Prijavljeni ste kot
30. mar. 2020
Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 se je po besedah infektologinje Bojane Beović podvojilo v zadnjih sedmih dneh, tistih na intenzivni negi pa v zadnjih petih dneh. "Številke nikakor ne vlivajo optimizma," je opozorila. Kot je sporočil govorec vlade Jelko Kacin, je hospitaliziranih 118 bolnikov, 29 pa jih zdravijo na intenzivni negi.
Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb, ki ga je vlada sprejela v soboto, pušča še precej neodgovorjenih vprašanj, je za STA dejal direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije Boštjan Udovič. Med drugim ni povsem jasno, kje bodo upravniki dobili dovolj razkužila in kdo bo razkuževanje plačal.
Ministri in poslanci koalicijskih SDS, SMC, NSi in DeSUS so se seznanili z vsebino protikoronskega zakona, ki ga je vlada potrdila v soboto. V torek se predlog seli na poslanske klopi, v opoziciji so že napovedali nekatera dopolnila. V koaliciji ob tem zatrjujejo, da bodo rešitve preučili in jih po potrebi vključili v zakon.
Potem ko so prejšnji teden v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor zabeležili t. i. vdor okuženega z novim koronavirusom v belo cono, se je podobno zgodilo tudi v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec. Sprejeli so bolnika, pri katerem je rezultat testiranja na okužbo bil najprej negativen, pozneje pa pozitiven. Zato je 25 zaposlenih v samoizolaciji.
Prvi protikoronski zakonodajni sveženj je pomemben za prebivalstvo in gospodarstvo, a vnaša tudi nekaj zmede, opozarjajo v GZS. V tej luči se zavzemajo za jasnejše kriterije pomoči, nekaj popravkov predlagajo tudi pri kriznem dodatku. Še več kot od prvega pa pričakujejo od drugega protikoronskega paketa, ki bo naslovil problem likvidnosti podjetij.
Po zagotovilu ministra za zdravje Tomaža Gantarja je trenutno po slovenskih bolnišnicah na razpolago več kot 500 postelj za bolnike s covidom-19, zmogljivosti pa lahko v poostrenih razmerah še povečujejo. Izboljšuje se tudi stanje na področju zaščitne opreme.
Na podlagi nedavno sprejetega zakona, ki pri obvladovanju epidemije koronavirusa omogoča začasni ali predčasni odpust zapornikov, je bila do zdaj kazen začasno prekinjena 68 zapornikom, 15 pa jih je bilo izpuščenih predčasno, je povedala ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Pri vseh je bil narejen varnostni pregled, je dodala.
V nedeljo so našteli 26 okužb z novim koronavirusom, skupaj je v Sloveniji tako potrjenih 756 primerov. Hospitaliziranih je 115 bolnikov s koronavirusno boleznijo, 28 jih zdravijo v intenzivni negi. V zadnjem dnevu pa niso zabeležili nobene nove smrti bolnikov s potrjeno okužbo, je v izjavi za javnost sporočil minister za zdravje Tomaž Gantar. Po podatkih Vlade republike Slovenije, je bilo včeraj do 24. ure opravljenih 569 testiranj.
Italijanska vlada je v nedeljo napovedala, da bo karantena, ki so jo 10. marca uvedli za zajezitev novega koronavirusa, trajala "zelo dolgo" in jo bodo odpravili postopoma.
29. mar. 2020
Vlada Republike Slovenije je na dopisni seji sprejela Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin stalnega ali začasnega prebivališča, razen izjem, določenih z odlokom. Pri gibanju in zadrževanju na zaprtem javnem kraju je obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela ter zaščitnih rokavic.
O predlogu obsežnega zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic koronavirusa, ki ga je v soboto potrdila vlada, bodo v ponedeljek dopoldne po informacijah STA razpravljali ministri in poslanci koalicije. Že pred tem bo kolegij predsednika DZ določil časovnico izredne seje DZ, na kateri bodo sprejemali zakon. Seja bo predvidoma sredi tedna.
V Španiji so znova zabeležili dnevni rekord v številu smrti zaradi koronavirusne bolezni 19. V zadnjih 24 urah je umrlo še 838 ljudi, kar je šest več kot dan pred tem. Vse skupaj je tej bolezni podleglo 6528 ljudi. Z novim koronavirusom pa se je doslej v Španiji vse skupaj okužilo 78.797 ljudi, kažejo podatki španskega ministrstva za zdravje.
Veljati je začel prvi paket zakonov, s katerimi poskuša država vsaj nekoliko omiliti posledice epidemije novega koronavirusa za gospodarstvo. V podjetjih opozarjajo, da to ne bo zadoščalo, vlada medtem pripravlja dodatne ukrepe, t. i. mega zakon.
28. mar. 2020
Vladni govorec Jelko Kacin je danes na novinarski konferenci zatrdil, da v vladi ni nihče okužen. Potrdil pa je tri okužbe v zavodu za blagovne rezerve. Vsi trije zboleli delajo od doma. Med okuženimi je tudi direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek.
27. mar. 2020
Velenjska občina je prevzela popolno skrb za 42 nastanjenih Slovencev, ki so jih ponoči po vrnitvi iz Španije nastanili v 14-dnevno karanteno v hotel Paka. Kot je danes napovedal velenjski podžupan Peter Dermol, jim bo prehrano zagotavljalo podjetje Gorenje gostinstvo, poskrbeli so tudi za varovanje hotela.
V Velenju pravkar poteka sestanek velenjske občine in občinskega štaba civilne zaščite o ukrepih, ki se nanašajo na vladno odločitev, po kateri so ponoči v velenjski hotel Paka v 14-dnevno karanteno namestili 41 Slovencev po vrnitvi iz Španije. Velenjski podžupan Peter Dermol je izrazil ogorčenje nad vladno odločitvijo.
Krizni štab UKC Maribor je sprejel sklep o aktivaciji faze 5, ki bo zaradi omejevanja širjenja novega koronavirusa veljala od ponedeljka. Kot so sporočili, je razlog hitro naraščanje števila okuženih bolnikov, ki rabijo intenzivno terapijo. Doživeli so tudi prvi vdor okuženega bolnika v območje, kjer so bolniki z drugimi boleznimi in brez okužbe.
26. mar. 2020
Voditelji držav G20 so se na današnjem virtualnem vrhu dogovorili, da bodo prek različnih ukrepov svetovnemu gospodarstvu namenili 5000 milijard dolarjev (4618 milijard evrov). Napovedali so skupen nastop v boju proti novemu koronavirusu in sodelovanje z drugimi mednarodnimi institucijami. Podporo so obljubili tudi državam v razvoju.