Prijavljeni ste kot
30. jan. 2024
Vseh pet parlamentarnih strank se je danes na srečanju o prihodnosti uporabe jedrske energije v Sloveniji strinjalo, da bodo skupaj oblikovale referendumsko vprašanje o projektu drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2) in da bo posvetovalni referendum še letos, je povedal premier Robert Golob.
Premier Robert Golob je za danes predsednici republike in DZ, vodje parlamentarnih strank ter poslanca madžarske in italijanske narodne skupnosti povabil na srečanje o dolgotrajni rabi jedrske energije v Sloveniji. Med drugim naj bi govorili o tem, kako zastaviti proces odločanja o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2).
27. nov. 2023
Pred letom dni so volivci na trojnem referendumu odločali o zakonih o vladi, dolgotrajni oskrbi in RTVS. Potem ko je vlada povečala število ministrstev, je premier zdaj preigraval tudi idejo o njihovem zmanjšanju. Zakon o dolgotrajni oskrbi se bo postopoma začel uporabljati v začetku prihodnjega leta, o RTVS pa ustavno sodišče še odloča.
14. okt. 2023
V Avstraliji danes volivci na zgodovinskem referendumu odločajo o pravicah aboriginov oziroma o tem, ali jih bodo po 122 letih od ustanovitve države kot avtohtone prebivalce vključili v ustavo in jim omogočili neposreden vpliv na odločitve vlade. Ankete napovedujejo prepričljivo podporo zavrnitvi ustavnega dopolnila.
17. maj. 2023
Računsko sodišče pri financiranju referendumske kampanje o zakonu o vodah s strani Inštituta 8. marec ni ugotovilo kršitev, zato zoper inštitut ne bo vložil obdolžilnega predloga, so sporočili iz inštituta. Postopek je namreč pred dvema mesecema sprožil podmladek SDS, inštitutu pa so očitali, da je bila referendumska kampanja financirana iz tujine.
5. maj. 2023
V kampanjo pred lanskimi referendumi o RTVS, organiziranosti vlade in dolgotrajni oskrbi so organizatorji vložili različno visoke zneske. Daleč največ sredstev so za financiranje kampanje namenili v Gibanju Svoboda, med nevladniki pa jih največ zbral Inštitut 8. marec. Drugi so v kampanjo vstopili s skromnejšimi sredstvi.
30. jan. 2023
Inštitut 8. marec je zaradi okrnitve ugleda inštituta vložil tožbo zoper nekdanjega ministra Aleša Hojsa. Zaradi obtožb na Twitterju, da zaradi referenduma o noveli zakona o vodah, pri katerem je sodelovalo več civilnodružbenih organizacij, ni bilo vode za gašenje požarov na Krasu, inštitut zahteva odškodnino v višini 3000 evrov.
11. jan. 2023
Ustavno sodišče je ugotovilo, da sklep o nedopustnosti razpisa referenduma o spremembah družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Spomnilo je, da je z dvema preteklima odločbama ugotovilo neskladje zakona z ustavo, DZ pa je s spremembami zakona sledil ugotovitvam ustavnega sodišča. Zato sodijo med izjeme, o katerih referendum ni dopusten.
29. dec. 2022
Na ministrstvu za kulturo in v vladi so prepričani, da je od včeraj veljaven zakon o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) dober in da bo prestal očitke pobudnikov ustavne presoje, je v izjavi za medije poudarila ministrica Asta Vrečko. Vložitev pobude na ministrstvu sicer razumejo kot še en zavlačevalni manever predlagateljev, je dejala.
27. dec. 2022
V uradnem listu bodo predvidoma še danes objavljeni zakoni, ki so jim volivci na novembrskih referendumih prižgali zeleno luč. V sredo bodo tako v veljavo stopile tudi spremembe zakona o vladi, ki bodo prinesle njeno reorganizacijo. Listo kandidatov, ki bodo ob tem zasedli ministrska mesta, bo premier Robert Golob v DZ poslal v začetku januarja.
4. dec. 2022
Ko tole pišem, je referendumska nedelja za nami. Hvala bogu, rezultati so znani in drame po televizijah je, upam, vsaj začasno konec. Resno psihološko rehabilitacijo potrebujem, da očistim svoje podstrešje besedne navlake, ki so jo sproducirali nasprotniki vseh treh referendumov.
1. dec. 2022
DVK je skrajšala rok za sprejem poročila o izidu referendumskega glasovanja. Poročilo bodo predvidoma sprejeli na seji 15. decembra, zakoni o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi, ki so na nedeljskem referendumskem glasovanju dobili večinsko podporo volivcev, bodo tako po napovedih v veljavo stopili še pred koncem letošnjega leta.
29. nov. 2022
Da bo soočenje pred referendumom o zakonu o vladi polomija ali cirkus, še verjetneje pa kar oboje, je nakazal že seznam nastopajočih.
28. nov. 2022
Na nemškem veleposlaništvu v Ljubljani so se danes z začudenjem odzvali na izjavo poslanca SDS Branka Grimsa, ki je v oceni nedeljskih referendumov razmere v Sloveniji primerjal s tistimi v Nemčiji leta 1933. Ob tem so poudarili, da Slovenija kot del EU, kjer lahko vsakdo glasuje brez pritiska in strahu, nima nič skupnega z Nemčijo leta 1933.
Poslanec NSi Jernej Vrtovec meni, da je po nedeljskem že tretjem zaporednem porazu desnice na referendumih potrebna vsebinska, vrednostna in kadrovska katarza. Potreben je temeljit pogovor, kakšna bi lahko bila nova paradigma med desno sredino in narodom, meni. Ugotavlja, da desna sredina nagovarja zgolj podeželje, v mestih pa izgublja podporo.
Nekdanji premier in pravnik Miro Cerar je za Televizijo Slovenija ocenil, da pritožba na ustavno sodišče ne bi zadržala izvrševanje na današnjem referendumu potrjenih zakonov o vladi, dolgotrajni oskrbi in Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Novela zakona o RTVS se po njegovem mnenju sicer giblje na meji ustavnosti, tudi zaradi nujnega postopka.
27. nov. 2022
Predsednica SD Tanja Fajon je zadovoljna z rezultatom današnjih referendumov, sporočilo ljudi je po njenem mnenju, da koalicija in vlada pod vodstvom Roberta Goloba uživata zelo močno zaupanje. Čas bi bil, da tudi opozicija sprejme, da ni čas za blokade, ampak da bi lahko sodelovali pri dobrih zakonih, je dejala v izjavi ob objavi neuradnih izidov.
Predsednica DZ in podpredsednica Svobode Urška Klakočar Zupančič je zvečer izrazila veselje, da živi v državi, kjer so se ljudje izrekli za demokracijo in svobodo. Prvi delni neuradni izidi namreč kažejo, da bodo spremembe zakonov o RTVS, dolgotrajni oskrbi in vladi potrjene na referendumih. Po štabu koalicije se je razlegel vzklik 3 krat za.