Revija Reporter
Slovenija

Lastnica Emporio Medicala Jurkovičeva: Zdravnikom smo dajali nedovoljena darila, a takšen je pač bil način poslovanja

STA
4 701

25. avg. 2020 6:00 Osveženo: 18:46 / 04. 3. 2024

Deli na:

Urška Jurkovič

Mediaspeed

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je nadaljevalo sojenje v aferi domnevne korupcije v zdravstvu z zaslišanjem priče Urške Jurkovič, nekdanje lastnice in direktorice podjetja Emporio Medical, ki se je znašlo v središču zgodbe. Jurkovičeva je dejala, da je podjetje zdravnikom dajalo nedovoljena darila, a da je takšen pač bil način poslovanja.

Po ugotovitvah tožilstva je podjetje Emporio Medical zdravnikom na bančne račune doma in v tujini nakazovalo podkupnino, v nekaterih primerih pa jim je tudi izročilo gotovino v zameno za dobavo medicinskih pripomočkov, ki jih je prodajalo omenjeno podjetje. Solastnica podjetja je bila tudi mama včeraj zaslišane, Ana Jurkovič.

Urška Jurkovič, ki je ena od glavnih prič v sojenju, trenutno živi v Kaliforniji v ZDA, zato je njeno pričanje potekalo na daljavo. Kot se je spominjala v večurnem zaslišanju, je bila vizija podjetja v Slovenijo pripeljati visoko kakovostne medicinske izdelke po kar se da konkurenčnih cenah. Ocenila je tudi, da je bilo njihovo delo zelo resno in plemenito. A kot je dejala, se je v dveh desetletjih poslovanja "dogajalo marsikaj".

Poslovanje podjetja bi bilo po njenih besedah večkrat onemogočeno, če ne bi vlagali nazaj v posle na "različne načine", kot so plačila za predavanja, kotizacije na kongresih, potovanja, naročnino na strokovne revije, pa tudi nakazila na račun nekaterih zdravnikov ali na račune njihovih svojcev. Včasih so jim izročali tudi gotovino.

Ob tem je poudarila, da ni "nikoli direktno odredila, da se nekomu da podkupnino". V podjetju se po njenih besedah o tem niso nikdar dobesedno pogovarjali. "To je bil način poslovanja. Če se je šlo za velike pogodbe, razpise, se je smatralo, da se vlaga nazaj posel s kongresi, denarnimi nagradami ...," je naštela.

Na vprašanje sodnice, ali podjetje zdravnikom ponudilo nedovoljene nagrade ali so jih zdravniki sami zahtevali, je Jurkovičeva dejala, da je bilo tako eno kot drugo. "To so bili neki tihi dogovori. Komercialisti so bili plačani tudi z realizacijo poslov. Vsakemu je bilo zelo v interesu, da se posel izpelje," je opisala. Izpostavila je tudi, da je to praksa tudi drugih podjetij, ki se ukvarjajo s podobno dejavnostjo. Za tako poslovanje je okrivila še dobavitelje, ki so po njenih besedah grozili z odvzemi pogodb, če ne bi uresničili dogovorjenih planov poslovanja.

Na vprašanje, zakaj je podjetje zdravnikom dajalo nedovoljena darila, je Jurkovičeva dejala, da je bilo veliko različic nagrad in da niso za vsako smatrali, da so nedovoljene. "Mi se nismo ukvarjali z dejstvom, da je to korupcija. To je bil način poslovanja," je poudarila.

Zaradi težav z internetno povezavo je Fekonja zaslišanje Jurkovičeve prekinila, nadaljevali pa ga bodo prihodnjo sredo. Vprašanja jih bo takrat zastavljati zagovorniki obtoženih in tožilec Iztok Krumpak. Slednji Jurkovičeve in njene mame ni dal na seznam obtoženih.

Med obtoženimi v zdravstveni aferi so sicer Advanta kot pravna oseba in več fizičnih oseb. Predstojnik ortopedske klinike UKC Ljubljana Vane Antolič, vodja oddelka za kirurgijo hrbtenice na ljubljanski ortopedski kliniki Rok Vengust, nekdanji vodja ortopedije v celjski bolnišnici Samo Karel Fokter, ortoped iz Valdoltre Robert Janez Cirman in nekdanji prokurist v podjetju Emporio Medical Darko Žafran so zanikali krivdo. Upokojenega travmatologa v celjski bolnišnici Miodraga Vlaovića je sodišče na podlagi zdravniškega opravičila začasno izločilo.