Prijavljeni ste kot
22. maj. 2024
Italija je še za šest mesecev podaljšala nadzor na meji s Slovenijo. Italijanski notranji minister Matteo Piantedosi je z odločitvijo že v torek zvečer v telefonskem pogovoru seznanil slovenskega kolega Boštjana Poklukarja.
6. maj. 2024
Italijanski zunanji minister Antonio Tajani pravi, da je Italija "zaprosila za začasno prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo zaradi nevarnosti infiltracije teroristov med begunce, ki prihajajo iz Bližnjega vzhoda prek te države".
7. feb. 2024
Evropski parlament in države članice so v torek dosegli dogovor o reformi schengenskega zakonika, ki naj bi z jasnejšimi pravili omejil uvajanje začasnega mejnega nadzora in okrepil prosto gibanje znotraj območja. Dogovor morata pred uveljavitvijo še enkrat potrditi tako parlament kot Svet EU.
3. dec. 2023
Hrvaška ne bo postala žarišče migrantske krize, je rojakom pred tedni zagotavljal hrvaški notranji minister Davor Božinović. Res se zdi, da so hrvaške oblasti storile vse, da to tega ne pride – med drugim so velik del bremena prevalile na pleča Slovenije.
28. jul. 2023
Po vstopu Hrvaške v schengenski sistem in odpravi kontrolnih točk na meji s sosednjo državo se je število nezakonitih migrantov v Sloveniji povečalo za več kot trikrat. Policisti so v prvi polovici letošnjega leta obravnavali 20.273 nezakonitih migrantov, v prvi polovici lanskega leta pa 5.987.
1. jan. 2023
Hrvaški premier Andrej Plenković je danes na glavnem zagrebškem trgu z evri plačal kavo predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. S tem je simbolično obeležil današnji dan, ko je Hrvaška vstopila v območje evra in obenem postala nova članica schengenskega območja.
Danes, ko je Hrvaška hkrati vstopila v schengensko in evrsko območje, je zgodovinski dan, so se na mejnem prehodu Obrežje strinjali predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar in hrvaški premier Andrej Plenković. Poudarili so, da je to dan za slavje vseh evropskih državljanov.
Potovanje na Hrvaško je bilo v zadnjih letih zlasti v času počitnic v znamenju dolgotrajnega čakanja pred mejnimi prehodi. Mnogi Slovenci, tako tisti, ki hodijo na Hrvaško kot turisti, kot prebivalci obmejnih območij zato upajo, da po današnjem vstopu južne sosede Slovenije v schengensko območje na meji ne bo več gneče in dolgih kolon.
8. dec. 2022
Notranji ministri EU so na današnjem zasedanju v Bruslju potrdili vstop Hrvaške v schengensko območje s 1. januarjem 2023, so za STA potrdili na slovenskem notranjem ministrstvu. Vstop Romunije in Bolgarije v schengen so medtem zavrnili. Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je izrazila razočaranje zaradi zavrnitve.
Notranji ministri Evropske unije bodo danes odločali o pridružitvi Hrvaške schengnu s 1. januarjem 2023, pri čemer se slovenski južni sosedi obeta zadostna podpora. Predvidoma bodo glasovali tudi o vstopu Bolgarije in Romunije, a je podpora za ti dve državi pod vprašajem zaradi nasprotovanja Avstrije in Nizozemske.
6. dec. 2022
Notranji ministri Evropske unije bodo v četrtek predvidoma odločali o članstvu Hrvaške, Bolgarije in Romunije v schengnu. Medtem ko glede vstopa Hrvaške po neuradnih informacijah ni več zadržkov med članicami, je pod večjim vprašajem podpora vstopu Romunije in Bolgarije. Ministri bodo govorili tudi o soočanju z migracijami.
19. nov. 2022
Izjava o tem, da je Slovenija na meji s Hrvaško pripravljena uvesti nadzor, ko ali če bo to potrebno, ni bila grožnja, je poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon. Šefica diplomacije je na novinarski konferenci pred lokalnimi volitvami v odgovoru na novinarsko vprašanje dejala še, da ne vidi razlogov, da bi Slovenija tak nadzor uvedla.
16. nov. 2022
Skrajni čas je, da Hrvaška, Bolgarija in Romunija postanejo članice schengenskega območja, je danes poudarila evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Po njenih besedah namreč izpolnjujejo vse pogoje, na vstop pa je pripravljeno tudi schengensko območje.
8. nov. 2022
Evropski parlament bo na zasedanju v Bruslju v sredo razpravljal, v četrtek pa po pričakovanjih podprl mnenje, da Hrvaška izpolnjuje pogoje za vstop v schengensko območje. Mnenje Evropskega parlamenta, ki ni zavezujoče, bo predzadnji korak Hrvaške na poti v schengen z januarjem prihodnje leto. Dokončno odločitev naj bi decembra sprejel Svet EU.
6. nov. 2022
Hrvaška, ki je članica EU postala 1. julija 2013, bo januarja prihodnje leto vstopila v evroobmočje, nasmiha pa se ji tudi vstop v schengen. Kljub temu pa še vedno ostaja v skupini najrevnejših članic EU. Vse večja težava za Hrvaško je izseljevanje v tujino, ki še najbolj pesti Slavonijo.
29. maj. 2022
Pred volitvami je stranka Gibanje Svoboda med drugim napovedala tudi odstranitev ograje z meje z našo južno sosedo Hrvaško. Takoj po volitvah, ko je bilo že jasno, da bo zelo verjetno bodoči premier Robert Golob, pa je slednji pojasnil, da računa, da bi lahko k temu pristopili že čez poletje.
19. maj. 2022
"Vstop hrvaške v schengenski prostor je najbolj v interesu slovenskih državljanov," je v sredo za nacionalni Hrvaški radio dejal hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman. V koalicijski pogodbi nove slovenske vlade vidi veliko pozitivnih stvari in upa, da bosta državi vprašanje meje rešili dvostransko, ne z blokado vstopa Hrvaške v schengen.
14. maj. 2022
Hrvaški premier Andrej Plenković je v zasebnem pogovoru s profesorjem dr. Šimetom Ivanjkom izjavil, da se do konca julija pričakuje ukinitev schengenskega režima na slovensko-hrvaški meji. Obenem tudi ne pričakuje, da bi to preprečila Slovenija s svojim vetom.