Prijavljeni ste kot
7. jan. 2020
Ustavno sodišče ni sprejelo v obravnavo ustavne pritožbe nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja na obsodilno sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča in odločitev višjega in vrhovnega sodišča, ki sta jo potrdili. Poleg tega je ustavno sodišče zavrnilo njegovo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona o kazenskem postopku.
6. jan. 2020
Ljubljansko okrožno sodišče je danes Jana Korošca, ki je 8. marca lani v Ljubljani povzročil prometno nesrečo, v kateri sta umrla dva pešca, nepravnomočno obsodilo na enotno kazen sedem let in osem mesecev zapora ter mu za dve leti prepovedalo vožnjo. Sodišče mu je pripor zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšalo do pravnomočnosti sodbe.
Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je nekdanje vodilne v finančni skupini Hypo Alpe Adria Antona Romiha, Božidarja Špana, Andreja Potočnika in Andreja Oblaka za kazniva dejanja zlorabe položaja in pranja denarja obsodil na večletne zaporne kazni, dolge med šest in osem let, ter vsakemu naložil plačilo okrog 35.000 evrov denarne kazni.
5. jan. 2020
Svoje spomine je olimpionik Leon Štukelj v posvetilu namenil "kronistu, ki bo želel osvetliti košček dobe, ki sem jo doživljal". Pogovarjali smo se s tremi kronisti, avtorji nedavno izšle knjige Gospod Leon Štukelj in Tovarišija: Ivanom Čukom, Alenko Puhar in Aleksom Leo Vestom.
Ljubljansko višje sodišče je Janu Kočiću, ki je marca 2017 v Ljubljani povzročil smrtno prometno nesrečo iz malomarnosti, v kateri je umrla mlajša kolesarka, zvišali kazen na tri leta zapora, poročajo Slovenske novice.
Več kot štiri leta po prvem predobravnavnem naroku se končuje sojenje v zadevi Hypo; enem prvih primerov, ki je na zatožno klop postavil nekdanje vodilne bančnike. Sojenje je potekalo v znamenju priznanja krivde nekdanje direktorice Vegrada Hilde Tovšak, številnih zahtevah po izločiti sodnika in pravnim zapletom, ki so celoten postopek zavlekli.
30. dec. 2019
Nekdanji predsednik hrvaške vlade in HDZ Ivo Sanader je bil danes v Zagrebu na ponovljenem sojenju v korupcijskem primeru Ina-Mol obsojen na šest let zapora, predsednik uprave madžarske energetske družbe Mol Zsolt Hernadi pa na dve leti zapora. Odločitev zagrebškega sodišča še ni pravnomočna.
27. dec. 2019
Pobudniku referenduma o zakonu o drugem tiru Viliju Kovačiču ni uspelo zbrati 3000 podpisov, s katerimi je želel doseči še razpis referenduma o poroštvenem zakonu za drugi tir med Divačo in Koprom ter del tretje razvojne osi. Je pa Kovačič dopolnil ustavno pritožbo, s katero sodišče poziva, naj zadrži uveljavljanje in izvajanje tega zakona.
Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti, ki jo je na pravnomočno sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča za uboj 38-letne Petre Kramberger aprila 2017 v ljubljanskem Pržanu vložila obramba Bojana Kajfeža, poročajo današnje Slovenske novice. Kajfež je bil obsojen na skupno 14 let in pol zapora.
Turško ustavno sodišče je čeraj odločilo, da več kot dveletna blokada spletne enciklopedije Wikipedia krši pravico do svobode izražanja. Sodišče je z odločitvijo odprlo vrata, da bodo v Turčiji spet omogočili dostop do najbolj znane spletne enciklopedije, potem ko so ga aprila 2017 onemogočili zaradi skrbi glede nacionalne varnosti.
24. dec. 2019
Specializirano državno tožilstvo za štiri nekdanje člane vodstva bančne skupine Hypo zahteva 38 let zaporne kazni, stransko denarno kazen in odvzem premoženjske koristi, poroča današnji Dnevnik. Obtoženi so se v več let trajajočem sojenju zagovarjali kot nedolžni, obramba pa je večkrat neuspešno izločala predsednika sodnega senata.
23. dec. 2019
Nekdanjemu predsedniku uprave Merkurja Binetu Kordežu so po poročanju spletnega Dela odobrili prošnjo za pogojni izpust in je že zapustil zapor na Dobu. Zaradi zlorabe položaja in ponarejanja listin je moral aprila 2016 za zapahe za šest let in tri mesece, a je po prestani polovični kazni lahko zaprosil za pogojni izpust.
Sodišče v Savdski Arabiji je obsodilo pet ljudi na smrt zaradi umora do režima kritičnega novinarja Džamala Hašodžija na savdskem konzulatu v Istanbulu oktobra lani, poročajo tuje tiskovne agencije. "Ugotovili smo, da Hašodžijev umor ni bil načrtovan," so ob tem navedli na savdskem tožilstvu.
22. dec. 2019
Letalska družba je odgovorna za škodo, ki je nastala, ko se je med letom iz neznanega razloga prevrnil lonček z vročo kavo. Kot je ta teden razsodilo Sodišče EU v Luxembourgu, ni nujno, da je nesreča povezana s tveganjem, ki je tipično za let.
21. dec. 2019
Potem ko je sklep o tem, da mora vodja štajerske varde Andrej Šiško v zapor, postal pravnomočen, a ga tam niso dočakali, je policija za njim razpisala tiralico. Sopredsednica gibanja Zedinjena Slovenija Anica Bidar se temu čudi, češ da Šiško sklepa o začetku prestajanja zaporne kazni po njenih besedah sploh še ni prejel.
Francosko sodišče je nekdanjega glavnega izvršnega direktorja takratne družbe France Telecom in več drugih nekdanjih vodilnih v podjetju danes obsodilo na štiri mesece zapora in plačilo 15.000 evrov denarne kazni zaradi psihičnega nadlegovanja, ki naj bi pred desetletjem vodilo do samomora 35 zaposlenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
20. dec. 2019
Sodišče EU je včeraj potrdilo možnost, da se lahko javnim uslužbencem v Nemčiji zaradi onesnaževanja okolja ob neupoštevanju direktiv EU odredi zapor, če za to obstaja pravna podlaga na nacionalni ravni. Sodišče pri tem ni upoštevalo mnenja generalnega pravobranilca, ki je novembra zavrnil možnost zapora za javne uslužbence.
19. dec. 2019
Na Slovaškem se danes začenja sojenje zaradi februarja lani umorjenega preiskovalnega novinarja Jana Kuciaka in njegove zaročenke Martine Kušnirove. Sodni proces proti štirim obtoženim so že vnaprej označili za enega najbolj odmevnih v zgodovini države, ki ga bodo budno spremljali tudi v drugih državah.