pahor je ob tem izpostavil, da se v Sloveniji prvič po dveh letih in pol "povečuje klima gospodarskega optimizma", Kosorjeva pa je ocenila, da so gospodarski odnosi med državama vse boljši.
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) skupaj s kriminalisti in policisti policijskih uprav Maribor, Celje, Murska Sobota in Kranj danes izvajajo akcijo v okviru dveh obsežnih kriminalističnih preiskav gospodarske kriminalitete in korupcije, ki ju usmerja mariborsko okrožno tožilstvo. Policisti so deseterici odvzeli prostost.
Po referendumski zavrnitvi novele zakona o arhivih je publicist Igor Omerza danes znova obiskal Arhiv RS in podal vlogo za dostop do dokumentov nekdanje Službe državne varnosti. Kdaj bodo vlogo reševali, še ni znano, Omerza pa je ob tem pojasnil, da išče informacije o bombnem atentatu v Velikovcu leta 1979.
Marko Jaklič, direktor javnega zavoda Lekarna Ljubljana, bo moral podreti svojo na črno zgrajeno hišo z bazenom v Selu nad Polhovim Gradcem. Tako je odločilo ministrstvo za okolje in prostor (MOP). O Jakličevi protizakoniti vili smo v Reporterju v preteklih mesecih že večkrat pisali, postopek pa je pred kratkim dočakal korak naprej v smeri rušitve objekta, čeprav odločitev še ni pravnomočna.
7. jun. 2011
Matija Stepišnik (Večer) je na mestu predsednika Društva novinarjev Slovenije (DNS) nasledil Grego Repovža (Mladina); slednji je bil predsednik zadnjih deset let (na sliki Martin Senica in Tinček Guzej iz Dela revij).
Odstop predsednika vlade, razpustitev državnega zbora in nato predčasne volitve so edina logična in razumna poteza. Vsakršno vztrajanje na oblasti bi zgolj poglabljalo politično, gospodarsko in moralno krizo ter bi izzivalo nesprejemljive izbruhe nezadovoljstva na ulici. NSI.SI
Predsednik Türk je "izrazito podprl vse tri slabe zakone (eden je bil očitno predlagan v njegovo osebno zaščito), danes pa se je po zgodovinskem porazu obnašal, kot da z njimi nima ničesar," so se v SDS odzvali na današnji nastop predsednika države. Pričakovali smo "več resnicoljubnosti, manj sprenevedanja in vsaj kanček samokritičnosti", pravijo. Dokler ne bo pripravljen prevzeti svojega deleža odgovornosti za nastale razmere, bodo njegovi nasveti težko dosegli zadovoljivo stopnjo legitimnosti, pišejo v SDS.
Nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung danes prinaša kratek prispevek o treh nedeljskih referendumih v Sloveniji, v katerem poudarja, da se slovenski premier Borut Pahor bori za preživetje svoje levičarske vlade, potem ko so volivci z veliko večino na referendumih zavrnili tri zakone, posebej hud pa je poraz vlade glede pokojninske reforme.
6. jun. 2011
Če bi Ivan Cankar še živel in se ne bi prekmalu popolnoma zapil, bi zagotovo za tragični lik katere od svojih črtic izbral ministrico za kulturo Majdo Širca, vlado in koalicijo pa tudi. Čeprav bi omenjeni sodili tudi v njegove Hlapce ali pa v dolino šentflorjansko. Širca, vlada in koalicija imajo srečo v nesreči, da so lahko tragični in komediografski lik hkrati. So tako rekoč naša črna komedija na oblasti.