Prijavljeni ste kot
16. sep. 2020
Inšpektorja inšpekcije uprave za varno hrano je minuli torek med opravljanjem postopka v Mariboru oviralo več moških, ki so ga žalili in mu fizično grozili, so sporočili iz uprave. Uprava ravnanje obsoja, kritična pa je tudi do nekaterih medijev, ki so brez pridobitve njenega odziva objavili video posnetek dogajanja in mu dodali žaljive komentarje.
30. avg. 2020
V EU je bilo lani proizvedenega več kot tri milijarde litrov sladoleda, kar je šest odstotkov več kot leto prej. Največja proizvajalka je bila Nemčija, ki ga je proizvedla 635 milijonov litrov, sledili sta Italija in Francija. Največ sladoleda je EU izvozila v Veliko Britanijo, od koder pa ga je največ tudi uvozila, kažejo podatki Eurostata.
4. avg. 2020
Odpoklici neprimernih in celo zdravju škodljivih živil se nadaljujejo. Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je samo v juliju zabeležila odpoklic 13 prehrambnih artiklov, ki so bili naprodaj v slovenskih trgovinah.
23. jul. 2020
Pakirani čevapčiči slovenskih proizvajalcev se precej razlikujejo; delež mesa v pripravku je različen, redki so brez aditivov ter dodatkov za povečanje prostornine in vezavo vode, poreklo mesa pogosto ostaja uganka, je v testu ugotovila Zveza potrošnikov Slovenije (ZSP). Pri nakupu svetuje pozornost med drugim glede sestavin in barve.
8. jul. 2020
Kako pomembna je prehranska samooskrba, se je izkazalo ob nedavni pandemiji koronavirusa, ko so bile nekatere poti v dobavni verigi motene oziroma celo prekinjene. Tovrstne krize so seveda zgolj eden od faktorjev, ki vplivajo na varnost naših prehranskih sistemov.
19. jun. 2020
Kitajska je po vsej državi sprožila kampanjo za nadzor uvožene hrane, potem ko se je izkazalo, da je genom koronavirusa, ki so ga odkrili v novem žarišču na tržnici v Pekingu, podoben tistim iz Evrope. Preverjali bodo predvsem zamrznjeno hrano, ki prihaja iz držav "visokega tveganja", navedbe oblasti povzema francoska tiskovna agencija AFP.
15. apr. 2020
Velik del Slovenije, razen Primorske, so to noč zajele temperature pod ničlo in dodatno prizadele predvsem sadjarje. Še tisto, kar je ostalo po minulih treh tednih spopadanja s pozebo, "je današnje jutro najverjetneje vzelo", je za STA dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.
9. apr. 2020
Psi in mačke, katerih meso uživa manjši del Kitajcev, so izpadli s kitajskega uradnega seznama živali, ki jih je mogoče jesti oz. vzrejati zaradi njihovega mesa. Organizacije za zaščito pravic živali so ta korak že pozdravile, čeprav gre šele za predlog, na katerega je do začetka maja mogoče podajati pripombe.
4. apr. 2020
V tednu med 9. in 15. marcem se je prodaja moke, riža in testenin v primerjavi s primerljivim obdobjem pred letom dni v Sloveniji povečala za več kot 300 odstotkov, kažejo podatki agencije Nielsen. Pri žitnih kosmičih, žitaricah za kuhanje, konzerviranem mesu in vnaprej pripravljenih omakah in juhah v vrečkah je rast med 200- in 300-odstotna.
2. apr. 2020
Evropska komisija je danes v uradnem listu EU objavila vlogo za zaščito slovenske potice kot zajamčene tradicionalne posebnosti. Objava vloge pomeni, da lahko ostale države članice ali tretje države v roku treh mesecev ugovarjajo na to vlogo. Če ugovorov ne bo, bo komisija slovensko potico zaščitila na ravni EU.
1. apr. 2020
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano spodbuja prebivalce Slovenije, ki imajo možnost za obdelavo vrtov, gredic in njiv, naj to v čim večji možni meri izkoristijo. "Vrtnarite! Tudi z zdravimi domačimi pridelki z naših vrtov boste prispevali k premagovanju trenutne krize," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
29. mar. 2020
Posledice pandemije se bodo pokazale tudi v gospodarstvu. Analitiki pričakujejo gospodarsko krizo kot je po drugi svetovni vojni še ni bilo? Kako bomo živeli? Preživeli? Sploh bomo? Kaj bomo jedli? Da dobimo odgovore na nekaj od naštetih vprašanj smo se lotili eksperimenta. Ali je možno preživeti z dobrim evrom dnevno za hrano.
28. mar. 2020
Grosistične cene pomarančnega soka so se ta mesec zvišale za več kot 20 odstotkov. Navzgor jih poganjajo veliko povpraševanje potrošnikov, ki v času pandemije novega koronavirusa posegajo po bolj zdravih proizvodih, in težave z dobavo, ki so posledica omejitev pri transportu.
20. mar. 2020
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec zagotavlja, da je v Sloveniji osnovnih živil dovolj za nekaj mesecev. Razmere dnevno spremljajo. Če bi se pojavile težave pri kakšni od dobaviteljskih poti, pa so že pripravili rezervne scenarije in tečejo vsi postopki, da bi lahko začeli z dobavo teh izdelkov iz drugih držav.
16. mar. 2020
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v luči epidemije koronavirusa pripravilo priporočila za ravnanje s hrano oz. živili, ki jih te dni kupujemo v trgovini. Predvsem opozarjajo, da je treba vzdrževati visoko stopnjo higiene.
13. mar. 2020
Potem ko je država v četrtek napovedala, da bo razglasila epidemijo, so se številni podali v trgovine z živili po večjih nakupih. Pristojni mirijo, da je v trgovinah osnovnih življenjskih potrebščin dovolj.
10. mar. 2020
Preskrba s prehranskimi izdelki v Sloveniji v tem trenutku ni motena, niti ni ogrožena, je zagotovila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki opravlja tekoče posle, Aleksandra Pivec. Je pa potrošnike pozvala, naj izbirajo slovenske izdelke. Zaradi karantene v Italiji so se sicer težave pojavile pri izvozu slovenskega mleka.
28. feb. 2020
Trenutno ni dokazov, da bi se okužba z novim koronavirusom prenašala prek živine ali živil. Na NIJZ ocenjujejo, da je rokovanje in uživanje zadostno toplotno obdelanih živil varno. Podatkov o tveganju pri uživanju toplotno neobdelanih živil ni, glede na podatke o preživetju drugih koronavirusov na površinah med transportom pa je tveganje majhno.