Revija Reporter
Slovenija

Ivan Puc o novi stari opoziciji

Ivan Puc

9. dec. 2011 6:55 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pred tremi leti naj bi volivci glasovali proti Janezu Janše, in tokrat naj bi, taki so prvi komentarji volilnih izidov, storili enako. Ljudje so torej poslali Janšo v opozicijo.

Navsezadnje je prav zmagovalec ponavljal, da ga z njim ne bo v vladi in se tem izključevanjem preselil z Magistrata na Gregorčičevo ulico. Kar ima Slovenija zagotovljenega, je trdna in prekaljena opozicija, saj ne pričakujemo, da bi drugi poraz predsednika SDS v zadnjih dobrih treh letih stranki prinesel velike pretrese.


V opoziciji bodo poleg SDS sedeli še poslanci Nove Slovenije. Stranki je uspelo s preprostimi gesli (tudi za Zorana Jankovića je vse »zelo preprosto«, kar dokazano vžge), da v slovenskem parlamentu ni predstavnikov kristjanov, pritegniti volilno telo, ki se izraziteje identificira s Katoliško cerkvijo. Na drugi strani je delovala tudi njena pomladna privrženost oziroma zaklinjanje, da brez njih ni pomladne vlade. To prepričanje je še bolj utrdil skupni nastop »klasičnih« pomladnih strank (tudi SLS Radovana Žerjava) pod okriljem Zbora za republiko. Opozicija je idealen položaj za graditev identitete stranke, ki se je – za nekatere je bil to čudež – vrnila v politično prvo ligo. Težje, bolj pretanjeno delo jo še čaka. Igranje na karto krščanskosti je za krščansko demokracijo, po kateri se zgleduje, premalo.


Bo SLS v vladi? Dvomimo. Žerjav je pred tremi leti, ko še ni bil njen predsednik, tak poskus »mostogradnje« odločno zavračal. Če mu ne bi uspelo, bi se stranka v družbi proslulega »levega trojčka« težko obdržala v parlamentu. Drugačno usodo lahko napovemo stranki Gregorja Viranta. Če kaj, je Virant ves čas dajal vedeti, da se tudi on vidi le v izvršni oblasti. Toda to je njegov račun in ambicije njegovih tesnih sodelavcev. Da ne govorimo o medijih, za katere bo njegovo sodelovanje v vladi dokaz Jankovićeve reformske sposobnosti. To bo le še nadaljevanje politične levitve Viranta in njegove oddaljitve od Janše, kar mu bo v dvopolnem političnem prostoru prineslo težko premostljive težave. Dvomimo, da bi bil kot Jankovićev minister sposoben postaviti na noge stranko, ki bi našla trajnejše mesto v politični areni.


Kakšna bo politična prihodnost dolgoletnega liderja opozicije? V dvorani Urška Gospodarskega razstavišča privrženci Janeza Janše, ki so se hitro sprostili po prvem šoku, niti za trenutek niso podvomili vanj, ko so ga povabili na ples. Nauk poraza bo potegnil sam.