Revija Reporter
Slovenija

Predlagatelji interpelacije: Ministrica Kustečeva se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor

STA

19. nov. 2021 10:55 Osveženo: 11:07 / 19. 11. 2021

Deli na:

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec.

Primož Lavre

Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v današnjo razpravo o interpelaciji ministrice za izobraževanje Simone Kustec poudaril, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril.

Glavni očitki ministrici so po besedah Vatovca trije. Kustečevi očitajo zanemarjanje ustreznih priprav na začetek šolskega leta, tako lanskega kot letošnjega. Spomnil je na odzive ravnateljev, učiteljev in staršev, ki "so bili nekaj tednov pred začetkom šolskega leta v popolni temi o tem, kako se bo izvajalo pouk".

Očitajo ji podcenjujoč in izključujoč odnos vseh deležnikov na področju izobraževanja, znanosti in športa, med drugim vsakršno odsotnost pripravljenosti in sposobnosti poslušati učitelje in ravnatelje: "To kaže, da gre za popolno ignoranco poslušanja ljudi, ki morajo izvajati šolski proces".

Kot tretji glavni očitek ministrici pa je izpostavil odsotnost konkretnih ukrepov za odpravo posledic epidemije, prav tako odsotnost raziskav in analiz, kaj bi bilo treba narediti. "Za nami je že leto in pol epidemije, do danes pa ministrstvo ni bilo sposobno narediti ustreznih analiz," je poudaril.

Ministrici je očital zmedo, ki je v šolstvu nastala s sprejemanjem ukrepov. Za ukrepe je sicer odgovorna vlada, a hkrati tudi minister, če si ne upa stopiti v bran svojemu resorju, je dejal.

"Simona Kustec je tragična figura, ki skozi svojo formalizirano tišino uničuje prihodnost slovenskih otrok," pa je bil kritičen poslanec Marko Koprivc. Kot je poudaril, bi morala biti ministrica prvi branik otrok, šolnikov in vseh deležnikov na šolskem področju ter zagovornica z ustavo in zakoni določenih pravic. "Namesto tega pa imamo ministrico, ki je v prvi vrsti podaljšana roka predsednika vlade in njegovih antidemokratičnih teženj," je dejal v predstavitvi predloga interpelacije.

"Če pa si za trenutek domišljamo, da Simona Kustec dejansko opravlja naloge ministrice, pa mi dovolite, zakaj bi, če bi dejansko odločala o čemerkoli, razen o tem, kam in za kako dolgo bo potovala v tujino, morala odstopiti," je še dejal. Predlagatelji so tako prepričani, da ministrica vodi neustrezno in škodljivo politiko na skoraj vseh področjih dela svojega ministrstva.

Med drugim ji očitajo slabe in neustrezno priprave na letošnjo šolsko leto. Po Koprivčevih besedah namreč Kustečeva "po več kot letu in pol covidne situacije še vedno išče odgovore na osnovna vprašanja", pravila in način izvedbe pouka pa se spreminjajo skoraj iz dneva v dan. Ob pripravi na letošnje šolsko leto je ministrica za izobraževanje "skoraj v popolnosti ignorirala in še vedno ignorira praktike na čelu s šolskim sindikatom". Zadnji primer tega je samovolja ministrice in njene ekipe, ki glede samotestiranja učencev in dijakov v šolah ni vodila potrebnega dialoga in ni upoštevala predlogov šolske stroke, je poudaril Koprivc.

Ni pa to edina napaka ministrice, "zaradi katere nas vse boli glava", je dodal. Med drugim ji očitajo onemogočanje študija mladih iz tujine, podeljevanje koncesij visokošolskim zavodov, ki so blizu aktualni vladi, ukinitev Šole za ravnatelje ter ustanovitev nove univerze, "pisane na kožo točno določenim".