Revija Reporter
Slovenija

Slovensko tožilstvo pod drobnogledom EU

Nenad Glücks

8. dec. 2011 6:33 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Evropski poslanec Milan Zver je Skupino za spravo evropskih zgodovin seznanil z odnosom slovenskega tožilstva do omalovaževanja zločinov zoper človečnost. Predlaga, da institucije EU v zvezi s tem sprejmejo stališče.

Pred nekaj tedni smo poročali o osupljivem stališču ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva pod vodstvom Tamare Gregorčič do smešenja in omalovaževanja zločinov zoper človečnost. Na tožilstvu so namreč ugotovili, da smešenje in omalovaževanje zločina zoper človečnost v obliki povojnega poboja ujetih domobrancev in civilistov, katerih trupla so zmetali v opuščeni rudnik v Hudi Jami pri Laškem, ni kaznivo dejanje. In to kljub jasni določbi 297. člena kazenskega zakonika, da se kaznuje, kdor »zmanjšuje pomen, odobrava, omalovažuje, smeši ali zagovarja genocid, holokavst, hudodelstvo zoper človečnost, vojno hudodelstvo, agresijo ali druga kazniva dejanja zoper človečnost«. Zagrožena kazen je do dve leti zapora, vendar očitno le na papirju.

Po mnenju tožilcev pri zgoraj opisanem »niso podani znaki kaznivega dejanja«, ki se preganja po službeni dolžnost ali na predlog oškodovanca. Slovensko tožilstvo torej smešenje in omalovaževanje zločinov zoper človečnost dovoljuje. To se dogaja v humorni rubriki Rolanje po sceni tednika Mladina pod odgovornim urednikom Grego Repovžem.

Med drugim se pri Mladini »šalijo«, da bi iz kosti iz Barbarinega rova izdelali kostno piščal. V drugem primeru pišejo, da bi novinarka, partnerica zgodovinarja, ki raziskuje komunistične povojne poboje, dobila nagrado »kost na kost viktor«, ob tem pa so objavili karikaturo ženske s kostjo v roki, ob kateri moški igra na inštrument, narejen iz kosti.

Človek, ki piše takšne stvari in se mu zdijo smešne, je zrel za kakšno strokovno obravnavo, toda težava je v tožilstvu. Sliši se neverjetno, da je v Sloveniji, deklarirani zaščitnici človekovih pravic, članici Sveta Evrope in Evropske unije, smešenje zločinov zoper človečnost dovoljeno. Pred dvema letoma je Evropski parlament sprejel Resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu, ki določa odnos evropskih institucij do totalitarizmov v 20. stoletju, med katere šteje fašizem, nacizem in komunizem. V resoluciji so zapisali tudi, da Evropski parlament izraža spoštovanje do vseh žrtev totalitarnih in nedemokratičnih režimov v Evropi.

Ker slovensko tožilstvo kaže sprevržen odnos do zločinov in žrtev, smo evropskega poslanca Milana Zvera iz vrst SDS obvestili o takšnem ravnanju in pozvali, naj organi v sklopu EU podajo svoje mnenje o tožilskem opuščanju pregona. Zver je opisana dejanja prejšnji mesec predstavil Skupini za spravo evropskih zgodovin, ki o zadevi še ni razpravljala. Skupino sestavlja 38 evropskih poslancev s široko podporo celotnega Evropskega parlamenta, njihov cilj je boljše razumevanje evropske skupne zgodovine. Večinoma gre za poslance iz nekdanjih komunističnih držav, ki so še posebno občutljivi za zločine v teh režimih.

Po besedah Andreje Valič, direktorice Študijskega centra za narodno spravo, je odnos slovenskega tožilstva osupljiv, saj se vse začne z besedo. Gre za stvari, ki se danes v Sloveniji ne bi smele dogajati, po dvajsetih letih samostojne demokratične slovenske države bi se morala pravna država končno zbuditi in opraviti svojo nalogo. Jo pa ignorantski odnos širše družbe do teh vprašanj ne preseneča. Nekajdesetletna indoktrinacija v medijih in šolstvu je pustila težke posledice, gre za poškodovano mentaliteto ljudi, kot je ugotovil že pokojni dr. Jože Pučnik.