Prijavljeni ste kot
6. maj. 2018
Organizatorji referendumske kampanje imajo še teden dni časa, da volivce prepričajo o prednostih oz. slabostih zakona o drugem tiru. Ponovljena kampanja zaenkrat ni postregla s presenečenji. Pobudnik referenduma Vili Kovačič in predsednik SMC Miro Cerar s stališči vztrajata na nasprotnih bregovih, oba pa pozivata k čim večji referendumski udeležbi.
4. maj. 2018
Predsednik DZ Milan Brglez je razpisal rok za zbiranje podpisov podpore za predlog zakona o prepovedi objavljanja javnomnenjskih raziskav o podpori politikom in političnim strankam. Za prvi dan šestdesetdnevnega roka za zbiranje podpisov volivk in volivcev je določil 9. maj, zadnji dan pa je 7. julij.
24. apr. 2018
Evropska centralna banka (ECB) je v mnenju glede predloga zakona za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, ki so ga pripravili v Združenju Frank, v parlamentarni postopek pa ga je vložila skupina poslancev, izrazila več pomislekov. Izpostavljajo med drugim njegovo retroaktivnost in učinek na bančni sektor.
21. apr. 2018
V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so kritični do četrtkovega sprejema novele zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki zvišuje osnovni znesek minimalnega dohodka oz. denarne socialne pomoči. Dvig bo po njihovem prepričanju znižal število tistih, ki se bodo aktivno zavzemali za novo zaposlitev, državo pa bo to stalo dodatnih 50 milijonov evrov.
16. apr. 2018
DZ bo danes začel štiridnevno izredno zasedanje, na katerem bo v glavnem obravnaval predloge zakonov, ki jih je v parlamentarni postopek vložila vlada in so bili tudi medresorsko usklajeni. Danes bo med drugim na dnevnem redu predlog zakona o socialnem vključevanju invalidov, s katerim širijo krog upravičencev.
14. apr. 2018
Na ministrstvu za notranje zadeve so v odzivu na opozorilo pravosodnega ministrstva, da zdajšnja zakonodaja dovoljuje sekcijsko merjenje hitrosti na avtocestah, poudarili, da o zakonski dopustnosti merjenja ni dvoma, ampak je težava v zapletenem prekrškovnem postopku. Spremembe zakonodaje bi zato morale po njihovih navedbah poenostaviti postopek.
11. apr. 2018
Zakonski člen, s katerim je zakonodajalec določil omejitev skupne višine denarne odškodnine, ki se lahko dosodi izbrisanim, je ustavno sodišče ocenilo kot protiustaven. Ureditev je razveljavilo, in sicer s takojšnjim učinkom za tiste, ki so zahtevke vložili pred uveljavitvijo zakona o odškodninam izbrisanim.
10. apr. 2018
Madžarska vladajoča stranka Fidesz, ki je na nedeljskih parlamentarnih volitvah osvojila dve tretjini poslanskih mandatov, je že napovedala, da namerava do maja sprejeti zakon, ki prepoveduje dejavnosti nevladnih organizacij, ki skrbijo za begunce in migrante, znan tudi kot zakon Stop Soros.
4. apr. 2018
Poslanci SMC, DeSUS in SD so vložili zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali več kot 20 vladnih zakonskih predlogov. Vložena je tudi zahteva za sejo za obravnavo poročila preiskovalne komisije glede Teš 6. Na slednji naj bi obravnavali tudi poročilo komisije DZ, ki je preiskovala zlorabe v slovenskem zdravstvenem sistemu.
3. apr. 2018
Vrhovno sodišče je po poročanju Televizije Slovenija (TVS) v petek zavrnilo pritožbo Vilija Kovačiča glede datuma ponovljenega glasovanja na referendumu o zakonu o drugem tiru. Roki za izvedbo referendumskih opravil bodo tako nemoteno začeli teči v torek.
28. mar. 2018
Volivci bodo o zakonu o drugem tiru ponovno odločali 13. maja. Državna volilna komisija je sklep o datumu ponovljenega glasovanja na referendumu sprejela na včerajšnji seji, s čimer je postalo jasno, da glasovanje ne bo izvedeno skupaj z državnozborskimi volitvami. Pobudnik referenduma Vili Kovačič je zoper sklep DVK že napovedal ustavno pritožbo.
27. mar. 2018
Ponovljeno glasovanje na referendumu o zakonu o drugem tiru bo 13. maja, je sklenila Državna volilna komisija. Možnosti, da bi glasovanje izvedli skupaj s prihajajočimi državnozborskimi volitvami, tako ni več. Pobudnik referenduma Vili Kovačič je zoper tak sklep komisije že napovedal ustavno pritožbo.
20. mar. 2018
Vladi bo prenehal mandat s tem, ko se bo DZ danes seznanil z odstopom premierja Mira Cerarja. Do izvolitve nove bo vlada opravljala le še tekoče posle, kar pomeni, da bo pri svojem delu omejena le na sprejemanje nujnih odločitev. Ob morebitnem razpisu predčasnih volitev pa bo tudi državni zbor deloval z omejenimi pooblastili.
7. mar. 2018
Odbor DZ za gospodarstvo se je danes seznanil s predlogom novele zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti države in občin, s katero bi omejili plače vodilnih v teh podjetjih. Predlog za spremembe t.i. Lahovnikovega zakona so pripravili poslanci Levice, ki pa niso prepričali preostalih navzočih.
Poslanci SDS in NSi so v parlamentarno proceduro vložili ustavni zakon za dopolnitev ustavnega zakona za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti RS. Z njim želijo preprečiti škodo, ki nastaja slovenskim bankam zaradi ravnanja Hrvaške glede prenesenih deviznih vlog v nekdanji zagrebški podružnici LB.
1. mar. 2018
Na Poljskem je danes začel veljati sporni zakon o holokavstu, s katerim je država želela izboljšati svojo podobo, a se je zgodilo ravno nasprotno. Ne glede na številne kritike poljska vlada vztraja pri zakonu. V izogib nadaljnjim trenjem, predvsem z Izraelom, je tja na posvete poslala svojo ekipo, ki naj bi umirila strasti.
28. feb. 2018
Koalicijski partnerji so začeli razpravo o kopici zakonov, ki se iz dneva v dan množijo v DZ. Po besedah predsednika SD Dejana Židana je namreč takšno vlaganje zakonov za državo škodljivo. Beseda bo tekla tudi o pismu Bruslju glede arbitraže, o katerem se bosta pozneje pogovarjala tudi premier Miro Cerar in zunanji minister Karl Erjavec.
15. feb. 2018
Koalicijski partnerji so danes razpravljali tudi o stanju v koaliciji ter o predlogih zakonov, ki jih v zadnjih tednih pogosto vlagajo poslanske skupine ali posamezni poslanci. Dogovorili so se, da bodo pregledali, katere oz. po kakšnem postopku bi v DZ do konca mandata lahko sprejeli. V DeSUS in SD menijo, da koalicija obstaja le še na papirju.