Revija Reporter
Slovenija

GZS: Protikoronski sveženj vnaša nekaj zmede, potrebni jasnejši kriteriji

STA

30. mar. 2020 15:16 Osveženo: 15:20 / 30. 3. 2020

Deli na:

Sonja Šmuc, generalna direktorica GZS.

Bobo

Prvi protikoronski zakonodajni sveženj je pomemben za prebivalstvo in gospodarstvo, a vnaša tudi nekaj zmede, opozarjajo v GZS. V tej luči se zavzemajo za jasnejše kriterije pomoči, nekaj popravkov predlagajo tudi pri kriznem dodatku. Še več kot od prvega pa pričakujejo od drugega protikoronskega paketa, ki bo naslovil problem likvidnosti podjetij.

Kot je v videoizjavi, posredovani medijem, izpostavila generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Sonja Šmuc, je prvi t. i. mega zakonski predlog namenjen pretežno socialnim vsebinam in ohranjanju delovnih mest, to pa je pomembno tudi za gospodarstvo.

Država bo namreč pokrila stroške čakanja na delo, bolniških odsotnosti, stroške, povezane z višjo silo ter pokojninske prispevke delodajalcev in delojemalcev, je spomnila.

"Hkrati pa ta paket vnaša tudi nekaj zmede," je poudarila Šmučeva. V tej luči je opozorila na predvideni krizni dodatek v višini 200 evrov za zaposlene, ki delajo in katerih zadnje izplačane mesečne plače niso presegle trikratnika minimalne plače.

"Na GZS ocenjujemo, da je treba pri tem upoštevati ogroženost in preobremenjenost posameznikov, ki delajo, kajti nismo enako izpostavljeni ali enako obremenjeni. In prav je, da tisti, ki so bolj, dobijo več," verjame.

Prav tako v zbornici po njenih besedah menijo, da bi bilo treba razrešiti vprašanje starega oziroma sorazmernega dopusta in to uskladiti s čakanjem na delo.

Zavzemajo se tudi za jasnejše kriterije glede upravičenosti do državnih sredstev.

Sicer pa, tako Šmučeva, pravzaprav več pričakujejo od drugega svežnja interventne zakonodaje, ki je že napovedan in se bo dotikal likvidnosti.

Ta paket bi moral po njenih besedah vključevati dva ključna ukrepa, in sicer več milijard evrov vreden sklad za zagotavljanje novih posojil tako za obratna sredstva kot za investicije, ter oblikovanje sklada za odkup terjatev. "S tem bomo preprečili pojav finančne nediscipline ali pa izkoriščanja trenutnih razmer na škodo podjetij," je sklenila.