Prijavljeni ste kot
10. feb. 2022
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je ob visokih stroških ogrevanja pripravila nekaj nasvetov, kako je mogoče vsaj nekoliko znižati znesek na položnici. Med drugim svetuje namestitev termostatskih ventilov na radiatorje, prilagajanje temperature prostoru in zagotovitev kroženja zraka okrog radiatorjev.
6. feb. 2022
Skoraj pred koncem zime je vlada sprejela ukrepe, s katerimi naj bi premostila stisko državljanov, v kateri so se znašli zaradi skokovitega porasta cen energentov.
4. feb. 2022
Jeseniški svetniki so na četrtkovi seji zaradi visokih cen ogrevanja dali soglasje za zagotovitev dodatnih 20.000 evrov za pomoč socialno ogroženim, ki jim bo tako na voljo do 60.000 evrov. Občina bo pozvala upravnike stavb, da preučijo, zakaj v nekaterih stanovanjih prihaja do ekstremno visoke porabe, zbor občanov pa bo predvidoma 1. marca.
2. feb. 2022
To niso bombončki, kaj šele bomboniera, kot skušajo »pomoč« zaradi visokih cen energentov predstaviti v vladi. Kvečjemu so to le drobtinice, pa še te bomo prejeli le mesec pred volitvami.
29. jan. 2022
Rasti cen energentov na svetovnih trgih sledi višanje cen v vseh členih proizvodnje in distribucije blaga kot tudi storitev. Vlada je že napovedala energetske vavčerje, razmišljala naj bi tudi o začasni oprostitvi plačila nekaterih prispevkov pri obračunu elektrike. Kot je razumeti, pa ni mogoče pričakovati znižanja davka na dodano vrednost (DDV).
»Nobena panika ni potrebna, razmere v Sloveniji glede trga energentov so stabilne,« je 14. oktobra lani zatrjeval minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. »Kar zadeva cene električne energije in plina, smo na varni strani,« je vztrajal in dodal, da je vlada povprašala večje dobavitelje in ugotovila, da ti obvladujejo položaj.
26. jan. 2022
Ministrstvo za infrastrukturo, ki pripravlja zakonsko podlago za blažitev posledic naraščajočih cen energentov, naj bi po poročanju medijev predvidelo, da bi energetske vavčerje dobilo približno 150.000 ranljivih posameznikov. Poleg tega naj bi predlagalo znižanje nekaterih prispevkov na položnicah za električno energijo.
24. jan. 2022
Podjetje Gen-I je lani ustvarilo 3,4 milijarde evrov prihodkov in 71 milijonov evrov dobička, je danes povedal bivši predsednik uprave Robert Golob. Ob tem je naznanil, da je umaknil svoje soglasje za vodenje Gen-I in da v upravi Gen-I ne bo več sedel. Nagrado za leto 2021, kakršnakoli bo, pa bo podaril v humanitarne namene.
9. jan. 2022
Vsekakor je zanimivo, da je Evropska komisija konec decembra lani, ravno med zapiranjem treh izmed šestih nemških jedrskih elektrarn, predlagala uvrstitev jedrskih elektrarn in plina med prehodne zelene vire energije. Predlog je podprlo dvanajst članic, med njimi Slovenija, medtem ko sta med petimi članicami najbolj nasprotovali Nemčija in Avstrija.
Pri Vesni - zeleni stranki so za zeleno energijo. Pri čemer so prepričani, da poleg energije iz fosilnih goriv niti jedrska energija ne sme biti tretirana kot zelena. Še več, pravijo, da bi »neodvisna analiza resničnega potenciala proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov pokazala, da NEK 2 sploh ne potrebujemo.« Resnica je ravno obratna: brez drugega bloka nuklearke bo Slovenija odvisna od še več uvoza električne energija, ki ne bo zelena, od energetske stabilnosti pa se lahko poslovimo.
7. jan. 2022
Pravna podlaga za energetski vavčer, ki bi služil kot pomoč gospodinjstvom ob rastočih cenah energije in toplote, je pripravljena, je povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Višina vavčerja in čas njegove uveljavitve pa sta še predmet usklajevanja. Obenem je Vrtovec agencijo za energijo pozval k vnovičnemu premisleku o dvigu omrežnine.
6. jan. 2022
Ministrstvo za javno upravo je za prvega dobavitelja goriva za službena vozila v lasti ministrstev, mestnih občin in drugih institucij izbralo madžarski Mol. Po poročanju portala Necenzurirano naj bi bil posel vreden več kot 25 milijonov evrov. Ministrstvo pojasnjuje, da bodo javni uslužbenci izjemoma lahko gorivo točili tudi na Petrolu in OMV.
23. dec. 2021
Gospodarstvo opozarja na nevzdržne razmere zaradi visokih cen električne energije. Kot opozarjajo v GZS, cene elektrike za dobavo v letu 2022 dejansko dosegajo tudi do šestkratne vrednosti cen iz letošnjega leta, zato vse več podjetji razmišlja o začasni zaustavitvi proizvodnje. Gospodarstvo čaka na ukrepe države.
16. dec. 2021
Na gospodarskem ministrstvu so organe nadzora družbe Gen-I, ki je že skoraj mesec dni brez uprave, ponovno pozvali, da jih seznani z ugotovitvami glede skladnosti vseh bruto izplačanih prejemkov vodstvenih kadrov z določili t.i. Lahovnikovega zakona v preteklih letih. Ministrstvo pojasnila pričakuje do konca leta.
6. dec. 2021
Komisija DZ za nadzor javnih financ bo danes razpravljala o kadrovanju v energetiki. Sejo so zahtevali poslanci SAB, LMŠ, SD, Levica in NeP, ki opozarjajo, da si vlada nastavlja politično zveste kadre v nadzorne svete in vodstva podjetij. Posebej izpostavljajo dejstvo, da novega mandata pred kratkim ni dobil predsednik uprave Gen-I Robert Golob.
5. dec. 2021
Blaž Košorok, državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo, je že dolga leta eden ključnih igralcev v slovenski energetiki. Zdaj je desna roka ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca. Preiskali smo Košorokove povezave z ljudmi, ki so v ozadju velikih poslov v energetiki.
3. dec. 2021
V družbi Gen-I vidijo v prekrškovnih postopkih, ki jih je v povezavi s plačami vodilnih zoper štiri energetske družbe uvedlo gospodarsko ministrstvo, političen motiv. O njih namreč niso bili uradno obveščeni, pač pa so zanje izvedeli prek družbenih omrežij. Cilj je škodovati ugledu družbe in njenemu dosedanjemu vodstvu, so sporočili.
2. dec. 2021
Gospodarsko ministrstvo je uvedlo prekrškovne postopke zoper organe nadzora družb Gen-I, Gen-EL, Gen-I Esco in Elektro Energija, ker mu niso pravočasno posredovali pogodb z direktorji družb v skladu s t. i. Lahovnikovim zakonom po lastniških spremembah. Dodatno je pozvalo, naj nadzorniki Gen-I preverijo skladnost izplačil vodilnim v družbi.