Revija Reporter
Slovenija

Očitki v interpelaciji zoper Dikaučiča: sodna preiskava zaradi davčne utaje in ponareditve listin, zaprtje notariata v Žalcu…

Igor Kršinar
1 715

20. nov. 2021 6:00 Osveženo: 9:28 / 20. 11. 2021

Deli na:

Novi pravosodni minister Marjan Dikaučič

Bobo

Državni zbor bo v ponedeljek razpravljal o interpelaciji o delo pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, zoper katerega je okrožno sodišče v Murski Soboti prejšnji mesec vložilo sodno preiskavo zaradi suma kaznivega dejanja davčne utaje in ponareditve poslovnih listin.

Dikaučič je bil od leta 2013 do 2016 direktor družbe Prevozi Žižek, ki se je ravno v tistem obdobju razklalo na dvoje, tri leta pozneje pa je pristalo v stečajnem postopku z dolgom, ki danes znaša okoli 150 tisoč evrov. Poleg tega je bil tudi odgovorna oseba družbe BGA s sedežem v Gornji Bistrici.

Tožilstvo naj bi v predkazenskem postopku ugotovilo, da se je družba Prevozi Žižek izognila plačilu davka na dodano vrednost pri prodaji blaga družbi BGA. Z lažno dokumentacijo o preprodaji naj bi prikazali, da je bilo to prodano v drugo državo, in sicer družbi West Alpine iz Hrvaške ter da ga je družba BGA po preprodaji kupila od družbe West Alpine Leipzig iz Nemčije. Zaradi izognitve davčnim obveznostmi naj bi bil državni proračun oškodovan za 52 tisoč evrov.

V interpelaciji opozicija Dikaučiču očita tudi odgovornost za objavo nezakonitega javnega poziva državnim tožilcem k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, saj je bil prejšnji postopek zakonit in veljaven. Znana je zgodba o neimenovanju dveh evropskih delegiranih tožilcev, s katerim se vlada ni želela seznaniti, zato je zakoniti izbor razveljavila; pred nekaj dnevi pa ju je začasno imenovala v urad evropskega javnega tožilstva.

Poleg tega opozicija Dikaučiču očita dopuščanje nedopustnega odlašanja vlade ter njenih selektivnih pristopov in političnih motivov pri imenovanju državnih tožilcev; sodelovanja pri sprejemanju zakonskih predlogov, s katerimi vlada posega v človekove pravice in temeljne svoboščine; ter škodljive okrnitve delovanja edinega notariata v Spodnji Savinjski dolini, ki ga je pred tem Dikaučič želel prevzeti sam.
 
Kot je znano, se je lani potegoval za notarsko mesto v Žalcu, a je bil pri tem neuspešen, saj ni imel ustreznih delovnih izkušenj v pravosodnem sistemu. Poleg njega se je za notarko prijavila tudi njegova partnerica, ki prav tako ni ustrezala strokovnih merilom. Oba sta se na odločitev pritožila in s tem preprečila, da bi notarski položaj prevzel izbrani kandidat, ki je že nekaj časa pomagal v pisarni notarju Srečku Gabrilu. Ta je zaradi tega odložil odhod v pokoj, prejšnja pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič pa mu je zaradi tega podaljšala notarsko mesto.

Toda novi minister Dikaučič mu mandata ni še enkrat podaljšal, zaradi tega so notariat v Žalcu začasno zaprli, vsi štirje zaposleni so morali na borzo dela, izjemoma ob četrtkih v njem uraduje celjski notar Aleksander Mraz. Težko je sicer oceniti, ali je to Dikaučič storil zaradi maščevanja ali malomarnosti, vsekakor pa je v koliziji interesov, podobno kot v primeru tožilske preiskave zaradi suma davčne utaje in ponareditve poslovnih listin.

Poleg tega je Dikaučič zavračal plačilo več kot 30 tisoč evrov komunalnega prispevka občini Šentjur, kjer je s svojo partnerko že začel graditi hišo na podlagi pravnomočnega gradbenega dovoljenja. Toda medtem je ta prispevek vendarle plačal, saj iz te občine prihaja poslanec Robert Polnar, ki je bil tam podžupan, v nasprotnem primeru bi mu grozilo, da bi poslanci Desusa podprli njegovo razrešitev.