Revija Reporter
Slovenija

Izvršilni odbor SDS zavrnil ponujeni odstop Janeza Janše

Reporter

6. dec. 2011 12:17 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Izvršni odbor opozicijske SDS je ocenil rezultat in položaj po nedeljskih predčasnih volitvah ter soglasno zavrnil ponujeni odstop predsednika stranke Janeza Janše.  

Objavljamo sporočilo za javnost:

Izvršilni odbor SDS (IO SDS) se je v ponedeljek zvečer sestal na svoji redni 28. seji in obravnaval položaj, ki je nastal po nedeljskih predčasnih volitvah ter oblikoval politične usmeritve stranke za prihodnost. Na seji so sodelovali tudi novoizvoljeni poslanci in poslanke SDS.

IO SDS ocenjuje, da predčasne volitve Sloveniji niso prinesle potrebnega obeta stabilnosti in da rezultat volitev ne omogoča sestave programsko dovolj trdne koalicije in vlade. Za vsako programsko vsaj približno enotno večinsko koalicijo so potrebne vsaj štiri stranke, kar ne bo omogočalo niti sprejemanja odločitev v realnem času niti potrebne politične stabilnosti. Izkušnje vseh dosedanjih mandatov, razen tistega pod vodstvom SDS v času 2004 – 2008, namreč kažejo, da so vse takšne koalicije tudi v manj zaostrenih razmerah razpadle pred koncem mandata. Kljub temu bo SDS v prihodnje naredila vse, da Slovenija ne bi izgubljala dragocenega časa s proceduralnimi postopki in je pripravljena podpreti spremembo ustave za čimprejšnjo sestavo vlade. Prav tako  SDS poziva vse parlamentarne politične stranke, socialne partnerje ter predstavnike mlade in upokojenske generacije k čimprejšnjem nadaljevanju socialnega in medgeneracijskega dialoga. Predlogi, ki jih je SDS ponudila pred volitvami, so po njih še bolj aktualni.

IO SDS ocenjuje, da mora predsednik republike v skladu z ustavo in demokratično tradicijo mandat za sestavo vlade podeliti relativnemu zmagovalcu predčasnih volitev. Ker je predsednik Liste Zorana Jankovića vnaprej zavračal sodelovanje s SDS in ker je ob tem hkrati zatrjeval, da dela tisto, kar govori, resnega povabila k sestavi njegove koalicije ne pričakujemo. SDS se je v nasprotju s tem stališčem pripravljena pogovarjati z vsemi parlamentarnimi strankami, prav tako pa je pripravljena kot opozicijska stranka konstruktivno sodelovati pri reševanju resnih težav, ki jih ima država in njeni državljani.

Predsednik SDS  je ob začetku razprave dejal, da je SDS na predčasnih volitvah prejela 2 mandata manj kot  leta 2008, česar ni mogoče šteti za uspeh ter ponudil svoj odstop. Izvršilni odbor je v dolgi in temeljiti razpravi realno ocenil delo stranke v preteklem mandatu, nastop stranke na volitvah, dobre in slabe poteze ter volilno kampanjo  v celoti in izrekel pohvalo Državnemu volilnemu štabu in tisočem prostovoljcev, ki so po volilnih okrajih neutrudno garali za uspeh programa in kandidatov SDS. IO se je strinjal tudi z oceno rezultata volitev, ki jo je podal predsednik, vendar je soglasno zavrnil njegov odstop. Prav tako je IO SDS soglasno ocenil, da ni nobene potrebe po sklicu izrednega kongresa SDS.

IO SDS prav tako zavrača licemerske pozive nekaterih samooklicanih dušebrižnikov izven stranke po menjavi vodstva in jim sporoča, da SDS spoštuje voljo volilcev tako na volitvah kot na referendumih ter da se za razliko od nekaterih popolnih poražencev ne razglaša za moralnega zmagovalca predčasnih volitev. Hkrati pa jim IO sporoča, da SDS ne sprejema ukazov niti iz Foruma 21 niti iz Foruma 571. Kdor želi odločati o vodstvu avtonomne in suverene stranke, kar je SDS vse od svoje ustanovitve leta 1989, naj sprejme program in statut stranke, se pridruži obstoječim 30.000 članicam in članom ter glasuje in odloča tudi o vodstvu v skladu s tako pridobljenimi članskimi pravicami.

Rezultat nedeljskih predčasnih volitev je pretresel velik del Slovenije. Marsikdo, ki se volitev sploh ni udeležil, ker je bil prepričan, da so vnaprej odločene, je v nedeljo zvečer začutil, da so ogrožene nekatere temeljne vrednote, ki so Slovenijo osamosvojile ter postavile na evropski zemljevid demokratičnih in suverenih držav. Rezultat tega šoka so tudi številni izrazi podpore iz domovine in tujine, ki jih dobiva stranka po volitvah in množični vstopi novih članic in članov. Samo v ponedeljek smo prejeli več kot 100 pristopnih izjav. SDS bo tudi po teh volitvah ostala in se krepila kot trdna, enotna, povezana in močna stranka slovenskih in evropskih vrednot. Zagovarjala, uveljavljala in branila jih bo povsod in pri tem bo neomajna.