Prijavljeni ste kot
30. jul. 2023
Nekdanja hrvaška premierka je kritična do dogovora med aktualnima predsednikoma vlad Slovenije in Hrvaške Robertom Golobom in Andrejem Plenkovićem, ki sta se zmenila, da arbitraža več ne bo del politične agende med državama. To pomeni, da se o odprtih vprašanjih ne bomo pogovarjali, če se o njim ne bomo pogovarjali, pa jih ne bomo mogli rešiti.
21. apr. 2022
Bi se pravi slovenski domoljub politično in kapitalsko tesno povezoval z Madžarsko, ki v bistvu ne skriva več ozemeljskih pretenzij do dela slovenskega ozemlja v Prekmurju, opozarjajo naši viri v slovenski diplomaciji, ogorčeni nad zunanjo politiko predsednika vlade Janeza Janše.
31. mar. 2022
Slovenski ribiči so po poročanju Radia Slovenija nezadovoljni in nasprotujejo območju skupnega ribolova v Piranskem zalivu, o katerem naj bi se dogovarjali Slovenija in Hrvaška. MZZ pa zatrjuje, da dogovor nima nikakršnega vpliva na arbitražno razsodbo.
30. mar. 2022
Hrvaška in Slovenija sta izdelali poskusni načrt, s katerim bi rešili težave ribičev v Piranskem zalivu, razkriva hrvaški časnik Večernji list. Sestavni del dogovora, ki sta ga državi po tiho pripravljali več mesecev, je vzpostavitev območja skupnega ribolova ter razveljavitev vseh kazni, ki so jih doslej prejeli ribiči obeh držav.
28. jan. 2022
Zunanji minister Anže Logar je danes člane odbora DZ za zunanjo politiko seznanil z namero, da Slovenija in Taipei vzajemno odpreta gospodarsko-kulturni predstavništvi, sta po seji odbora povedala predsednica OZP Monika Gregorčič in poslanec SD Matjaž Nemec. Glede Hrvaške je OZP ministrstvo pozval k nadaljnji implementaciji arbitražne razsodbe.
17. jan. 2022
V poslanski skupini SD so pripravili zahtevo za sklic za javnost zaprte nujne seje odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) o domnevnem dogovoru med Slovenijo in Hrvaško glede ribolova v severnem Jadranu, je danes sporočil poslanec SD Matjaž Nemec. Po njegovih besedah je ključno, ali je to v skladu z arbitražnim sporazumom ali ne.
1. okt. 2021
Joško Joras je po poročanju časnika Delo začel gladovno stavko, ker so mu hrvaški organi z izvršbo zasegli kmetijsko zemljišče, za katerega je plačeval najemnino Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Po arbitražni razsodbi je zemljišče pripadlo Hrvaški, ki pa razsodbe ne priznava, in Joras je očitno pričakoval posredovanje Slovenije.
31. jul. 2021
Slovenski predsednik Borut Pahor in nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor sta včeraj s srečanjem na Trakošćanu obeležila 12. obletnico dogovora, ki je vodil v deblokado hrvaških pogajanj z EU in podpis arbitražnega sporazuma. Oba sta izpostavila velik pomen dogovora in zatrdila, da danes ne bi ravnala nič drugače, kot sta takrat.
25. okt. 2020
Prepričan sem, da bo Hrvaška prej ali slej soglašala z odločitvijo arbitražnega sodišča. A v to je ne bi prisiljeval s formalnim pogojevanjem ali blokado vstopa v območje schengna, je izjavil predsednik republike Borut Pahor v pogovoru za današnji zagrebški Večernji list. Prizadeval si bo za še boljše odnose med Slovenijo in Hrvaško.
3. jul. 2020
Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je včeraj zaslišal obrambnega ministra Mateja Tonina. Kriminalisti naj bi zdaj Tonina dolžili opustitve dolžnega ravnanja, ker je v tajni del poročila glede prisluškovalne afere v arbitraži med Slovenijo in Hrvaško vključil tajne podatke Sove, a ni o tem vnaprej seznanil drugih članov Knovsa, poroča 24ur.com.
8. mar. 2020
Zaradi izvajanja ribolova na za Hrvaško spornem območju v Piranskem zalivu je bilo po doslej znanih podatkih proti slovenskim ribičem vloženih 913 postopkov, za pravno pomoč ribičem pa izplačanih skupno 190.954 evrov, kaže poročilo o izvajanju arbitražne odločbe o meji s Hrvaško, s katerim se je seznanila vlada.
4. feb. 2020
Ponujena sporazumna predložitev arbitražnega spora Sodišču EU na podlagi 273. člena pogodbe o delovanju EU je dobra možnost, je včeraj v Bruslju ocenil evropski komisar Janez Lenarčič. Strani bi lahko sodišču po njegovih besedah zastavili zelo preprosto vprašanje: ali arbitražna razsodba zavezuje obe strani.
3. feb. 2020
Arbitražna razsodba o meji je lahko podlaga za začetek pogovorov med Slovenijo in Hrvaško, je ob odprtju Evropske prestolnice kulture na Reki za Televizijo Slovenija in POP TV izjavil novi hrvaški predsednik Zoran Milanović.
2. feb. 2020
Nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan je v pogovoru za današnji Večernji list izjavil, da imata Slovenija in Hrvaška mnoge skupne interese, a si namesto sodelovanja medsebojno razkazujeta mišice. Med drugim je opozoril, da na slovensko politično sceno prihajajo populisti, ki imajo možnost za zmago na volitvah.
31. jan. 2020
Premier Marjan Šarec je glede današnje odločitve Sodišča EU, da ni pristojno v primeru slovenske tožbe proti Hrvaški, povedal, da "ni ravno čas, da bi sosedje odpirali šampanjce". Kot je izpostavil, bodo morali slej kot prej spoznati, da je arbitražna sodba veljavna in tudi današnja sodba je poudarila pomen spoštovanja mednarodnega prava.
Predsednik SDS Janez Janša se je na odločitev Sodišča EU, ki se je v primeru slovenske tožbe glede arbitraže izreklo za nepristojno, odzval na Twitterju. Po njegovih besedah ta pomeni, da je leva vlada po nepotrebnem zapravila veliko davkoplačevalskega denarja. Pripisal je še ključnika arbitraža in "plačajte sami".
Odločitev sodišča EU, da ni pristojno za odločanje o sporu o meji med Slovenijo in Hrvaško, je posledica napak slovenskih vlad zadnjih 10 let, je dejala nekdanja generalna pravobranilka na Sodišču EU Verica Trstenjak. Slovenija s to sodbo pravno ni nič izgubila. Morala bo vztrajati pri arbitražni odločbi in iskati rešitev z diplomacijo, je dodala.
Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković je ocenil, da je današnja odločitev Sodišča Evropske unije v Luxembourgu zmaga argumentov, ki jih je Hrvaška predstavila na sodišču. Ob tem je znova pozval Slovenijo k dvostranskim pogajanjem za obojestransko sprejemljivo rešitev spora o meji.