Prijavljeni ste kot
13. maj. 2024
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) je konec aprila ustavil postopek iskanja gradbenega izvajalca, ki bi mu pomagal pri arheoloških raziskavah na delu zemljišča za gradnjo NUK II. Ugotovili so, da morajo dopolniti razpisno dokumentacijo. S tem se bo začetek gradnje NUK II najverjetneje zamaknil, danes poroča Dnevnik.
8. nov. 2023
Več kot 11 metrov dolg deblak, ki so ga septembra našli na obrežju Mure, je bil najverjetneje izdelan v drugi polovici 16. stoletja, je za STA po dobljenih rezultatih analize lesa in mahu povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari. Dodal je, da deblak ni prazgodovinski in da je najverjetneje služil kot plovec plavajočega mlina.
9. jan. 2023
Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc, so sporočili z ZRC SAZU.
11. sep. 2022
Ko se moraš odločiti ali zase ali za druge, se vedno odločiš zase, o sebičnosti ljudi in pesimizmu glede prihodnosti človeštva pravi najbolj znani slovenski fotograf.
23. jun. 2022
Starodavnemu budističnemu mestu Mes Ajnak v bližini afganistanske prestolnice Kabul grozi, da bo izginilo za vedno, saj ga ogroža kitajski konzorcij, ki ima pravico do izkoriščanja enega največjih nahajališč bakra na svetu.
22. apr. 2022
Raziskovalci so v španskem mestu Valladolid nedavno našli prvo grobnico Krištofa Kolumba, pomorščaka iz 15. stoletja, ki je odkril Ameriko. Že dolgo je znano, da je bil po smrti leta 1506 pokopan v Valladolidu, vendar točna lokacija njegove grobnice do zdaj ni bila znana, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
26. nov. 2021
V Egiptu so pred dnevi po restavriranju ponovno odprl obnovljeno 3000 let staro avenijo sfing, ki je nekoč povezovala znamenita tempeljska kompleksa Karnak in Luksor. V državi si prizadevajo, da bi oživili turizem, ki je glavni vir dohodka.
1. avg. 2021
V reviji Scientific Reports objavljena študija razkriva obstoj antične rimske ceste na območju Benetk, ki pa je danes potopljena pod morsko gladino. Odkritje, ki vključuje ostanke rimskih dokov v bližini kanala Treporti, priča o tem, da je bilo območje naseljeno že več stoletij pred ustanovitvijo mesta Benetke.
9. apr. 2021
Egiptovski arheologi so predstavili odkritje starodavnega egiptovskega mesta v bližini Luksorja, ki je bilo več tisočletij pokopano pod peskom. Po mnenju stroke gre za eno najpomembnejših najdb od odkritja Tutankamonove grobnice, piše francoska tiskovna agencija AFP.
7. feb. 2021
Arheologi so med predhodnimi raziskavami na območju, kjer bodo gradili tunel pod arheološkim spomenikom Stonehenge, naleteli na številne najdbe. Med drugim so našli grobove iz bronaste dobe, neolitsko lončenino in ostanke ograde v obliki črke c, ki bi lahko pričali o tem, da je bila na tem območju v zgodovini zelo živa obrt.
3. feb. 2021
Raziskovalci v Izraelu so našli dokaze, da so ljudje uživali vložene olive veliko prej, kot je veljalo doslej, so sporočili iz univerze v Haifi na severu Izraela. Med podvodnimi raziskavami so našli dve ovalni kamniti strukturi, v katerih je bilo več tisoč vloženih oliv, večina še celih in dobro konzerviranih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
15. nov. 2020
Egiptovski arheologi so v nekropoli nedaleč od Kaira odkrili skrivališče starodavnih krst, kar je že drugo tovrstno odkritje na tem območju letos. Tokrat so v treh podzemnih jaških v nekropoli v Sakari, v bližini slovite stopničaste Džoserjeve piramide našli več kot sto zapečatenih in nedotaknjenih sarkofagov ter 40 pogrebnih mask in kipov.
24. avg. 2020
Predstavniki komisije vlade za reševanje vprašanj prikritih grobišč so danes predstavili odkritje novega morišča na območju Kočevskega roga. V t. i. breznu 3 so odkrili posmrtne ostanke in predmete, na podlagi katerih sklepajo, da gre za okoli 250 žrtev, večinoma mlajših moških, pomorjenih jeseni 1945.
23. avg. 2020
Strokovnjaki z univerze v avstrijskem Kremsu bodo do leta 2022 zgradili ladjo, s kakršno so po Donavi pluli Rimljani. Projekt sodi v širše proučevanje limesa na Donavi, ki ga sofinancira Evropska unija. V starodobna rimska oblačila bo v promocijske namene oblečena tudi posadka, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
18. avg. 2020
Italijanska policija je v ponedeljek sporočila, da iščejo žensko, ki je v arheološkem najdišču Pompeji kršila pravila za obiskovalce, ko je preplezala antično stavbo, da se je tam slikala s telefonom.
24. jun. 2020
Raziskovalci so blizu britanskega arheološkega najdišča Stonehenge, starega več kot 4500 let, odkrili obroč prazgodovinskih jaškov. Terensko delo in analize so razkrile več kot 20 velikih jaškov. Premer posameznega jaška je več kot deset metrov, v globino pa meri pet metrov. Obroč sestavlja dva kilometra širok krog neolitičnih jaškov.
16. jun. 2020
Po ponovnem odprtju v sklopu sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa bo število dnevnih obiskovalcev utrdbe Machu Picchu močno omejeno. Znano inkovsko utrdbo iz 15. stoletja nameravajo sicer po pisanju francoske tiskovne agencije AFP ponovno odpreti v juliju.
26. maj. 2020
Šestletni Izraelec je med sprehodom z družino na jugu Izraela našel 3500 let staro glineno tablico, ki jo arheologi označujejo za edinstveno. Družina je predmet izročila pristojnim oblastem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.