Ivan Oman: Koalicijo naj sestavita Janković in Janša
8. dec. 2011 18:35 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V interesu države je, da vlado sestavita Zoran Janković in Janez Janša, drugi so tako in tako drobiž, je za Dnevnik dejal starosta slovenske politike Ivan Oman. Slovenski ljudski stranki pa sporoča, da naj "gre lepo v opozicijo, da mir in čaka naslednje volitve". Nujnost oblikovanja široke koalicije poudarja tudi evropski poslanec Ivo Vajgl.
"Če bi hoteli državi dobro, potem naj novo vlado sestavita največja tekmeca - Zoran Janković in Janez Janša -, vse drugo je tako in tako drobiž," pravi Oman. Pri tem se mu zdi "logično, da bi bil v taki vladi glavni tisti, ki je močnejši".
"Logično bi tudi bilo, da bi eni in drugi požrli neumnosti, ki so jih govorili pred volitvami, in bi v interesu države sedli skupaj. To je edini način, da bo ta država delovala. Zdaj je ogrožena, saj vlada ne more storiti ničesar, če ji vedno nekdo meče polena pod noge," pravi prvi predsednik Slovenske kmečke zveze in podpredsednik Demosa.
Ob tem je Oman spomnil tudi na preteklost: "Včasih, pred vojno, so bili strašni konflikti med klerikalci in liberalci. Toda ko je bila država ogrožena, so znali sesti skupaj, ker so bili res liberalci in klerikalci, ampak oboji liberalni."
Naslednici Slovenske kmečke zveze, Slovenski ljudski stranki, Oman svetuje, "naj gre lepo v opozicijo, da mir in čaka naslednje volitve". "Zaradi mene sicer lahko gre v vlado, toda v tem primeru je čez štiri leta ne bo več," pravi.
Izid volitev pa ga ni preveč presenetil. "Ena stran je za dva odstotka prehitela drugo in to je vse, kar se je zgodilo," je dejal.
Omanovi zamisli o skupni koaliciji Jankovićeve in Janševe stranke je pritrdil tudi evropski poslanec Zares Ivo Vajgl in zapisal, da je očitno, da Slovenija brez sodelovanja obeh najmočnejših političnih strank ne more dobiti stabilne vlade, "ampak nadaljevanje prakse medsebojnega oviranja in zanikanja".
Nov razmislek o odgovornem načinu vodenja države po mnenju Vajgla narekuje rezultat nedeljskih volitev. "Namesto tradicionalne delitve, zakoreninjene v obremenjujoči preteklosti, potrebuje Slovenija široko pripravljenost za sodelovanje, preseganje ideoloških in osebnih razlik in vzpostavitev skupne odgovornosti za reševanje problemov, v katerih smo se znašli tako mi, kot tudi drugi narodi in države v Evropi", je zapisal.
Pri tem meni, da so volitve ponudile zgodovinsko priložnost, da se Slovenija z medsebojnim priznanjem različnih politik in različnih pogledov približa modelu normalne evropske demokratične države. "Te priložnosti ne bi smeli zamuditi!" sporoča.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke