Viri so nam poslali seznam primerov, ko so Janša in njegovi sodelavci/somišljeniki v minulih dveh letih kapitulirali pred tujci ali so slovenske interese podredili interesom drugih, zlasti sosednjih držav.
Izstopa seveda Madžarska z Janševim dobrim prijateljem in političnim podpornikom, madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom. Pod njim Madžarska krepi svoj vpliv v Prekmurju, njegov državni sekretar Arpad Potapi pa je šel še dlje s škandalozno izjavo, da je Mura mejna reka med Slovenijo in Madžarsko.
Sedanji in bivši diplomati svarijo, da Orbanova strategija velikomadžarskega iredentizma in revizionizma brutalno spodkopava same temelje Evropske unije in s tem miru, varnosti in blagostanja v celi Evropi!
Orbanova strategija velikomadžarskega iredentizma in revizionizma brutalno spodkopava same temelje Evropske unije in s tem miru, varnosti in blagostanja v celi Evropi!
Za Slovenijo škodljivo je tudi Janševo stalno podrejanje Slovenije hrvaškim strateškim interesom. Viri navajajo, da naša država nič več ne zahteva, naj Hrvaška končno sprejme razsodbo arbitražnega sodišča o meji med državama, za povrh pa Janševa vlada tudi ne pogojuje našega soglasja hrvaškemu vstopu v schengensko območje s hrvaškim sprejetjem in implementacijo razsodbe. Ali uradni Zagreb Janšo trdno drži »za jajca« z inkriminirajočimi dokumenti v zvezi s trgovanjem z orožjem v prvi polovici 90. let, se ob tem sprašujejo naši viri?
Kot zadnji primer Janševega udinjanja Hrvatom izpostavljajo nedavno neobjavljeni predlog sporazuma o »skupnem ribolovnem območju« med državama od Kopra do Umaga. Po poročanju medijev je ta sporazum sicer padel v vodo, a vire v diplomaciji moti, da Janševa vlada ne upošteva pomembnega dejstva, da se je Hrvaška doslej tako rekoč vedno pokazala kot neverodostojna in manipulativna partnerica, ki ne uresničuje svojih obveznosti iz podpisanih sporazumov oziroma uresničuje samo tiste, ki ji ustrezajo?
Ob tem naši viri opozarjajo, da se slovensko ribolovno območje že vse od osamosvojitve junija 1991 samo oži, pa čeprav imajo slovenski ribiči po leta 2001 podpisanem sporazumu o obmejnem prometu in sodelovanju pravico loviti vse do Vrsarja. Zakaj slovenske oblasti ne vztrajajo, naj se ta sporazum v celoti izvaja, sprašujejo viri v diplomaciji.
Neformalno je glavni Janšev svetovalec za odnose s Hrvaško sporni mednarodni pravnik Miha Pogačnik, pravijo naši viri. Temu očitajo, da je v dolgih letih Ruplovega ministrovanja v Mladiki svoja, po njihovih besedah »dubiozna« pravna mnenja prodal za več sto tisoč evrov – dobro informirani vir trdi, da je šlo za med 200 in 300 tisoč evrov. A pozor: mednarodna pravnica Nataša Šebenik, zaposlena na ministrstvu za zunanje zadeve, je na ministrstvu pogosto dokazovala, da Pogačnik preprosto prepisuje njena izvedenska mnenja (namenjena za interno uporabo na MZZ in vladi), zgolj spremeni kako vejico ali doda kako besedo in jih nato drago proda kot svoja, dodajajo naši viri.
Naši viri opozarjajo še na vlogo nekdanjega diplomata in ustavnega sodnika Ernesta Petriča, za katerega pravijo, da gre za »bržkone največjega političnega oportunista na Slovenskem«.
Pogačnikova nova soproga je Hrvatica, v Opatiji pa ima tudi luksuzno vilo in jadrnico. Pogačnik je kritičen do arbitražne razsodbe in zanjo pravi, da je nična – to pa gre v prid hrvaški strani. Med drugim je razvpit po izjavi: »Jaz se - kot prvo - ne dam podkupit, se pa dam kupit. Ampak kupit se dam pa za velike denarje.«Trenutno na MZZ zaseda položaj visokega predstavnika RS za nasledstvo – dobro plačan položaj za mešanje megle, ga opisujejo naši viri.
Ti opozarjajo še na vlogo nekdanjega diplomata in ustavnega sodnika Ernesta Petriča, za katerega pravijo, da gre za »bržkone največjega političnega oportunista na Slovenskem«. Očitajo mu, da je njegovo zagovarjanje povezovanja in narodne složnosti pogojeno z njegovimi materialnimi koristmi.
Viri tudi trdijo, da so morali slovenski veleposlaniki v tujini po Petričevih navodilih organizirati razstave za njegovo hčerko, umetnico Evo Petrič, njegova druga hčerka Ana Polak Petrič pa se mu lahko zahvali za kariero v diplomaciji: čeprav se na MZZ ni odlikovala z delom in strokovnostjo, se ji po veleposlaniškem položaju na Japonskem zdaj obeta še veleposlaniško mesto v Nemčiji.