Prijavljeni ste kot
27. avg. 2011
Po prihodu iz taborišča po drugi svetovni vojni je bila edina želja ustvarjalcev, ki smo živeli v Trstu, da v tem mestu ponovno ustvarimo neko slovensko kulturno okolje, je obiskovalcem koprske knjigarne Dom knjige o razlogih svojega ustvarjanja povedal Boris Pahor. Pogovora ob njegovem 98. rojstnem dnevu se je udeležila množica obiskovalcev.
Če je v ZDA v zadnjih dveh, treh letih izgubilo službo nekajdesettisoč novinarjev, si drznem prerokovati, da jih bo v Sloveniji v naslednjih petih letih kakšnih petsto. Šele potem bo trg novinarske delovne sile realno pokrival potrebe medijskega trga. Ne bo prekarnih, ne bo brezposelnih, bodo samo prekvalificirani. Sobotna priloga
Te dni je slovenski svet zamajala smrt Andreja Bajuka. V memorialu, ki ga bralec najde v tej številki Reporterja, smo poskušali analitično in komparativno razčleniti življenjsko usodo velikega Slovenca. Pričujočo priložnost izrabimo za umestitev okoliščin, ki so spremljale njegovo slovo, v okvir prihajajočih dogodkov, predvsem predčasnih volitev.
26. avg. 2011
Odločitev, da pravosodni minister Aleš Zalar začasno prevzame tudi vodenje notranjega ministrstva, se tako nekdanjemu ustavnemu sodniku Lojzetu Udetu kot nekdanjemu pravosodnemu ministru Lovru Šturmu ne zdi najbolj primerna. Oba tudi opozarjata na videz, ki se s tovrstnim vodenjem institucij ustvarja v javnosti.
Več ameriških diplomatskih depeš, ki jih je te dni objavil WikiLeaks, govori tudi o slovensko-hrvaških odnosih in dogajanju v zvezi z njunim sporom o meji. V nobeni od njih sicer ni objavljeno kaj bistveno novega ali "tajnega". Gre predvsem za poročila in mnenja ameriških diplomatov o poteku in reševanju spora.
Območje evra brez povezanosti javnofinančnih politik članic območja evra po mnenju dekana ljubljanske ekonomske fakultete Dušana Mramorja ne more preživeti, saj trenutna situacija ni vzdržna. Mramor je v pogovoru za tednik Mladina kot veliko težavo navedel pomanjkljivo izvajanje dogovorov na evropski ravni.
Pravosodni minister Aleš Zalar je za STA potrdil, da je sprejel predlog predsednika vlade Boruta Pahorja, naj začasno prevzame še vodenje notranjega ministrstva. Zalar računa, da bo delo opravljal do okoli 19. septembra, ko naj bi državni zbor potrdil paket novih ministrov. Pogovori o slednjem med LDS in SD sicer še potekajo.
Kdo se bo pustil Pahorju prepričati, da za nekaj mesecev prevzame ministrski resor in tvega, da bo po volitvah letel? Pahor mora najti pet zadnjic za ministrske stolčke in v teh razmerah je dvomljivo, da bodo na voljo res najboljši kandidati in ne le zgolj strankarski poslušneži, ki jih ne bo motilo, da so potrošno blago.
25. avg. 2011
Kultna oddaja zasebnika in honorarca Braneta Rončela ima gledanost, ki je primerljiva s povprečno letno temparaturo v začetku novembra pri nas - se pravi 2 stopinji oziroma 2 odstotka. Če pa vzamemo podatek o tistih, ki v istem času gledajo televizijske programe nasploh, pa Rončel s svojo oddajo Brane Rončel izza odra dosega število gledalcev malo večje vaške skupnosti - se pravi 0,4 odstotka vseh tv gledalcev.
"Vlada si ne želi opravljati dela niti minute več, kot ji pripada mandat," pravi premier Borut Pahor. V primeru, da bo vlada v DZ dobila zaupnico, bo njen glavni cilj storiti "vse potrebno, da Slovenija ostane v okviru zdravega jedra evroskupine", je dejal po seji vlade. V primeru izglasovane zaupnice pa se namerava premier z vsemi strankami dogovoriti za razpis predčasnih volitev.
Odločitev sveta LDS, da podpre dosedanjo predsednico stranke Katarino Kresal, je mogoče razumeti tudi tako, da v prvi plan prioritet delovanja vladne koalicije stopata zaščita oz. podpora korupciji in klientelizmu, meni vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Kot je dejal na novinarski konferenci, LDS v vladno koalicijo vnaša ščitenje korupcije.
Po danes prebranih listinah italijanskih varnostnih in pravosodnih organov v nadaljevanju sojenja v zadevi Balkanski bojevnik obramba opozarja na "nepodprto domnevanje slovenskega tožilstva", da je Dragan Tošić vodil slovenski del mednarodnega narkokartela.
V LDS v zvezi z objavami v nekaterih medijih, da bo strankina predsednica Katarina Kresal tožila Komisijo za preprečevanje korupcije, pojasnjujejo, da ne gre za tožbo zoper komisijo kot tako. Kresalova bo namreč s tožbo v upravnem sporu izpodbijala načelno mnenje komisije glede najema prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU).
Koliko zrelih Slovencev so premamile najstniške ali še mlajše lolite? Še največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna so privlačile 15- in 16-letnice, danes se v prepovedana razmerja z učenkami spuščajo učitelji, plešasti poslovneži srednjih let pa osvajajo najstnice.
Na volitvah se navadno spoprimeta pozicija in opozicija. Če ni alternative oblasti, potem volitve niso demokratične. Tako preprosto in ker je preprosto deluje. Vendar le, ko so razmere običajne in časi normalni. Pri nas ni tako. Mogoče je kdaj že bilo, a ni več. V Sloveniji te dni niso natisnil le Slovenski zgodovinski atlas, temveč tudi temeljno slovensko delo iz teorije in prakse zarote Svet kot zarota. Po njej je bistvo volitev (rednih ali predčasnih) v alternativni opozicijski stranki. Narobe svet, saj je vendarle zdaj Janša alternativa oblasti. Leta 2008 sta bila to Pahor in SD, zdaj pa je »na vrsti« Janša in SDS. A ne bo držalo.
V LDS pravno državo postavljamo na prvo mesto, ampak tako kot vsaka druga inštitucija se lahko tudi inštitucije pravne države motijo ali zadeve naredijo drugače, kot bi ocenjevali, da je pravilno in primerno. STA
24. avg. 2011
Predsednica LDS Katarina Kresal je po večurni razpravi prejela absolutno podporo članov sveta stranke. Zanjo je glasovalo 54 članov sveta, proti ni glasoval nihče. Kresalova je po seji v izjavi novinarjem izrazila zadovoljstvo nad podporo članov sveta in tudi napovedala, da bo vložila tožbo zoper odločbo Komisije za preprečevanje korupcije.