Prijavljeni ste kot
14. maj. 2025
Kaj izid nedeljskega referenduma pomeni za parlamentarne volitve prihodnjo pomlad? Zakaj je bil za novega papeža izvoljen prav ameriški kardinal Robert Prevost? Za nami je 80. obletnica konca druge svetovne vojne: kako so dan zmage obeležili v Moskvi, v Kijevu in v Ljubljani. O tem in drugih temah v novi epizodi Reporterjevega podkasta govorita Silvester Šurla, odgovorni urednik Reporterja, in novinar Dejan Steinbuch.
V družbi Valicon so takoj po zaprtju volišč izvedli anketo med člani njihovega spletnega panela. Zastavili so jim tri vprašanja, ali so se udeležili referenduma in kako so glasovali, če da, ter kaj so bili glavni razlogi za neudeležbo, če ne. V nadaljevanju predstavljamo rezultate na vzorcu n=2.025 anketirancev, za katere imamo na voljo podatke tudi o njihovi politični usmeritvi.
V stranki Mi, socialisti!, ki jo ustanavlja poslanec Miha Kordiš s somišljeniki, so pripravili zahtevo za sklic referenduma o povečevanju vojaških izdatkov Slovenije. Danes so začeli zbirati podpise za referendum prek spleta, v četrtek se bo začelo tudi zbiranje podpisov na terenu, so sporočili. Referendumi (in grožnje z njimi) so sicer preverjeno orožje desnice in njenega prvaka Janeza Janše.
12. maj. 2025
Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je v odzivu na vloženo interpelacijo zoper njo desnici očitala, da je kulturni boj vse, kar se znajo iti, in da želijo vanj zvleči tudi njo in njeno stranko. "Jaz se kulturnega boja ne želim iti," je poudarila. Pričakuje, da jo bosta na interpelaciji podprli obe koalicijski partnerici.
Poslanci iz vrst NSi in Demokratov so po referendumu, na katerem so volivci zavrnili zakon o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke, vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko. Očitki so sicer širši, med drugim ji očitajo negospodarno rabo javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve.
Na referendumu o izjemnih pokojninah za kulturnike je bila najvišja volilna udeležba v volilnih okrajih na Štajerskem, kjer je sicer na volitvah med najnižjimi. Povsod je relativno zmagala SDS, zdaj pa je tam dosegla najvišje odstotke proti zakonu. Največ nasprotnikov zakona je bilo sicer v Škofji Loki (96,37 odstotka), kjer je bila tudi volilna udeležba najvišja v državi (41,31 odstotka).
Pisatelj, pesnik in režiser Vinko Möderndorfer meni, da je izid referenduma o pokojninah umetnikov velika šola za koalicijo, ki da se med kampanjo sploh ni borila. Ocenil je, da je izid tudi žalosten trenutek. "Škoda, da se politika tako grobo vmešava v umetnost in življenje umetnikov," je Möderndorfer poudaril za STA.
11. maj. 2025
Janez Janša vnovič slavi zmago. V četrtek je bil kot edini kandidat vnovič izvoljen za predsednika SDS (resda bodo rezultate javno objavili šele na kongresu stranke 24. maja), zdaj pa je na referendumu o izjemnih pokojninah za kulturnike dokazal, da lahko na volišča pripelje več kot 400 tisoč ljudi.
Predsednik SDS Janez Janša je ob uspehu na referendumu o dodatkih k pokojninam umetnikov dejal, da je rezultat zmaga razuma in "tistega dela volilnega telesa v Sloveniji, ki se zaveda, da se država v času mandata sedanje koalicije giblje v napačno smer". Ocenil je, da je takšni usmeritvi razumni del slovenskega volilnega telesa izrekel odločni ne.
Koordinatorica Levice Asta Vrečko je v prvem odzivu po referendumski zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti dejala, da je bil referendum namenjen preštevanju glasov na desnici. Prepričana je, da poziv dela koalicije k bojkotu ni bila napaka. Koalicija sicer ostaja enotna, napoveduje.
Volivci so na današnjem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi kvorum za zavrnitev zakona.
9. maj. 2025
V treh dneh predčasnega glasovanja na zakonodajnem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je na volišča prišlo le 23.102 volivcev (oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev. Ne glede na izid glasovanja je zelo verjetno, da kvorum (slabih 340.000 volilvcev, ki so pogoj za veljavnost referenduma), ne bo dosežen - SDS Janeza Janše, ki je referendum predlagala, bo v tem primeru doživela poraz.
8. maj. 2025
Vladne stranke v objavi veleposlaništva ZDA v Ljubljani, ki je pred referendumskim odločanjem zapisalo, da verjeti v demokracijo pomeni razumeti, da ima vsak državljan modrost in glas, vidijo poskus vmešavanja v notranjo politiko. Za predlagateljico referenduma, opozicijsko SDS, pa je takšno sporočilo zaušnica vladi Roberta Goloba.
7. maj. 2025
Janša je imel težavo, ker ni našel teme, ki bi mobilizirala ljudi – uspeh referenduma o dodatkih k pokojninam za zaslužne umetnike je zato vprašljiv. Kakšne so lahko posledice referenduma, kaj pomenijo spremembe na čelu SLS, se obeta zamenjava na vrhu Nove Slovenije in kakšen vpliv na slovensko politiko imajo kapitalska združenja in prostozidarske lože? O tem in drugih temah sta v novem Reporter podkastu spregovorila Silvester Šurla, odgovorni urednik Reporterja, in preiskovalni novinar, odgovorni urednik portala Necenzurirano Primož Cirman.
Prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki je bil v torek, se je po podatkih okrajnih volilnih komisij udeležilo 6642 volivcev, kar je 0,39 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Predčasno glasovanje je možno še danes in v četrtek.
5. maj. 2025
Predlagateljica referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje tovrstnih dodatkov. V DZ so vložili predlog za prenehanje veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, je razvidno s spletne strani DZ.
4. maj. 2025
Začenja se finale spopada za interpretacijo, za kaj »v bistvu« ali »v resnici« gre pri referendumu, na katerega so volivci pozvani, da oddajo glas za in proti zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti. Bo to referendum o umetnosti ali o pokojninah?
Dvakratni minister za kulturo Vasko Simoniti je februarja na kongresu kulturnega foruma SDS dejal, da je treba kulturo vrniti kulturnikom; jo varovati pred ideološkimi interpretacijami, ki jo oddaljujejo od njenega bistva – utrjevanja nacionalne zavesti in ohranjanja slovenske samobitnosti.