Prijavljeni ste kot
23. nov. 2021
Predsednik DZ Igor Zorčič je v ponedeljek vodjem poslanskih skupin predlagal "gentlemanski dogovor", s katerim bi odsotnim poslancem omogočili glasovanje o interpelaciji pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča na daljavo. A za takšen dogovor med poslanskimi skupinami ni bilo volje oziroma potrebne večine, je pojasnil Zorčič.
22. nov. 2021
Minister za pravosodje Marjan Dikaučič je uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMČ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 42 poslancev, proti jih je bilo 28. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Dikaučič ostaja na ministrski funkciji.
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je sporočil, da bodo zaradi dveh primerov okužb z novim koronavirusom v poslanski skupini predlagali preložitev glasovanja o interpelaciji pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča na četrtek. To jim omogoča poslovnik DZ, do takrat pa bodo poskušali najti rešitev, kako omogočiti glasovanje vsem poslancem.
Med današnjo razpravo o interpelaciji zoper pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča so poslanci NSI sporočili, da je ne bodo podprli, češ da minister ni politično odgovoren za očitke v interpelaciji.
V poslanskih skupinah LMŠ, SD, Levice, SAB in NeP vztrajajo pri očitkih iz interpelacije, ki so jo vložili zoper ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča ter med drugim opozarjajo, da ministrstvo vodi človek, ki sam ne spoštuje pravnega reda. V DeSUS se bodo o tem, ali bodo interpelacijo podprli, odločili po zagovoru ministra.
Minister za pravosodje Marjan Dikaučič se je danes v državnem zboru odzval na očitke iz interpelacije in poudaril, da ne gre za kritiko njegovega dela, ampak "se me interpelira zgolj zato, ker sem minister te vlade". Kot je dejal, interpelacijo v celoti zavrača, saj pri svojem delu sledi ustavi, zakonom in lastni vesti.
Poslanka LMŠ Tina Heferle je v uvodu v današnjo razpravo o interpelaciji ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča v imenu predlagateljev dejala, da je v zelo kratkem mandatu iz omare ministra padlo toliko okostnjakov, da v zreli parlamentarni demokraciji interpelacije niti ne bi bilo treba vlagati, pač pa bi minister odstopil sam.
20. nov. 2021
Poslanci opozicije so v prvih odzivih po neuspeli interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poudarili, da jih neuspeh interpelacije žalosti, a so ga pričakovali. Spomnili so na vse očitke ministrici. Del opozicije je ob tem izrazil dvom v možnost uspeha ponedeljkove interpelacije pravosodnega ministra.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je v izjavi za medije po že drugi uspešno prestani interpelaciji dejala, da bo še naprej odgovorno delovala na področju šolstva. Poudarila je, da resor izobraževanja ni bil moderniziran tako rekoč že 30 let, zato je "več kot potreben razmislek in temeljita sprememba na samem resorju". Za interpelacijo je sicer glasovalo 42 poslancev, proti pa 39. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev.
Državni zbor bo v ponedeljek razpravljal o interpelaciji o delo pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, zoper katerega je okrožno sodišče v Murski Soboti prejšnji mesec vložilo sodno preiskavo zaradi suma kaznivega dejanja davčne utaje in ponareditve poslovnih listin.
19. nov. 2021
Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v današnjo razpravo o interpelaciji ministrice za izobraževanje Simone Kustec poudaril, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril.
DZ bo danes predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Za uspeh interpelacije je potrebnih 46 glasov poslancev, vlagateljice jih imajo skupaj 43, zato je, kot kaže, uspeh že druge interpelacije zoper Kustečevo malo verjeten.
18. nov. 2021
»Janša nas reže kot salamo,« je pol leta pred volitvami 2008 ugotavljal Marko Štrovs, takrat visoki funkcionar NSI. Na volitvah je stranka izpadla iz državnega zbora. Tudi tokrat je NSI ujetnica Janeza Janše in SDS, za kar je seveda najbolj odgovoren predsednik stranke Matej Tonin.
17. nov. 2021
Pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki ga v ponedeljek čaka interpelacija, naj bi včeraj po poročanju Dela plačal komunalni prispevek, za katerega je sprva zatrjeval, da je napačno odmerjen. Ali bi to lahko vplivalo na razplet glasovanja o interpelaciji, bo znano v ponedeljek.
11. nov. 2021
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je glede posnetkov njegovega pogovora s poslovnežem Bojanom Petanom danes zapisal, da namerava vse očitke zavrniti z odgovorom na interpelacijo. Pet opozicijskih poslanskih skupin je interpelacijo zoper njega vložilo konec oktobra, Vizjak pa je vmes za Delo sicer dejal, da dopušča možnost odstopa.
1. nov. 2021
Opozicija vsepovprek snubi ministre, ki se iz različnih razlogov znajdejo v središču pozornosti. V takšnih razmerah seveda nihče niti, kot pravijo eden za drugim, »ne razmišlja o odstopu«. In imajo dober razlog za vztrajanje: le še nekaj mesec je do konca vlade tega mandata.
28. okt. 2021
Odzivi koalicijskih strank in dela opozicije, ki v njeni pripravi ni sodeloval, na interpelacijo ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka so skopi. Za STA jo je komentiral le predsednik SNS Zmago Jeličnič Plemeniti, ki je poudaril, da je namen vseh interpelacij proti ministrom v zadnjih mesecih destabilizacija države.
27. okt. 2021
Poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP so danes vložile interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka. O tem so razmišljale že, ko je poleti na referendumu padla v vodo novela zakona o vodah, kapljo čez rob pa je pomenilo nedavno razkritje posnetka domnevnega Vizjakovega pogovora s podjetnikom Bojanom Petanom.