Prijavljeni ste kot
26. avg. 2021
Eden največjih britanskih ponudnikov oskrbe starejših je danes napovedal, da bo v naslednjih petih letih zaposlil 500 afganistanskih beguncev in s tem ponudil pomoč tistim, ki bežijo pred talibani. Britanci se namreč podobno kot ostala zahodna Evropa sooča s pomanjkanjem negovalcev starejših.
ZDA, Avstralija in Velika Britanija so danes svoje državljane pozvale, naj zaradi velike nevarnosti terorističnega napada takoj zapustijo območje letališča v Kabulu, kjer si na tisoče ljudi še vedno obupano prizadeva, da bi se v begu pred talibani vkrcali na enega od evakuacijskih letov, poročajo tuje tiskovne agencije.
25. avg. 2021
Ameriški predsednik Joe Biden je v torek potrdil načrte ZDA, da do 31. avgusta končajo umik iz Afganistana, kar je med drugim utemeljil tudi s povečano grožnjo terorističnih napadov. "Čim prej končamo, tem bolje," je na novinarski konferenci po vrhu skupine G7 dejal glede evakuacij Američanov, Afganistancev in ameriških vojakov iz Kabula.
24. avg. 2021
Iz Afganistana je bilo doslej evakuiranih več kot 400 lokalnih sodelavcev delegacije EU in njihovih družinskih članov, so povedali danes viri v Bruslju. Rok za evakuacije se izteče konec meseca. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je pred današnjim sestankom G7 napovedala povečanje humanitarne pomoči za Afganistan.
23. avg. 2021
"Slovensko predsedstvo ne more govoriti v imenu Evropske unije glede Afganistana," je v odzivu na izjavo slovenskega premiera Janeza Janše, da EU ne bo odpirala humanitarnih koridorjev poudaril predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli. Janšo je pozval, naj o tem razpravlja z evropskimi institucijami.
22. avg. 2021
»To je nesrečna zgodba, tragedija Zahoda,« nam je ob vzpostavljanju novega islamskega emirata dejal poznavalec razmer v Afganistanu nekdanji veleposlanik v ZDA dr. Božo Cerar. Pojasnil je, zakaj bi vendarle lahko ZDA umik izpeljale drugače, kot so to storile brez pravega načrtovanja in lahkomiselno.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Charles Michel in prvi diplomat EU Josep Borrell so včeraj obiskali sprejemni center za afganistanske sodelavce EU v bližini Madrida. EU bo še naprej nudila in povečala humanitarno pomoč Afganistanu, je zagotovila von der Leynova, ki je tudi potrdila stike s talibani.
21. avg. 2021
Ameriški predsednik Joe Biden je včeraj v nagovoru obljubil, da bodo iz Afganistana spravili vsakega Američana, ki si želi v domovino. Od sobote so iz Kabula rešili že 13.000 ljudi, je dodal. ZDA ostajajo v stalnem stiku s talibani, ki so jih posvarili pred hitrim odgovorom, če bodo napadli Američane, je še poudaril Biden.
Na Letališče Jožeta Pučnika je včeraj zvečer prispel lokalni sodelavec Slovenske vojske (SV) iz Afganistana s svojo družino, so sporočili z ministrstva za obrambo. Na brniškem letališču so jih pričakali predstavniki ministrstva in SV, ki so koordinirali evakuacijo iz Kabula.
20. avg. 2021
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes pozval mednarodno skupnost, naj prepreči kolaps Afganistana, potem ko so tam nadzor nad državo prevzeli talibani. Poudaril je še, da je treba preprečiti morebitnim teroristom, da pod krinko beguncev odidejo iz Afganistana. Nemška kanclerka Angela Merkel je medtem zaprosila Rusijo za podporo pri evakuaciji.
Glavna naloga Nata ostaja varna evakuacija državljanov zavezniških in partnerskih držav ter afganistanskih sodelavcev iz Afganistana, je v Bruslju danes dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Talibane je ob tem pozval, naj ljudem omogočijo, da zapustijo Afganistan. Zavezništvo se bo pri evakuacijah še naprej tesno usklajevalo.
Evropa se ne more izogniti problemu afganistanskih beguncev s trdnim zapiranjem meja, je v četrtek zvečer izjavil turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Pri tem je opozoril, da ni naloga Turčije, da bi bila evropsko begunsko taborišče, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Talibanski borci v Afganistanu so ustrelili in ubili sorodnika novinarja nemškega medija Deutsche Welle (DW), sicer Afganistanca, medtem ko so ga iskali, poroča Deutsche Welle. Novinar sicer dela v Nemčiji, primer pa kaže, v kakšni nevarnosti so novinarji in njihove družine v Afganistanu, je opozoril direktor DW Peter Limbourg.
19. avg. 2021
ZDA so iz Afganistana od sobote z letali prepeljale okoli 7000 ljudi, ki bežijo pred talibani, je danes na tiskovni konferenci Pentagona sporočil ameriški general Hank Taylor. Zmogljivosti še dodatno povečujejo, tudi prisotnost ameriških vojakov, ki skrbijo za varnost na letališču v Kabulu. Tam jih je 5200, je povedal.
Talibani naj bi že krepili iskanje ljudi, ki so delali in pomagali ameriški vojski in silam Nata v Afganistanu, po poročanju britanskega BBC kaže zaupno poročilo Združenih narodov, ki ga je pripravil Norveški center za globalne analize.
V afganistanski prestolnici Kabul se je danes zbralo okoli sto protestnikov, ki nasprotujejo talibanski vladavini. Mahali so z dosedanjimi afganistanskimi rdeče-črno-zelenimi zastavami, kar postaja znak upora proti talibanom. Protestniki se zbirajo tudi drugod po Afganistanu, največ pa naj bi jih bilo v severni dolini Pandžšir.
Letališče v Kabulu, od koder številne države nadaljujejo evakuacijo svojih in afganistanskih državljanov, nadzoruje približno 4500 ameriških vojakov, vendar pa vse poti do letališča nadzorujejo talibani. Ti so okrog letališča vzpostavili kontrolne točke, predvsem Afganistancem pa preprečujejo dostop do letališča, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ameriški predsednik Joe Biden je v sredo izjavil, da bo ameriška vojska ostala v Afganistanu, dokler od tam ne bodo evakuirani vsi ameriški državljani, tudi če to pomeni, da bo tam ostala po izteku roka za umik, 31. avgusta.