Prijavljeni ste kot
15. jun. 2021
V delu opozicije so v predstavitvi poslanskih stališč ponovili svoje dvome o izkušenosti kandidata Marjana Dikaučiča oz. njegovi neprimernosti za funkcijo pravosodnega ministra. Med drugim so kritični do njegovih povezav s slamnatimi podjetji in da se ni opredelil do vprašanja evropskih delegiranih tožilcev.
V DZ bodo danes glasovali o kandidatu za novega pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, ki za potrditev potrebuje navadno večino glasov poslancev. Dikaučič obljublja svežino in neobremenjenost, delo pa bo usmeril v posamezne zakonske spremembe. Premier Janez Janša bo na seji podal dopolnilno obrazložitev predloga za imenovanje kandidata.
9. jun. 2021
Predsednik DZ Igor Zorčič je prepričan, da smo v Sloveniji pred 30 leti rekli odločen "da" ne le suverenosti, ki danes ni več vprašljiva, pač pa tudi napredku, blaginji in človekovim pravicam. "Temu se danes ne smemo odreči," je dejal v pogovoru za STA ob 30-letnici samostojne Slovenije.
8. jun. 2021
V SDS, ki je z NSi vložila zahtevo za sklic seje DZ o programu Levice, so nad odločitvijo predsednika DZ Igorja Zorčiča, da seje ne skliče, presenečeni. Glede na sedanjo prakso bi glede na mnenje ZPS namreč pričakovali poziv k dopolnitvi zahteve. V opozicijskih vrstah so potezo Zorčiča pozdravili in izpostavili, da bi bil sklic take seje neustaven.
Predsednik DZ Igor Zorčič ne bo sklical izredne seje DZ za obravnavo programa Levice, ki sta jo zahtevali SDS in NSi. Ustavna, zakonska in poslovniška ureditev namreč preprečujejo, da bi DZ vrednostno ocenjeval ustavnost programskih dokumentov stranke, je razvidno iz njegovega dopisa, ki ga je na predlagatelje naslovil po pridobitvi mnenja ZPS.
7. jun. 2021
Predsednik države je v oddaji Politično na TV Slovenija napovedal odlikovanje Slovenske tiskovne agencije (STA), koprskega dopisništva RTV Slovenija in slovenskega dopisništva italijanske javne televizije RAI. Spregovoril je tudi o slovenskem predsedovanju EU, političnih razmerah v državi ter svojem sodelovanju z vlado in parlamentom.
5. jun. 2021
Na zahtevo SDS in NSi za izredno sejo DZ, na kateri bi obravnavali program Levice, saj ta po njihovem kaže na možnost protiustavnega delovanja, so se danes burno odzvale poslanske skupine. V SDS so pri tem poudarili, da je upravičeno pričakovati, da ustavo spoštujejo vse stranke, tiste, ki je ne, pa bi zato morale prevzeti odgovornost.
29. maj. 2021
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je v prvem odzivu po prestanem glasovanju o razrešitvi povedal, da bi bile predčasne volitve najboljša možnost. Dodal je, da bi bilo dobro, da se volitve zgodijo, saj Slovenijo v Bruslju in po Evropi gledajo kot zelo čudno državo. Sam pa težko špekulira, ali so predčasne volitve po tem glasovanju kaj bližje.
28. maj. 2021
Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je po že drugem neuspešnem poskusu razrešitve predsednika DZ Igorja Zorčiča povedal, da bo treba poskusiti tretjič. Očitno beseda, ki jo nekdo da, ne zadostuje, je ugotavljal ob tem, da jim je ponovno zmanjkal en glas. Po njegovem mnenju zaradi tega trenutno nismo bliže predčasnim volitvam in tudi DZ ni blokiran.
DZ je ocenil, da predlog Levice in SD, da bi s spremembo zakona o davku na dodano vrednost (DDV) znižali obdavčitev ženskih higienskih izdelkov na pet odstotkov, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog je podprlo 34 poslancev, proti jih je bilo 44, s tem je končal parlamentarno obravnavo.
Predsednik DZ Igor Zorčič je po včerajšnji odločitvi vlade glede imenovanja evropskih delegiranih tožilcev ocenil, da gre za napad na pravo državo, za očitno politično, strankarsko vmešavanje v kadrovske zadeve državnega tožilstva. Po njegovih informacijah gre še za vrsto drugih kadrovskih zadev in najmanj 12 tožilcev ne more napredovati.
27. maj. 2021
V poslanskih skupinah so po zavrnitvi predloga ustavne obtožbe premierja Janeza Janše različno ocenili, ali rezultat kaže, da večine v DZ nima vlada ali opozicija. Za predlog je bilo 42 glasov, proti 44, za uspeh jih je bilo nujnih 46. Za SDS je rezultat pričakovan, predlagatelji pa so ponovili, da imamo "viseči" parlament in je čas za volitve.
26. maj. 2021
Državni zbor predsednika vlade Janeza Janšo ne bo obtožil pred ustavnim sodiščem, saj takšen predlog na današnji seji DZ ni dobil zadostne podpore. Za predlog ustavne obtožbe je namreč glasovalo 42 poslancev, proti pa 44.
Premier Janez Janša je v DZ dejal, da glede na število precepljenih, prebolevnikov in trenutno epidemiološko stanje v državi možno pričakovati, da je razglasitev epidemije do sredine junija zadnja in bo lahko država prešla v prehodno obdobje, ko bo večina ukrepov odpravljena. Pred sabo vidi leto okrevanja, ki bo hitrejše od povprečja članic EU.
V koalicijskih strankah menijo, da očitki v predlogu ustavne obtožbe premierju Janezu Janši ne vzdržijo in da je namen predlagateljev obtožbe politično obračunavanje. Zato predloga ustavne obtožbe ne bodo podprli, prav tako ne v poslanski skupini SNS. Tudi v DeSUS menijo, da gre pri predlogu za populistične poteze, glasovali bodo po svoji vesti.
DZ bo v petek odločal tudi o predlogu koalicije za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča, razen če bo kdo predlagal umik te točke, je v izjavi danes pojasnil Zorčič. To točko je namreč uvrstil na dnevni red seje med mandatno-volilne zadeve. DZ se mora po njegovem mnenju prešteti in če bo zbranih 46 glasov, "vemo, da imamo novo koalicijo".
DZ je začel obravnavo ustavne obtožbe premierja Janeza Janše, v kateri mu poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB očitajo, da dopušča oz. diktira kršitev pravnih aktov oz. preprečuje njihovo izvajanje. "Samovoljno, avtoritarno. Škodljivo in nevarno. V posmeh demokraciji in kot norčevanje iz lastne države in ljudi," je poudaril Jani Möderndorfer (LMŠ).
Marko Ilešič včeraj ni dobil potrebne podpore v DZ za izvolitev za sodnika na Sodišču EU. Za izvolitev bi moral dolgoletni član tega sodišča prejeti najmanj 46 glasov podpore, a jih je le 37, proti pa je glasovalo 43 poslancev. Šest glasovnic pa je bilo na tajnem glasovanju neveljavnih.