Revija Reporter
Slovenija

Obrisi koalicije: Janković se usklajuje s SD, Virantom in DeSUS

STA

6. jan. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vodja pogajalske skupine Pozitivne Slovenija Jani Möderndorfer je po usklajevanjih z Listo Virant, SD in DeSUS pojasnil, da so se pogovorili, kakšna naj bi bila končna oblika koalicijske pogodbe. Ob tem je poudaril, da je veliko stvari še vedno odprtih, zato bodo z delom nadaljevali.

Na usklajevanju, ki so ga začeli v sredo, nadaljevali pa danes, so se dogovarjali, kakšno naj bi bilo njihovo sodelovanje v štiriletnem mandatu ter usklajevali stališča in poglede na to sodelovanje, je še dejal Möderndorfer.

Vodja pogajalske skupine Liste Virant Janez Šušteršič je dodal, da so danes pregledali besedilo pogodbe, sedaj pa čakajo na čistopis, v katerem bo pisalo, katere zadeve še vedno niso usklajene. Te stvari bodo nato usklajevali konec tedna. Ob tem je poudaril, da bodo morali z usklajevanji zaključiti še pred začetkom prihodnjega tedna, saj bodo takrat na vrsti organi strank, ki bodo odločali o koalicijskem sodelovanju.
 
Kot določa poslovnik državnega zbora, mora državni zbor o mandatarju glasovati najkasneje sedem dni po tem, ko ga predsednik republike predlaga, to pa je Danilo Türk storil danes.
 
Šušteršič sicer ne pričakuje, da bi koalicijsko pogodbo v tem času uskladili tako, da bi jo lahko že podpisali, bi pa lahko prišli tako daleč, da bo dobra podlaga za odločanje. Priznal je, da se mnenja zbližujejo, vendar ponovil, da nekatere zadeve še vedno ostajajo neusklajene. Po njegovih besedah se morajo sedaj organi Liste Virant odločiti, ali gredo lahko z nekaterimi neusklajenimi vprašanji v koalicijo.
 
Da bodo glavno besedo sedaj imeli organi stranke, je potrdil tudi generalni sekretar DeSUS Ljubo Jasnič, ki je prav tako prišel na današnji sestanek. Sicer pa Jasnič ocenjuje, da so po tem, kar so danes naredili, blizu dogovora. Po besedah Janka Vebra iz SD je osnova za odločanje organov strank o morebitnem vstopu v koalicijo z Jankovićem čistopis dokumenta, pogovori pa bodo potekali že od petka naprej.
 
Na novinarsko vprašanje, kako to, da so mnenja tako hitro uskladili, saj da je pred še nekaj dnevi kazalo, da so na različnih bregovih, je Möderndorfer odgovoril, da je morda krožilo napačno mnenje. On posebnih sprememb ne vidi, kot pravi, gre le za "neko resno delo". Glede tega, kje ostajajo neusklajeni, so dokaj skrivnostni, Šušteršič je dejal le, da pri nekaterih vsebinskih stvareh.
 
Je pa Šušteršič dodal, da imajo tudi s predsednikom SDS Janezom Janše pogovore, kaj tista koalicijska pogodba, ki jo je on poslal, pomeni. Ampak v tem primeru gre bolj za delovne razgovore kot prava pogajanja, je ocenil Šušteršič.