Prijavljeni ste kot
16. jul. 2021
Kandidat za ministra za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič je v današnji predstavitvi pred odborom DZ za notranje zadeve napovedal prizadevanja za uresničitev čim večjega dela pred kratkim predstavljenega paketa ukrepov za digitalizacijo. "Digitalizacija je ena izmed ključnih rešitev, da postanemo moderna in napredna država," je dejal.
Poslanci bodo na današnji izredni seji odločali o kandidaturi Marka Borisa Andrijaniča za ministra brez resorja, pristojnega za digitalno preobrazbo. Večji del opozicije je že povedal, da imenovanju nasprotuje. Na dnevnem redu imajo poslanci danes še predloga novel zakonov o orožju ter o pravilih cestnega prometa.
V opozicijskih LMŠ, SD, Levici, SAB in NeP so ostri do koalicije, ki je preložila odločanje o demografskem skladu in zavrnila tudi vladno novelo zakona o nalezljivih boleznih. Vlado pozivajo k odstopu ali vezavi zaupnice na katerega od predlogov. Večinoma so ostri tudi do napovedi vlade za več pogoja PCT in konec brezplačnega hitrega testiranja.
15. jul. 2021
Kolegij predsednika DZ je danes sklenil, da se bodo poslanci v petek opoldne zbrali na izredni seji, na kateri bodo odločali o kandidaturi Marka Borisa Andrijaniča za ministra za digitalno preobrazbo. Opravili pa bodo tudi tretji obravnavi novel zakonov o orožju in o pravilih cestnega prometa.
Poslanci bodo na današnji izredni seji ponovno odločali o noveli zakona o nalezljivih boleznih, saj je državni svet v ponedeljek izglasoval odložilni veto. Da bo novela, s katero želi vlada uresničiti odločbo ustavnega sodišče, sprejeta, jo mora podpreti najmanj 46 poslancev. Minuli teden jo je DZ potrdil s 44 glasovi za in 42 proti.
14. jul. 2021
Če bodo v opoziciji zbrali 46 poslanskih podpisov, bodo ponovno vložili konstruktivno nezaupnico, je po srečanju vodij SD, LMŠ, Levice, SAB in poslancev NeP povedala predsednica SD Tanja Fajon. Kdo bi bil kandidat za predsednika vlade, ni znano. Ključna pa je odločitev DeSUS in glasovanja DZ ta teden o štirih pomembnih odločitvah, je poudarila.
DZ je včeraj sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o interventnem zakonu za pomoč turizmu in z njim povezanim panogam ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci dela opozicije, ki so med drugim opozarjali na "podtaknjence" v zakonu, ki po njihovih besedah nimajo nobene veze z odpravljanjem posledic epidemije covida-19.
13. jul. 2021
Kandidat za novega ustavnega sodnika Janez Kranjc danes v DZ ni dobil dovolj poslanskih glasov za izvolitev. Na tajnem glasovanju je bilo zanj 45 poslancev, 43 pa proti. Ena glasovnica je bila neveljavna. Za izvolitev pa bi potreboval najmanj 46 poslanskih glasov.
DZ bo danes sprejel več pomembnejših kadrovskih odločitev. Med njimi je predlog predsednika republike Boruta Pahorja, da DZ za novega ustavnega sodnika izvoli izrednega člana Slovenske akademije znanosti in umetnosti, zaslužnega profesorja na ljubljanski in mariborski pravni fakulteti Janeza Kranjca.
12. jul. 2021
Predsednik DZ Igor Zorčič je napade na nekatere poslance po sprejetju zakona o nalezljivih boleznih, pri čemer je odmeval primer nasilja do vodje poslancev NSi Jožefa Horvata pred DZ, v današnji izjavi označil za nedopustne. "Menim, da so šli nekateri celo tako daleč, da bomo razmislili o vložitvi kazenske ovadbe," je napovedal Zorčič.
Predsednik DZ Igor Zorčič (NeP) ocenjuje, da rezultat nedeljskega referenduma, na katerem so volivci odločno zavrnili novelo zakona o vodah, kaže nezaupnico delu vlade. Po Zorčičevem mnenju rezultat nakazuje, da bi moral kdo sprejeti politično odgovornost. Kdo, pa morajo presoditi tisti, ki so pogoreli na referendumu, je dejal.
9. jul. 2021
Skupina ljudi je v sredo zvečer po sprejetju zakona o nalezljivih boleznih pred DZ obstopila poslanca Jožefa Horvata (NSi) in bila do njega nasilna. Šikaniranja so bili deležni tudi drugi poslanci. O primeru so danes razpravljali vodje poslanskih skupin in se poenotili o potrebi po spremembi varovanja, sta poročali TVS in POP TV.
DZ se je proti koncu včerajšnjega nadaljevanja seje lotil prve obravnave predloga novele zakona o organiziranosti in delu v policiji, s katero bi vlada jasneje določila, katere preiskave sumov kaznivih dejanj bo NPU prevzel. Koaliciji, DeSUS in SNS se zdi primeren za nadaljnjo obravnavo, preostalemu delu opozicije pa ne.
6. jul. 2021
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je včeraj v DZ dejal, da poročila policije v zvezi s policijskim varovanjem neprijavljenega shoda na Prešernovem trgu v Ljubljani 25. junija sicer še ne pozna. Po tistem, kar je slišal, pa meni, da je policija odredila ukrepanje zoper rumene jopiče nekaj sekund, preden so ukrepanje zahtevali organizatorji shoda.
5. jul. 2021
Premier Janez Janša je v DZ odgovarjal na vprašanji o spopadanju z epidemijo covida-19. Kot je dejal, je pred nami četrti epidemijski val, in pozval: "Vsaj zdaj stopimo skupaj, da prepričamo čim več ljudi, da se cepijo." Le tako bomo preprečili, da bi tudi "mi morali sprejemati zakonodajo, kjer bo cepljenje vsaj za določene kategorije obvezno".
Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, se bo ponovno sestala 24. septembra. Predvideno je zaslišanje predsednika vlade Janeza Janše, ki se zadnje seje komisije minuli teden ni udeležil. Predsednik komisije Robert Pavšič je Janši vabilo na zaslišanje izročil kar na današnji seji DZ.
3. jul. 2021
Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta iz svetovalne skupine za covid-19 odstopila, ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije, sta danes pojasnila članom preiskovalne komisije DZ. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.
2. jul. 2021
Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je danes začela zaslišanja. Izvedenec epidemiologije Ivan Eržen je kot prvi vabljeni ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Premier Janez Janša se na vabilo ni odzval, po besedah predsednika komisije Roberta Pavšiča manjka neupravičeno.